Ciekawe miejsca

Soplicowo

Cichowo – mała wieś w gminie Krzywiń nad jeziorem Cichowo – Mórka, wzmiankowana była już w 1237 roku. Od XII I wieku aż do 1797 roku wieś należała do klasztoru benedyktynów w Lubiniu. Najciekawszym obiektem zabytkowym jest neobarokowy dwór zbudowany w 1908 roku dla Mieczysława Bukowieckiego. Obecnie znajduje się tutaj ośrodek oazowy.

Kopaszewska Droga Krzyżowa

Kopaszewo- mała wieś leżąca w odległości ok. 15 km od Kościana, wzmiankowana w 1398 roku. We wsi jest kilka zabytków architektury. Do najciekawszych należy pałac zbudowany w latach 1800 -1801 dla Ludwika Skórzewskiego. Znajduje się w nim Izba Pamięci Adama Mickiewicza, który kilkakrotnie tu gościł. W parku przy pałacu rośnie pomnikowy dąb, pod którym na kamiennej ławeczce wieszcz siadywał.

Śladami wiatraków – cz.4

Pierwszy wiatrak w Wielkopolsce został zbudowany w 1303 roku w Kobylinie, miasteczku niedaleko Krotoszyna. Był to tzw. „koźlak”. Jego drewniana konstrukcja spoczywała na czteroramiennym siodle – koźle, ukrytym w podstawie, a do wiatru ustawiany był za pomocą długiego drąga i kołowrotu.

Wyspa Konwaliowa

Rok 1655. Na wyspie na Jeziorze Radomierskim partyzanci starosty zbąskiego Krzysztofa Żegockiego starli się ze Szwedami. Rozpętała się straszna bitwa. Partyzanci zostali pobici, ale tam, gdzie polała się krew, rosną do dzisiaj różowe konwalie. Jest to jedyne miejsce w Europie. Ta wyspa to rezerwat przyrody - „Wyspa Konwaliowa”.

Cmentarz ewangelicki w Robaczynie

Założycielem cmentarza był w 1789 roku Carl Aleksander Bojanowski oraz Jego żona Eleonora z Bothmerów Bojanowska. Cmentarz położony jest na niewielkim wzniesieniu, w pobliżu linii kolejowej ze Starego Bojanowa do Śmigla.

Bruszczewskie skarby

Od sierpnia na terenie stanowiska archeologicznego w Bruszczewie trwały intensywne prace wykopaliskowe. Jest to jedna z nielicznych w skali europejskiej osada obronna z początków epoki brązu.

„Czarci most”

Od kilku już lat, wiosną, wraz z młodzieżą gimnazjalną bierzemy udział w rajdzie rowerowym dookoła jezior Wonieść i Jezierzyckiego. Na tych jeziorach oparto budowę zbiornika retencyjnego „Wonieść” o ponad 700 ha powierzchni. Zbiornik ten odtwarza częściowo stan sprzed wieków, bowiem już wybitny historym Jan Długosz wymienia jezioro Wonieść, które sięga od Osieczny do Kurzejgóry.

Śladami wiatraków – cz.3

Wykorzystanie wiatraków do celów wypoczynkowych jest jedną z szans na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. Inną są skanseny utrzymywane z funduszy publicznych. Rozwój techniki spowodował koniec ery wiatraków. Także ludzka bezmyślność i głupota - znane są przypadki rozbierania wiatraków, demolowania i podpalania.

Wielkopolskie piramidy – Łęki Małe

Kurhan (mogiła) - nasyp ziemny o konstrukcji drewniano - kamiennej, wewnątrz zawierający jeden lub więcej grobów szkieletowych lub ciałopalnych. Kurhany o kolistej podstawie i stożkowatym nasypie to forma stosowana powszechnie aż do średniowiecza.

Bieg im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi

Siedzibą rodu Chłapowskich do 1939 roku był piękny barokowy pałac z XVII I wieku. Podobno gościł tam jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata, cesarz Francuzów – Napoleon Bonaparte.

Kościoły drewniane na Ziemi Śmigielskiej

Drewno jako budulec jest jednym z najstarszych materiałów, do dziś chętnie wykorzystywanym, gdyż jest bardzo podatny i wygodny w obróbce, a jako materiał wykończeniowy umożliwia wiele sposobów jego estetycznego wykorzystania. Zakres oraz sposób wykorzystania drewna w budownictwie zmieniał się z upływem wieków, mody, a także rozwoju techniki w tworzeniu nowych materiałów budowlanych.

Dodano 24 lipca 2020

Krzyże, figury i kapliczki przydrożne w Śmiglu i okolicy

Józef Burszta w książce „Kultura ludowa wielkopolski” podaje, że genezą tych przedmiotów kultu religijnego było życzenie wypowiedziane w 779 roku przez papieża Leona III, by chrześcijanie stawiali krzyże na rozstajach dróg.