Śladami Karola Kurpińskiego 24 lipca 2020
WŚ nr 3/07
"...Oto dziś dzień krwi i chwały
Oby dniem wskrzeszenia był..."
/"Warszawianka"/
Warszawianka - polska pieśń patriotyczna śpiewana po raz pierwszy w czasie zrywu niepodległościowego(1830-31), której słowa napisał francuski poeta C. Delavine, w tłumaczeniu polskiego poety i powstańca Karola Sienkiewicza. Autorem muzyki do „Warszawianki” jest kompozytor, muzyk i pedagog Karol Kurpiński, urodzony w 1785 roku we wsi Włoszakowice, jako syn miejscowego organisty. Uważany jest on za współtwórcę polskiego stylu narodowego w muzyce polskiej. Największym dziełem Kurpińskiego jest opera "Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale". I właśnie ten sławny polski kompozytor był powodem, że z grupą gimnazjalistów postanowiliśmy się wybrać rowerami do miejsca jego urodzenia.
Włoszakowice - wieś gminna w powiecie leszczyńskim, licząca ok. 3000 mieszkańców, w której do najciekawszych zabytków należy wczesnobarokowy kościół p.w. Św. Trójcy, z najstarszymi organami w Wielkopolsce . Tabliczka, którą znaleziono w czasie awarii wiatrownicy organów, wskazuje, że zostały zbudowane we Wrocławiu przez Michaela Englera w 1750 roku. Oznacza to, iż na tym instrumencie grał Karol Kurpiński, który mieszkał we Włoszakowicach do 1800 roku. Rozwijając wśród młodzieży patriotyzm lokalny, trudno byłoby to miejsce ominąć, tym bardziej, że we Włoszakowicach ma swoją siedzibę jedyne w Polsce Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego, powstałe w 1976 roku, które organizuje coroczny Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów. Innym ciekawym obiektem jest siedziba Urzędu Gminy, która znajduje się w pięknym pałacu myśliwskim zbudowanym w latach 1749-52 dla księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego. W podziemiu pałacu znajduje się skalna grota - dawne miejsce zebrań loży masońskiej.
Obok budynku pałacowego stoją dwie oficyny z XVII I wieku. W jednej z nich znalazła siedzibę Izba Regionalna prezentująca zbiory etnograficzne oraz wystawa poświęcona Karolowi Kurpińskiemu, którą zwiedziliśmy z wielkim zainteresowaniem. Na terenie pałacowego parku można podziwiać jeden z najgrubszych w Polsce (800cm), mający ok. 300 lat, okazały platan klonolistny, drzewo o korze łuszczącej się dużymi, cienkimi płatami.
Mieszkańcy wsi mogą być dumni ze swojego rodaka; Karol Kurpiński jest patronem gminnej gazety, jego imię nosi miejscowy Chór Męski, główna ulica Włoszakowic oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących, przed którą stoi pomnik kompozytora.
Z miejsca urodzenia Karola Kurpińskiego udaliśmy się w dalszą trasę do Boszkowa, by zamoczyć nogi w Jeziorze Dominickim, skąd wróciliśmy do Śmigla, zatrzymując się w Charbielinie - małej wsi położonej na skraju doliny jezior przemęckich. Na urokliwym wzgórzu(93m n.p.m.), z którego roztacza się rozległy widok m.in. na wieże kościoła św. Jana Chrzciciela w Przemęcie oraz trzcinowisko Jeziora Trzebidzkiego, stoi kościół p.w. Najświętszej Marii Panny zbudowany w 1888/89 roku. Pierwszą świątynię p.w. Matki Boskiej i św. Jakuba założyli prawdopodobnie benedyktyni lubińscy po 1286 roku. Kościół spłonął w 1650 roku, a parafię przeniesiono do Dłużyny. W 1670 wybudowano drewnianą kaplicę, w 1774 roku nową z drewna, w 1849 postawiono murowany kościół, który spłonął w 1887 roku. W sierpniu obchodzony jest odpust Wniebowzięcia N.M.P. na którym gromadzi się kilka tysięcy wiernych.
Andrzej Weber