Kronika Śmigla w I półroczu 1930 roku wg „Orędownika Powiatowego” 02 kwietnia 2015

Początek roku to jeszcze okres świąteczny, w związku z tym, w święto Trzech Króli Szkoła Wydziałowa w Śmiglu wystąpiła z przedstawieniem pn. „Noc Betlejemska”.

Smutnym wydarzeniem w tym okresie był zgon Franciszki Nawrockiej, bibliotekarki Koła Ziemian w powiecie śmigielski.

W związku z rocznicą powstania wielkopolskiego, z inicjatywy Towarzystwa Powstańców i Wojaków, odbyło się poświęcenie nagrobka poległych powstańców przez ks. prob. Nowaka.

Warto odnotować, że w środę 5 lutego odbył się jarmark na bydło, świnie, kozy, drób i towary kramne.

Dyrekcja Kolei Powiatowej informowała, że, z powodu małej ilości pasażerów, autobus nie będzie kursował w sobotę o godz. 0.50.

Na wiosnę zaprezentowali się piłkarze Stelli I, którzy 13 kwietnia spotkali się z I drużyną „Sarmacji” Kościan.

Uroczyście, jak co roku, obchodzono 139. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięły w nim udział wszystkie towarzystwa śmigielskie. Po uroczystościach odbyła się zabawa taneczna. W dniach od 25 maja do 29 maja miały miejsce uroczystości Bractwa Kurkowego. Strzelano do następujących tarcz: Uroczystościowej, Honoru, Premiowej Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu i Kropkowej.

16 czerwca informowano o wyświetlaniu w Śmiglu dźwiękowego-mówionego filmu pt. „Moralność Pani Dulskiej”.

Do tragicznego wydarzenia doszło w piątek 20 czerwca. W mieszkaniu p. dyr. Białkowskiego przy rynku w Śmiglu, podczas aresztowania, niejaki Olszewski użył broni. Rezultatem tego była śmierć przodownika policji - Stanisława Balcera i jego zabójcy. Pogrzeb policjanta odbył się w Wolsztynie.

W gazecie została także zamieszczona ciekawa oferta: „Służąca do wszystkiego potrzebna od 15.1. lub 1.2.1930 r w Śmiglu, ul. Mickiewicza 27”.

Jan Pawicki

WŚ 3/15

Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu