Historia kapeli podwórkowej „Wiarusy” 17 lutego 2014

Pod koniec 2001 roku Henryk Daszkiewicz zebrał nowy skład kapeli – Sławka Żurczaka, Tadeusza Białego i Ryszarda Naskręta i rozpoczęły się wspólne próby w prywatnym mieszkaniu Sławka w Czaczu. Później do kapeli dołączył Jerzy Gołembski. Od 2002 r. próby kapeli odbywają się regularnie w budynku Centrum Kultury.

Wielu muzyków przychodziło i po kilku miesiącach rezygnowało z różnych powodów. Obecnie w kapeli podwórkowej „Wiarusy” grają: Ryszard Wawrzyniak – akordeon, Jerzy Gołembski – klarnet, saksofon, Sławomir Żurczak – gitara, banjo, Grzegorz Konieczny – tuba, trąbka, gitara basowa, Mirosław Gędoś – tarka, satyryk, Henryk Daszkiewicz – bęben.

Kapela bierze udział w przeglądach kapel podwórkowych – otrzymała podwójne wyróżnienie w Pobiedziskach i Złotą Tarkę w Krzykosach. Występuje na różnych imprezach, np. dni miast, koncerty na plaży, Szlifowanie Bruku w Lesznie, na dożynkach i wielu innych.

W tym roku po występach na dożynkach w Witowie poproszono kapelę, by reprezentowała powiat i gminę Środa na Międzynarodowych Targach Sera i Wina w La Cappele we Francji. Występy bardzo podobały się francuskiej publiczności, a przedstawiciele Środy już zaprosili zespół do La Capella na przyszły rok.

H.D.