Historia regionu

Pracownicy kolei śmigielskiej w okresie międzywojennym

Kolejny wykaz pracowników kolei śmigielskiej obejmuje osoby zatrudnione w okresie międzywojennym (1919-1939). W tym czasie wąskotorówka funkcjonowała pod dwoma nazwami. Nazwa Śmigielskie Koleje Powiatowe (występująca również jako Śmigielska Kolej Powiatowa) została nadana po odzyskaniu niepodległości i była używana do 1932 r. W tym czasie likwidacji uległ powiat śmigielski i włączono go do powiatu kościańskiego. W zawiązku z tym nadana została nowa nazwa – Kościańska Wąskotorowa Kolej Powiatowa w Śmiglu. Używano ją do wybuchu wojny w 1939 r. 

Dodano 16 kwietnia 2024

Pracownicy kolei śmigielskiej w okresie zaboru pruskiego

Zarys historii Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej doczekał się już kilku opracowań. Jednak mało znane są informacje dotyczące pracowników w poszczególnych okresach jej funkcjonowania. Poniższy wykaz jest początkiem cyklu poświęconego pracownikom śmigielskiej kolei, od momentu jej tworzenia w 1899 r. do chwili zawieszenia przewozów przez Polskie Koleje Państwowe w 2001 r. Został on sporządzony na podstawie zachowanych dokumentów i obejmuje osoby zatrudnione na Schmiegeler Kreisbahn w okresie pruskim (1899-1918).

Dodano 16 kwietnia 2024

Tułaczy los ułana

Leon Buchwald urodził się 17 lutego 1905 roku w Koszanowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się zawodu ślusarza w warsztatach Śmigielskiej Kolei Powiatowej.

Dodano 04 lutego 2019

Warto pamiętać. Cykl o "Rzezi Wołyńskiej" cz 2

Regina Wilczyńska urodziła się 16 listopada 1935 r. w Lulówce, gminie Brany. Podobnie jak pan Franciszek Lisowski, który gościł w poprzednim numerze „WŚ”, jest świadkiem „Rzezi Wołyńskiej”. Jako kilkuletnie dziecko była świadkiem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 16 lipca 1943 roku.

Dodano 04 lutego 2019

Warto pamiętać. Cykl o "Rzezi Wołyńskiej" cz 1

Rozpoczynamy cykl poświęcony „Rzezi Wołyńskiej” z 1943 roku. Publikować będziemy wspomnienia świadków tych tragicznych wydarzeń, którzy mieszkają dziś w gminie Śmigiel. Na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej znajdowało się 1145 polskich wsi i osiedli. Podczas metodycznej eksterminacji dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich zamordowano 50-60 tysięcy Polaków. Na Wołyniu ocalało zaledwie 90 polskich wsi i osiedli. Doszczętnie zniszczono ponad tysiąc. Wśród świadków tamtych wydarzeń był obecny mieszkaniec gminy Śmigiel, pan Franciszek Lisowski. 

Dodano 04 lutego 2019

Tajemnice machcińskiej Madonny

Na skraju Machcina, przy drodze do Bukówca Górnego stoi niezwykła figura Matki Bożej. Na wyniosłym cokole kamienna postać Maryi z dzieciątkiem, poniżej płaskorzeźba świętego Wincentego a’Paulo. U dołu znajduje się wyryta data Ad 1735 24 May.

Dodano 04 lutego 2019

Tadeusz Konopiński - profesor z Wonieścia

Wielkopolanin, patriota, człowiek z pasją i wielkim zaangażowaniem, a także autorytet w dziedzinie zootechniki - tak w skrócie można przedstawić sylwetkę niezwykłego człowieka, Tadeusza Konopińskiego. Urodził się 21 października 1894 w Wonieściu, w dawnym powiecie śmigielskim. Rodzice, Bronisław i Maria byli nauczycielami w szkole w Wonieściu. Miał siostrę Janinę oraz braci: Jerzego (walczył w powstaniu wielkopolskim.) i Alfonsa – lekarza, zamordowanego w Katyniu w 1940 r.

Dodano 04 lutego 2019

Wybitny wynalazca z Żegrowa

Kiedy przed kilkoma miesiącami zadzwoniła do mnie z Bydgoszczy pani Marta Idzik-Ropa, autorka wielu wspaniałych książek turystyczno- -krajoznawczych wiedziałem, że będzie ciekawie. Nie pomyliłem się! Pani Marta poprosiła mnie o pomoc w dotarciu do źródeł dotyczących życia, urodzonego w Żegrowie Władysława Paciorkiewicza, wybitnego polskiego wynalazcy żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Z zażenowaniem przyznam, że byłem bardzo zaskoczony i nie miałem zielonego pojęcia kim był Paciorkiewicz. Pobudzony ciekawością i ambicją śmigielskiego regionalisty zacząłem poszukiwania uwieńczone sukcesem. Warto, żeby mieszkańcy naszej gminy też poznali tą niezwykłą postać!

Dodano 04 lutego 2019

Machcin

Najstarsze wzmianki o miejscowości pochodzą jeszcze z XII w. We wczesnym średniowieczu Machcin był prawdopodobnie własnością możnego wielkopolskiego rodu Awdańców. Potem przeszedł do dominium benedyktynów lubińskich. W roku 1230 pojawia się w kronikach benedyktyńskich jako Machcino, a później Machtino, co potwierdza dokument księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego z roku 1258. Historycy przypuszczają, że nazwa wsi może pochodzić od osadnika imieniem Macht. Położony na pograniczu historycznej Wielkopolski i Śląska Machcin dzielił przez wieki losy tych ziem.   

Dodano 04 lutego 2019

Tajemnice Ziemi Śmigielskiej Krzysztof Arciszewski cz. III

U szczytu sławy Arciszewski znowu popada w niełaskę. Zmiany polityczne w Holandii odsunęły Krzysztofa na boczne tory. Gdy gubernatorem holenderskich posiadłości w Brazylii został Jan Maurycy Nassau-Siegen, bratanek namiestnika Holandii, nowy administrator zaczął ignorować naszego admirała. Powodem były m. in. ujawnione przez Arciszewskiego skandale korupcyjne. Von Nassau doprowadził w końcu do jego wydalenia z kolonii w 1639 roku. Został oskarżony o zdradę i okrucieństwo, stracił wszystko, odarto go z żołnierskich praw, tytułów, dobrego imienia. Holandia powitała go sfingowanym procesem, który przegrał przez sfabrykowane przez gubernatora Nowej Holandii dowody. Dzięki świadectwu niektórych osobistości z kręgu nauki i polityki, zwrócono mu żołnierski honor, ale jego kariera wojskowa się skończyła. Wyrok sądu z degradacji i wyrzucenia ze służby zamieniono na odejście z wojska, lecz bez przywilejów przysługujących byłym wojskowym. Arciszewski wycofał się całkowicie z działalności publicznej i osiadł w Amsterdamie. Tworzył utwory poetyckie, zajął się opisywaniem niezwykłych przygód. Wśród jego dzieł znalazł się traktat dotyczący leczenia podagry. Echa konfliktu z gubernatorem cały czas skłaniały go jednak do powrotu do ojczyzny.

Dodano 18 stycznia 2018

Tajemnice Ziemi Śmigielskiej Krzysztof Arciszewski cz. II

Po wygnaniu z Rzeczypospolitej, Arciszewski zaczyna w 1624 r. nowe życie w Hadze. Jego drugą ojczyzną stały się Niderlandy, największa wówczas potęga morska Europy, której kupcy zakładali faktorie na najbardziej egzotycznych krańcach świata. Bogactwo kraju szło w parze z rozwojem myśli technicznej i uniwersytetów. Inżynierowie holenderscy doświadczeni walkami z Hiszpanami, byli mistrzami w budowaniu twierdz i umacnianiu portów. Młody, inteligentny, pełen energii Krzysztof podziwiał ich dokonania i chciał posiąść tę wiedzę i umiejętności. Analizował więc tygodniami plany fortyfikacji i portów, rozwiązywał problemy taktyki wojennej oraz zapoznawał z nowymi rodzajami broni. Przeznaczeniem Arciszewskiego nie była jednak praca naukowa tylko walka. Zaciągnął się w szeregi wojsk księcia Maurycego Orańskiego, które broniły Bredy przed Hiszpanami. Pierwsze doświadczenia bojowe nie napawały optymizmem, gdyż miasto po długim oblężeniu padło.

Dodano 18 stycznia 2018

Tajemnice Ziem Śmigielskiej Krzysztof Arciszewski cz. I

Gdyby miała powstać hollywoodzka superprodukcja filmowa o życiu jakiegoś Polaka, to z całą pewnością Krzysztof Arciszewski mógłby otrzymać nominację. Jego burzliwe życie to wszak gotowy, filmowy scenariusz.

Dodano 17 stycznia 2018
Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu