W odpowiedzi na taki stan rzeczy, w sierpniu ubiegłego roku bibliotekarki ogłosiły konkurs – Najaktywniejszy Czytelnik, skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zakres czasowy obejmował cały rok szkolny, to jest: od września 2009 do czerwca 2010 r. Konkurs miał być rodzajem dopingu, zachęceniem dzieci do czytania. W zasadzie zadanie spełnił. Przynajmniej w pierwszych miesiącach trwania mobilizował do wzmożonych wypożyczeń, potem dzieciaki częściowo odpuściły, zwyciężyli więc ci, którzy dużo czytają bez względu na dodatkowe zachęty. Podsumowanie miało miejsce 14 września w bibliotece. Encyklopediami tematycznymi i książkami o historii miast kierownik Biblioteki Danuta Hampel nagrodziła pięciu najaktywniejszych młodych czytelników. Były to następujące osoby:
Klaudia Konieczka (Śmigiel)
Piotr Wawrzyniak (Koszanowo)
Konrad Urbański (Wydorowo)
Klaudia Kruk (Śmigiel)
Filip Zimniak (Koszanowo)
Bibliotekarki mają nadzieję, że równo z zakończonym konkursem dzieci nie odstąpią od lektury, w gościnne progi biblioteki będą wstępować często i licznie. Atrakcyjny i na bieżąco uzupełniany o nowości księgozbiór czeka.

K. Styzińska