Warunkiem przystąpienia małych bibliotek gminnych do Programu było zrzeszenie się w grupy, składające się z czterech podmiotów: Biblioteki Wiodącej i trzech Bibliotek Partnerskich, w celu wzajemnego wspierania się i wymiany doświadczeń oraz udziału pracowników we wspólnych szkoleniach. Miejska Biblioteka w Śmiglu pod koniec 2011 podpisała umowę o przystąpieniu do II rundy Programu jako Biblioteka Partnerska. Rolę Biblioteki Wiodącej w grupie przyjęła Biblioteka Gminnego Centrum Kultury w Poniecu, a dwie pozostałe Biblioteki Partnerskie to: Biblioteka Publiczna w Wąsoszu i Biblioteka Miejska w Górze. Korzyści jakie wyniosła MBP w Śmiglu z przystąpienia do programu są znaczące: Filie biblioteczne w St. Bojanowie i Nietążkowie otrzymały sprzęt komputerowy dla użytkowników i urządzenia wielofunkcyjne, a biblioteka w Śmiglu oraz filie – aparaty fotograficzne. Pracownicy mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniach: dotyczących Planu Rozwoju Bibliotek, specjalistycznych ( praca z dziećmi) oraz informatycznych (technologie komunikacyjne i informacyjne). Rezultatem odbytych szkoleń jest opracowany Plan Rozwoju MBP w Śmiglu na lata 2012/2015, który stanowi warunek starania się o granty, oraz nawiązanie współpracy z samorządem i jego rola wspierająca Bibliotekę w następujących działaniach:
- stworzenie Grupy Zabawowej ŚMIGIELACZEK dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego
- otrzymanie grantu z fundacji - Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce na stworzenie Klubu Malucha.
14 lutego 2013 r. na spotkanie do biblioteki w Śmiglu przyjechały delegacje pozostałych bibliotek z grupy. Nastąpiło oficjalne zakończenie i podsumowanie projektu. Honory gospodarzy spotkania pełnili: dyrektor Centrum Kultury Eugeniusz Kurasiński i kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu Danuta Hampel.
Prezentację podsumowującą wspólne działania i wynikające z nich korzyści przedstawił pan Maciej Malczyk – dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu. Załoga śmigielska chwaliła się formami pracy bibliotecznej: Bibliotekarka Marlena Nowak-Białas posiłkując się prezentacją multimedialną, przedstawiła nasze doświadczenia w prowadzeniu Grupy Zabawowej ŚMIGIELACZEK. Goście obejrzeli także filmową relację ze spektaklu teatrzyku kukiełkowego: Królowa Śniegu, którego Biblioteka jest współrealizatorem. Strona śmigielska podjęła gości poczęstunkiem. Oficjalnie współpracę zakończono, ale uczestnicy spotkania kurtuazyjnie wyrazili nadzieję na dalsze spotkania i wymianę doświadczeń.

K. Styzińska