Historia regionu

Organizacje Powstańców Wielkopolskich w Śmiglu w okresie II RP

Zwycięsko zakończyło się Powstanie Wielkopolskie 1918/19. Wielu uczestników tego wielkiego zrywu nadal jednak brało udział w działaniach wojennych, jakie toczyły się później na zachodzie i wschodzie kraju.

Ziemia Śmigielska w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918/19

27 grudnia br. minie 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z tym warto przypomnieć najważniejsze fakty, które poprzedzały to historyczne wydarzenie w Wielkopolsce i na Ziemi Śmigielskiej, a także to co działo się w okresie samego powstania.

Boże Narodzenie w Śmiglu w 1923 roku

Tempus fugit – czas ucieka i ani się obejrzeć, a już zbliżają się kolejne święta Bożego Narodzenia. Święta te to czas radości, ale i refleksji nad tym, co minęło i nad tym, co nas spotka. Te same pytania stawiali sobie nasi przodkowie, czego ślady pozostały w ówczesnej prasie, także śmigielskiej.

Dodano 17 lutego 2014

„ Z dziejów Czacza - część I”

Czacz położony jest na płn. od Śmigla i należy do największych miejscowości w gminie. Wieś przecina droga krajowa Poznań-Wrocław. jest prawdopodobne, że nazwa miejscowości wywodzi się od zapomnianego dziś słowa czaczo lub czacze, które oznaczało formę wynagrodzenia za udział w walce.

Dodano 17 lutego 2014

Lista mieszkańców Ziemi Śmigielskiej poległych w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919:

Błaszczyk Józef    Bronikowo    11.1.1919
Borowczyk Jan    Kamieniec    1.2.1919
Borowczyk Stanisław    Parzęczewo    11.1.1919

Dodano 17 lutego 2014

„ Z dziejów Czacza - część II”

Pisząc o dziejach Czacza nie można pominąć trzech wspaniałych zabytków, jakimi może szczycić się Czacz, a są nimi kościół parafialny, pałac i zajazd.

Kościół pw. św. Michała Archanioła – powstał w pierwszej połowie XIV wieku, a jego fundatorem był Michał z Czacza, który jak wspomniano w 1352 roku brał udział w konfederacji rycerskiej. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1401 i 1406, gdy wymieniani są plebani: Wilhelm i Wielisław.

30 lat minęło…

Orkiestra przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu powstała w marcu 1977r. Pierwsze spotkanie, które miało na celu utworzenie w mieście orkiestry dętej, odbyło się z inicjatywy panów Henryka Majchrzaka i Józefa Ruska pierwsze spotkanie, które miało. Początki były trudne. Brakowało wszystkiego: instrumentów, mundurów, repertuaru, był tyko u wszystkich ogromny zapał. Pierwszy publiczny występ miał miejsce 1 maja 1977r. podczas pochodu pierwszomajowego, a poprzedziły go zaledwie półtora miesięczne próby.

Z dziejów Wydorowa

Wydorowo położone jest na południowym krańcu gminy Śmigiel, przy drodze Poznań-Wrocław. W przeszłości nazwa miejscowości wielokrotnie ulegała zmianie. Spotykamy tu takie nazwy jak: Widerowo, Wyderowo, Wydrowo, Wydorowo, a pod koniec XIX wieku Watelberg. Trudno dziś określić źródłosłów pochodzenia nazwy miejscowości, ale można domniemywać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że pochodzi od niemieckiej nazwy czynności prawnej, jaką było ponowne kupno, czyli „Widerkanfen”, którą spolszczono na „widerek”, i określenie to zostało użyte w dokumencie sprzedaży, wystawionym przez Annę Radomicką Rafałowi Leszczyńskiemu.

Z dziejów Nietążkowa

Nietążkowo położone jest na południe od Śmigla. W 1391 roku miejscowość nosiła nazwę Nethanskowo, w 1403 roku Netanszczewo, w 1449 Nyethanszczawo, w 1508 Niethąszkowo, a w 1580 Nietaskowo. W późniejszych czasach nosiła nazwę Nitsche. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska osadnika Netan albo Natan. W XIV wieku wieś należała do Szaszorów, właścicieli Bruszczewa i Koszanowa.

Dodano 17 lutego 2014

Historia kapeli podwórkowej „Wiarusy”

Pierwsza kapela „Wiarusy” – „Wesoła Siódemka” powstała w 1978 r. z inicjatywy Mieczysława Sobkowiaka. Opiekunami byli Józef Rusek i Franciszek Bagiński, a działała przy OSP w Śmiglu. Członkami kapeli byli: Mieczysław Sobkowiak – akordeon, Jerzy Gołembski – saksofon, Stanisław Handke – klarnet, Michał Stankowiak – banjo, Ireneusz Pieśniak – gitara, Henryk Daszkiewicz – bęben, Hieronim Kopiejewski – tamburyno. Kapela występowała na różnych uroczystościach w Śmiglu i w Lesznie - na dożynkach, obchodach majowych itp. Działała kilka lat. Po śmierci M. Sobkowiaka zaprzestała działalności.

Z dziejów Koszanowa

Koszanowo położone jest na płn-zach od Śmigla. W okolicach tych dwóch miejscowości znajdowało się odgałęzienie drogi z Wrocławia do Poznania. Ludwik Gomolec pisze: „Śmigiel leżał z boku drogi ,co hamowało rozwój gospodarczy miasta oraz osady Koszanowo”. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała się nazwa miejscowości.

Dodano 17 lutego 2014

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”

Zespół powstał 23.09.1982 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Nietążkowie Seweryna Miedzińskiego. Pierwszym jego instruktorem, choreografem i kierownikiem był nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych Eugeniusz Kurasiński. Początkowo zespół działał jako przyszkolne kółko taneczne.