Zapowiadany przez Śmigielską biblioteką konkurs czytelniczy, dotyczący twórczości Wioletty Piaseckiej, doczekał się realizacji. Kiedy w połowie października biblioteka zaprosiła do udziału uczniów klas trzecich, wyzwanie podjły podstawówki z całej gminy.

Pierwszy etap miał miejsce 13 listopada i formę pisemnego, składającego się z 30 pytań testu. Do rywalizacji wytypowano najlepszych. Wstawili się tłumnie, w liczbie 35 uczestników. Odziani starannie, a la początkujący yuppies, każdy z własnym długopisem i skupieniem na twarzy. Słowem, pełne przygotowanie i całkowity profesjonalizm. Z godnością zajmowali wskazane miejsca, od konkurencji odgradzając się piórnikiem. żartów nie ma, o przejęciu do następnego etapu może przesądzić każdy punkt. Pytania z pozoru trudne, ale przecież każdy wie, że w baśniach Piaseckiej św. Mikołaj codziennie przed snem żłopie szklaneczkę rumu, a nie jakieś tam niewinne mleko. Może sobie pozwolić, gabaryty ma przyzwoite, byle Linda mu nie podskoczy. Albo to! Dlaczego biedronka nie wie, ile ma lat? Wiadomo, że nie przez zanik pamięci, tylko baśniowe urwisy – kasztaniaki kropki jej zamalowały i biedna wieku, podobnie jak Joan Collins, doliczyć się nie moźe. Pozostałe punkty też nie sprawiły większego problemu. Tak więc pomimo feralnej trzynastki w dacie, tylko pięć osób nie przeszło do następnego, ustnego etapu.
Do rozstrzygającej walki doszło w tydzień póniej – 20 listopada. Jury było bezlitosne. Stawiało pytania trudne, drobiazgowe i oczekiwało precyzyjnych odpowiedzi. W efekcie wyłoniło piątkę najlepszych, dla których „Zaczarowany świat baśni i bajek wróki Wioletty” nie miał tajemnic, a jeśli – to tycie, niewielkie. Pierwsze miejsce w baśniowych zmaganiach zajął mżczyzna i był to Dominik Kaczor ze Szkoły Podstawowej w Starej Przesiece Drugiej. O dwa punkty gorsza była Jagoda Chudzińska z podstawówki w St. Bojanowie. Pozostała trójka finalistów zdobyła równą liczbę punktów. O kolejności zajmowanych miejsc zdecydowały więc pytania dodatkowe, które Angelikę Satorę ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu uplasowały na dobrej, trzeciej pozycji, Julię Szymańską z Czacza na czwartej, a ostatnie nagradzane miejsce zajła Julia Krysztof ze Śmigla. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe; pięknie wydane zbiory baśni. Gratulujemy!

K. Styzińska