Spotkanie grup teatralnych z Januszem Radkiem 17 lutego 2021

Spotkanie grup teatralnych z Januszem Radkiem

16 lutego br. grupa literacko-teatralna „Małe zwierciadło”, działająca przy Centrum Kultury w Śmiglu wraz z koleżankami i kolegami, tworzącymi tego typu sekcje w Przemęcie i Włoszakowicach, miała zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z wybitnym artystą – Januszem Radkiem. Wydarzenie odbyło się w formie online jednak niezwykła charyzma, ogromna kontaktowość oraz otwarty na świat i ludzi sposób bycia znanego pieśniarza, sprawiły, że czuliśmy się wszyscy tak, jakby spotkanie odbywało się „na żywo”. Janusz Radek, mimo że jest absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zawodowo zajmuje się śpiewaniem. Na początku swojej kariery był związany z „Piwnicą pod Baranami”. Wydał wiele płyt, na których można usłyszeć utwory zarówno jego autorstwa jak i innych twórców. Szczególnym albumem artysty wydaje się być płyta przywołująca poezję Haliny Poświatowskiej. Nasz gość wystąpił w wielu przedstawieniach muzycznych. Oto tytuły niektórych: „Sen nocy letniej”, „Opera za trzy grosze”, „Janowska. Synowie Aliny”. Ma też na swoim koncie udział w  filmie Antoniego Krauzego „Do potomnego”, gdzie zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Artysta otrzymał przez lata pracy mnóstwo nagród, a także bardzo ważne odznaczenie – Brązowy Krzyż Zasługi.

W czasie spotkania z „Małym zwierciadłem”, „Zaczarowaną Dorożką” oraz „Tajemnicą słowa”, ten wspaniały wokalista opowiadał o pracy, która jest jednocześnie dla niego wielką pasją, jak również przedstawiał swoje poglądy na temat sztuki, życia... Była też okazja do zadawania pytań Januszowi Radkowi, z której młodzi ludzie chętnie skorzystali. Artysta również zaśpiewał. Dzieci i młodzież miały także okazję wystąpić przed zacnym gościem, prezentując między innymi jego utwory. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita i pozytywna aura. Z całą pewnością zostanie ono już na zawsze zapisane w naszej pamięci. Dziękujemy z całego serca panu Januszowi Radkowi, tym bardziej, że poświęcił nam czas zupełnie bezinteresownie.

Kinga Kaźmierczak