Gra miejska w Śmiglu

DSC 0195

W restauracji Poemat nastąpiło podsumowanie dzisiejszej gry miejskiej - "Praktyczna lekcja historii". Najlepszy wynik osiągnęła grupa z bronikowskiej szkoły, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się grupy śmigielskie, ale udział w grze wzięły wszystkie szkoły naszej gminy i tego właśnie pogratulowała im burmistrz Śmigla - Małgorzata Adamczak. W organizację gOrganizację gry dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” i środków Centrum Kultury w Śmiglu"

loga

Czytaj więcej...

Narodowe czytanie

nc00088

Piąty rok z rzędu Śmigiel odpowiedział na zaproszenie Prezydenta RP do Narodowego Czytania. Po Panu Tadeuszu, który w 2012 roku zainaugurował akcję, w kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W tym roku do lektury wybrano Wesele. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji Prezydenta. 2 września, przy fontannie na śmigielskim rynku „Wesele” czytali zaproszeni goście z Poznania: aktorzy Izabella Tarasiuk-Andrzejewska i Janusz Andrzejewski, prof. UAM - Michał Januszkiewicz oraz dzieci i młodzież z prowadzonej przez Kingę Kaźmierczak grupy teatralno-literackiej „Przyjaciele” działającej przy Centrum Kultury w Śmiglu, a także pracownicy tej instytucji Barbara Mencel i Piotr Majer.
Owacją na stojąco nagrodzili śmigielscy słuchacze lektorów, którzy cudowną sztuką interpretacji potrafili z czytanych fragmentów wydobyć artyzm i głębię utworu.

Czytaj więcej...

Letnie zajęcia integracyjne w Centrum Kultury – trzeci dzień

zajecia341Trzeci, ostatni dzień zajęć był trochę "przekropny", ale letni deszcz nie przeszkodził uczestnikom w dobrej zabawie. Letnie zajęcia integracyjne zakończyły się przy ognisku. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

  

Czytaj więcej...

Piraci szukali skarbu – drugi dzień zajęć w Centrum

piraci15Środa, 9 sierpnia upłynęła uczestnikom letnich zajęć integracyjnych nader interesująco. Dzieci bawiły się w piratów, którzy posiłkując się znalezioną starą mapą, szukają skarbu. Aby dotrzeć do skarbu trzeba było jednak wykonać szereg zadań, z którymi śmigielscy piraci poradzili sobie brawurowo. Rolę kapitana piratów przyjęła i zajęcia poprowadziła Lidia Skrzypczak z Gminnego Centrum Informacji w Śmiglu. Pokazała też dzieciom, jak samemu zrobić atrakcyjną kolorową lunetę

Czytaj więcej...

Letnie zajęcia integracyjne w Centrum Kultury – pierwszy dzień

zaj.int.155Poniedziałek , 7 sierpnia upłynął bardzo pracowicie.  Na początek dzieci przedstawiły się wzajemnie i wspólnie z opiekunami spisały kontrakt ,normujący zasady zachowania, które obowiązywać będą  do końca zajęć.  Po formalnościach,  już tylko harce. Zabawy ruchowe przy muzyce poprowadził pan Piotr Błaszkowski. Po przerwie śniadaniowej dzieci odwiedziły śmigielski  basen,

Czytaj więcej...

Spotkanie z profesorem

a8

Sezon wakacyjny dla grupy teatralnej „Przyjaciele”, działającej przy Centrum Kultury w Śmiglu, zainicjowało spotkanie z filozofią i literaturą. Młodych aktorów odwiedził bowiem jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, prof. UAM, dr hab. Michał Januszkiewicz, zajmujący się naukowo m.in. hermeneutyką i filozofią literatury. Profesor przedstawił naszej młodzieży początki filozofii, jej znaczenie i wpływ na wszelkie dziedziny życia.  

 

Czytaj więcej...

W krainie baśni i bajek - korowód 2017

bib26

Dziś ulicami naszego miasta przeszedł magiczny korowód. Jak co roku z okazji Święta Bibliotekarza Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu organizuje cykl imprez, wśród których największym powodzeniem cieszy się ta pod nazwą "W Krainie Baśni i Bajek". Tym razem tematem przewodnim tej imprezy byli "Czarodzieje, czarodziejki i czarnoksiężnicy".

 

Czytaj więcej...

I Gminny Przegląd Młodych Talentów "Perła"

perla00068

W sobotę (22 kwietnia br.) w auli Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie odbył się I Gminny Przegląd Młodych Talentów "Perła" . 

W komisji konkursowej zasiedli: Galina Domagała, Izabela Woźniak, Marta Murmyło i Janusz Dodot jako przewodniczący.
Przegląd dotyczył wielu form artystycznych, m.in. tańca, piosenki, teatru, muzyki oraz plastyki. Jury oceniało te formy w poszczególnych kategoriach wiekowych.

 

Czytaj więcej...

Koncert Jacka Silskiego

silski35

Tradycyjnie z okazji Dnia Kobiet zapraszamy mieszkańców na koncert. Tym razem naszym gościem był Jacek Silski - znany dobrze fanom z telewizji Silesia. To, że jest on znany i niezwykle popularny widać było w Centrum Kultury - widownia z trudem mogła usiedzieć na krzesełkach, a wiele utworów śpiewała razem z wokalistą. Pan Jacek oczarował wszystkich swoim głosem. To był niezapomniany koncert.

  

 

Czytaj więcej...

Tajemnice Ziemi Śmigielskiej

prel7

 Kolejny raz dyrektor Zespołu Szkół w Bronikowie - Piotr Filipowicz odkrywał przed licznie zebraną widownią tajemnice Ziemi Śmigielskiej. Jako że było to pierwsze spotkanie z nowego cyklu, jego tematem był okres średniowiecza. Okruchy mozolnie zbieranych informacji i zmysł "historycznego detektywa" pozwolił prelegentowi niezwykle barwnie przedstawić nasze miasto u jego początków.

 

Czytaj więcej...

Wieczór poetycki

wp84

 Wiersz Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję" stał się mottem wczorajszego (21.02.2017r.) wieczoru poezji, na który zaprosili członkowie grupy teatralno-poetyckiej "Przyjaciele". Grupa działa w Centrum Kultury pod kierownictwem Kingi Kaźmierczak, która była również autorem scenariusza i reżyserem spektaklu. Scenografię i charakteryzację wykonała Katarzyna Piasecka. Praca wykonana przez te dwie panie pozwoliła wykonawcom stworzyć tego wieczoru niepowtarzalny, poetycki nastrój. Gratulujemy

  

 

Czytaj więcej...

Seans walentynkowy

DSC 0078

 

W miłej, kameralnej atmosferze spędziliśmy wczoraj walentynkowy wieczór na seansie filmowym w Centrum Kultury. Przy lampce wina, na leżakach, wśród wspaniałej, nastrojowej iluminacji czas seansu szybko minął. "Podróż na sto stóp" okazał się filmem pogodnym i odpowiednim na romantyczny wieczór.

Czytaj więcej...