Ferie on-line 14 stycznia, godz. 16:00 08 stycznia 2021

Ferie on-line 14 stycznia, godz. 16:00

Zapraszamy do zapoznania się ze światem Harry’ego Pottera. Poznajcie ważne ciekawostki i spróbujcie rozwiązać naszą wykreślankę i Quiz.

https://learningapps.org/watch?v=pgd8hsqyc20

 

Zapraszamy również do zrobienia doświadczeń ze składników, które na pewno macie w domu oraz pysznych kolorowych deserów.

Kolorowa lawa 

Potrzebujesz: szklankę z wodą, barwnik spożywczy, tabletkę musującą (np. multiwitaminę), olej.

W szklance rozrabiamy wybrany barwnik spożywczy. Wlewamy olej (tak, żeby było pół na pół z wodą). Czekaj, aż olej wypłynie na wierzch naszej mieszaniny i wrzuć tabletkę musującą. Tabletka rozpuszczając się zacznie tworzyć pianę, ale jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz, że w środku pojawią się „kule”. Jeśli odpowiednio długo poczekasz, zauważysz, że po rozpuszczeniu się tabletki utworzą się kulki, które po jakimś czasie będą unosić się w górę.

Szalone bańki 

Potrzebujesz: pół szklanki wody, dwie łyżki płynu do mycia naczyń, słonkę do napojów

Do wody dodaj płyn do mycia naczyń. Dobrze wymieszaj łyżeczką. Powstałym roztworem zwilż równe podłoże, najlepiej stół. Słomkę przyłóż do zwilżonego stołu i zacznij dmuchać. Jeśli zrobisz dużą bańkę, możesz spróbować zrobić „bańkę w bańce”, tylko pamiętaj, że zanim „przebijesz” słomką bańkę, musisz ją zanurzyć w płynie z wodą. Możesz też spróbować przesuwać bańkę po stole.

Kolorowe kulki 

Potrzebujesz: wodę, olej, szklankę, barwniki spożywcze, strzykawkę

Do szklanki nalej wodę i olej, tak, żeby było mniej więcej tyle samo płynów. Barwniki rozrób z wodą i nabierz do strzykawki. Wypuszczaj płyn ze strzykawki do szklanki z wodą i olejem, kropelka po kropelce. Na początku nasze kolorowe kuleczki będą się utrzymywały na linii styku oleju i wody, ale po jakimś czasie zaczną opadać na dno szklanki, tworząc kolorowe smugi.

Uciekające kolory 

Potrzebujesz: mleko, wodę, barwniki spożywcze, patyczek do czyszczenia uszu, odrobinę płynu do mycia naczyń, pojemniki oraz talerzyk.

Barwniki spożywcze (dowolne kolory) rozrób w wodzie. Na talerzyk nalej odrobinę mleka. Łyżeczką nanieś rozrobione barwniki na mleko. Zanurz patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń i dotknij „kolorowej plamy”. Kolory zaczną uciekać 

Magiczne deserki

Potrzebujesz: Kolorowe galaretki, ulubione owoce, mogą być lody, bitą śmietanę (albo śnieżkę), kolorową posypkę.

Galaretki, przy pomocy kogoś dorosłego, przygotuj dzień wcześniej. Pokrój je w kostkę. Owoce dobrze umyj, obierz ze skórki i pokrój. Układaj warstwami w przejrzystym pucharku, na przemian galaretki i owoce (czy też lody). Wierzch udekoruj bitą śmietaną i posyp kolorowym maczkiem. Smacznego! 

Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu