W czwartek 4 października, na pierwsze zajęcia z cyklu, Barbara Mencel zaprosiła grupę „Żabek” z przedszkola przy ul. Leszczyńskiej.
Tematem warsztatów była jesień - pora roku, która najbardziej zauważalna jest w lesie,
więc barw jesieni dzieci szukały w zaimprowizowanym środowisku leśnym. W czytelni biblioteki wygospodarowano kącik gromadzący jesienne dary lasu: barwne zasuszone liście, szyszki, orzechy, kasztany, wrzosy i grzyby oczywiście (muchomory dla bezpieczeństwa tylko na ilustracjach).Komputerowe monitory wyświetlały slajdy z jesiennymi pejzażami, a z głośników wydobywały się kojące odgłosy lasu.
Celem spotkania było zaprezentowanie maluchom kolorów jesieni, leśnych zwierząt i szaty roślinnej. Dzieci wysłuchały opowiadania N. Pawłowej – „ Uczta dla wiewiórek”. Nawiązaniem do opowiadania była pogadanka, z której dowiedziały się o jesiennych symptomach flory i zachowaniach przedstawicieli leśnej fauny.
Wykorzystując możliwości programu Paint, maluchy chętnie wypełniały kolorem tematyczne obrazki na ekranach komputerów. W przerwie, dla relaksu, gromadziły pożywienie dla wiewiórek, rzucając orzechy do wiaderka. Na zakończenie bibliotekarki poczęstowały gości cukierkami i obdarowały kolorowankami.

K. Styzińska
foto A.Stróżyńska