Historia regionu

Wojna polsko-bolszewicka

W związku z 90. rocznicą warto przypomnieć okoliczności, w jakich do niej doszło i udział w tych wydarzeniach Wielkopolan, a zwłaszcza mieszkańców Ziemi Śmigielskiej. Znaczącym epizodem tej wojny była bitwa warszawska zwana „cudem nad Wisłą”, która została uznana za 18. bitwę świata.

Śmigielskie ofiary zbrodni katyńskiej

Niewyobrażalna tragedia, jaka dotknęła cały naród polski w dniu 10 kwietnia, splotła się w przejmujący sposób z wydarzeniami, których 70. rocznicę w tym roku obchodzimy. Katyń i Smoleńsk, to miejsca gdzie wówczas zginęła intelektualna elita naszego narodu.

Dodano 17 lutego 2014

„Śmigielski trop stalinowskiej zbrodni”

W kwietniu mija 70. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Na polecenie najwyższych władz ZSRR kilkanaście tysięcy polskich oficerów i funkcjonariuszy różnych służb mundurowych zostało zamordowanych przez oprawców z NKWD. Wśród pomordowanych był policjant ze Śmigla, posterunkowy Józef Smelkowski.

Z dziejów Parzęczewa cz. II

Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła
Parzęczewo jest siedzibą parafii p.w. patrona tamtejszego kościoła. Istnieje domniemanie, że pierwszy kościół powstał tu w XIII wieku. W 1485 roku kościół był p.w. Najświętszej Marii Panny.

Z dziejów Parzęczewa cz. I

Istniejący do 1932 roku powiat śmigielski u swych północnych granic sięgał prawie do rogatek Grodziska Wlkp. Jedną z najbardziej odległych od Śmigla miejscowości, a jednocześnie o bardzo ciekawej historii, było Prarzęczewo (1412). Parzinczewo (1580), spotykana była także nazwa Parzenczew.

Jak Śmigiel po pożarach odbudowywano

Urbanistyczny układ miasta zmieniały liczne pożary. Po największym i najbardziej niszczycielskim, który miał miejsce w 1814 roku przeprowadzono odbudowę miasta według opracowanego planu regulacji przestrzennej wydanego przez Królewskiego Nadinspektora Budowlanego w Poznaniu Wernickiego.

Polegli Śmigielscy Powstańcy.

W grudniu ub. r. obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Opublikowałem wówczas, w styczniu i lutym, na łamach „Witryny Śmigielskiej” dwa artykuły – o inskrypcji na cmentarnym pomniku i o „powstańcach i wojakach”. Teraz o pomniku i poległych, których upamiętnia.

Dodano 17 lutego 2014

Boże Narodzenie w Śmiglu w 1925 roku.

Mimo upływu lat niewiele się zmieniło – w 1925 roku wszyscy oczekiwali tych świąt, a zwłaszcza najmłodsi obywatele. Zabiegani rodzice, troszczący się o jak najlepsze przygotowanie do nich, handlowcy, którzy czynili wszystko, aby wyjść naprzeciw tym staraniom, i wreszcie „pociechy” oczekujące z radością, ale czasem z niepokojem wizyty „gwiazdora”, to wszystko tworzyło niepowtarzalny klimat. Tak było dawniej i pozostało do dziś.

Dodano 17 lutego 2014

Sierpień i wrzesień 1939 roku na Ziemi Śmigielskiej.

Trwają obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym czasie odsetek ludności pochodzenia niemieckiego w Śmiglu i okolicy był nieco większy niż w powiecie kościańskim i całej Wielkopolsce. W Śmiglu obywateli narodowości niemieckiej było w 1939 roku 448, co stanowiło 10% ogółu mieszkańców.

Dodano 17 lutego 2014

Ziemia Śmigielska w II półroczu 1923 roku w kronice „Orędownika Śmigielskiego”.

1 lipca 1923 roku odbyła się w Bruszczewie uroczystość poświęcenia polskiej osady kolonizacyjnej przez ks. prob. Nowaka. Przemarsz i przejazd banderii konnej, licznych powózek rozpoczął się od kościoła św. Wita i prowadził do Szkoły Katolickiej w Bruszczewie, gdzie odprawiono mszę św., a później poświęcono osobno każde gospodarstwo.

Dodano 17 lutego 2014

Ziemia Śmigielska w pierwszym półroczu 1923 roku w Orędowniku Śmigielskim.

Śmigiel miał w okresie przedwojennym kilka tytułów lokalnych gazet, które informowały społeczeństwo o tym, co dzieje się w świecie, a przede wszystkim o ważnych i ciekawych ludziach i miejscowych wydarzeniach.

Z dziejów Spławia

Spławie położone jest na południowy wschód od Śmigla. Wieś nosiła w przeszłości nazwę Splawa (1397), Splawe (1398), Splawye (1434), i w 1580 roku Spławie. Nazwa oznaczała tyle, co osada wśród rozlewisk. Spław to rozlewisko, wyspa, spadek rzeki. Spławie i jego okolica była już zasiedlona bardzo dawno temu, gdyż w pobliżu odkryto dwa cmentarzyska z okresu kultury łużyckiej.