W roku 1994 ukazała się książka Huberta Zbierskiego "Sylwetki Polaków rozstrzelanych w 1939 roku na Starym Rynku w Śmiglu", która "otworzyła mi oczy" na koszmar tamtych dni, na cierpienie, strach i ból ofiar egzekucji i ich rodzin. Dopiero po przeczytaniu takiej publikacji można choć w częci wyobrazić sobie tamte chwile i pojąć ich potworność. Cały nakład książki rozszedł się już dawno temu, a przecież przeczytać ją powinien każdy mieszkaniec Śmigla.
Planując obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, burmistrz Śmigla za pośrednictwem swojej zastępczyni Wiesławy Poleszak-Kraczewskiej zwrócił się do pana Zbierskiego z propozycją wznowienia publikacji sprzed piętnastu lat. Ostatecznie powstało wydanie rozszerzone pt. "Sylwetki rozstrzelanych mieszkańców Ziemi Śmigielskiej w 1939 roku", którego prezentacja połączona ze spotkaniem z autorem odbyła się 9 października w sali kameralnej Centrum Kultury.
W nowej, wzbogaconej wersji autor ocalić od zapomnienia nie tylko osoby rozstrzelane na śmigielskim rynku, ale również synów Ziemi Śmigielskiej, którzy zginęli w egzekucjach w Parku Miejskim w Kościanie i w lesie Kurzagóra-Racot. Niestety, upływ czasu zrobił swoje, niektóre biogramy są niejednolite, niepełne, czasem bardzo zwięzłe, coraz mniej jest bowiem osób, które mogłyby udzielić jakichkolwiek informacji. Między innymi dlatego tego typu publikacje są bardzo cenne i, jak powiedział obecny na spotkaniu wicestarosta kościański Edward Strzymiński: "Musimy się spieszyć by ocalić jak najwięcej".
Dużym optymizmem napawa fakt, że książka zainteresowała nie tylko starsze pokolenie. W kolejce po autograf stało wielu młodych ludzi. Książki Huberta Zbierskiego dostępne są w Bibliotece Miejskiej Śmigla. Zapraszamy.

M. D.