Ciekawe miejsca

Śladami wiatraków – cz. 2

Wiatraki są pięknym elementem polskiego krajobrazu. Dziś umierają, stojąc. Nadszedł koniec ich ery, tylko wiatr hula po opuszczonych, dumnie wznoszących się budowlach. Nie zapominajmy o nich.

Dodano 24 lipca 2020

Pałac w Parsku

PARSKO – wieś znana już od 1278 roku jako własność klasztorna. Przez lata było w rękach polskich właścicieli ziemskich. Od około 1848 roku należała do rodziny Gersdorffów. W połowie XIX wieku baron Rudolf von Gersdorff zbudował obecny pałac na wzór berlińskiej willi o cechach neorenesansowych i późnoklasycznych.

Dodano 24 lipca 2020

Dęby Żegrowskie

W lasach otaczających Żegrowo rośnie kilkadziesiąt dębów o wymiarach pomnikowych. Najciekawszym jest dąb szypułkowy rosnący na zakręcie ze Śmigla do Żegrowa o obwodzie 825 cm i wysokości ok. 25 m, otoczony zielonym płotem.

Dodano 24 lipca 2020

Kościół Jana Chrzciciela w Przemęcie

Przemęt, wieś gminna przy ujściu rynny jezior przemęckich, dawniej był miastem (od ok. 1300 roku do czerwca 1797, kiedy to władze pruskie pozbawiły go praw miejskich). W 1395 roku król Władysław Jagiełło zastawił miasto z kilkoma wsiami w zamian za pożyczkę 600 grzywien srebra. Nie mogąc spłacić tej pożyczki, król w 1408 roku zezwolił klasztorowi cystersów z Wielenia wykupić Przemęt i zastawione wsie. Cystersi przenieśli się do Przemętu 10 lat później. W 1656 roku, podczas „potopu szwedzkiego”, miasto uległo zniszczeniu, a znaczna część ludności zginęła.

Dodano 24 lipca 2020

Klasztor w Lubiniu

Opactwo zakonu benedyktynów w Lubiniu powstało już w 1070 roku. W XVI I wieku powstało przy klasztorze skryptorium znane z pięknych, bogato zdobionych rękopisów. Zespół klasztorny benedyktynów powstał na przełomie X I i XI I wieku. Jego zabudowania zlokalizowane są na wzgórzu, a wieża kościoła klasztornego widoczna jest ze wszystkich stron.

Dodano 24 lipca 2020

Ruiny kościoła w Gryżynie

Z ruinami kościoła związana jest piękna legenda o brzozie gryżyńskiej. Jak głoszą jaj słowa, na cmentarzu przy kościele wystawała z mogiły rączka dziecka. Nieszczęsne dziecko za życia uderzyło swoją matkę, która nie ukarała go za brzydki postępek.

Dodano 24 lipca 2020

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Obszar Ziemi Śmigielskiej leży na pograniczu dwóch mezoregionów geograficznych: Pojezierza Lubuskiego i Pojezierza Wielkopolskiego. pod względem ukształtowania powierzchni są to dwa niewysokie, rozległe wzniesienia (Wysoczyzna Śmigielska i Wysoczyzna Kościańska) rozdzielone wcinającą się doliną rzeki Samicy, która wypływa z jeziora Krzyckiego i wpływa do Południowego Kanału Obry.

Dodano 24 lipca 2020

Śladami wiatraków – cz.1

W przeszłości położenie Śmigla na wzgórzu stwarzało znakomite warunki do budowy wiatraków. Wiadomo, że w XV I wieku było ich co najmniej sześć, u schyłku wieku XVII I pięćdziesiąt dwa, a w 1936 roku – szesnaście. Budowle te nadawały miastu charakterystyczny wygląd, przez co wyróżniało się ono w krajobrazie okolicy. Można więc przypuszczać, że właśnie „śmigające”, to znaczy obracające się śmigi, czyli skrzydła wiatraków, dały nazwę miastu, choć jej etymologia nie do końca jest jasna.

Dodano 24 lipca 2020

Pamięć o zmarłych trwa tak długo jak długo istnieją ich groby

Są blisko nas miejsca, które nieuchronnie dotyka zapomnienie, tak jak zapomniani zostali ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali i tworzyli społeczność miasta i gminy Śmigiel.

Dodano 24 lipca 2020

„Panta rhei” w Jezierzycach

Na południowo - zachodnich krańcach gminy Śmigiel odkrywam uroczy zakątek. Zarówno mieszkająca tu ludność ze swą frapującą legendą o diable, jak też te kilkanaście budynków, które malowniczo przycupnęły nad brzegiem jeziora, zachęcają, by poznać go bliżej.

Dodano 24 lipca 2020

Zwiedzamy zabytki naszego regionu, czyli z wizytą w Starym Białczu

Pierwsze wzmianki o osadzie nad Jeziorem Białym (nazwa wsi Białcz) pochodzą z 1311 r. Za wsią, w drodze do Kościana, rozciąga się podmokły, bagnisty teren, zarośnięty trzcinami, który prawdopodobnie, według relacji starszych mieszkańców Białcza, stanowi pozostałość po owym jeziorze.

Dodano 24 lipca 2020
Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu