Oprócz uczestników kursów, wykładowców – Jolanty Nowickiej (nauczyciel informatyki), Marzeny Kleina (nauczyciel j. angielskiego), Katarzyny Michnikowskiej (nauczyciel j. angielskiego), sołtysów, przewodniczącego zarządu Osiedla nr 4 w Śmiglu – członków Partnerstwa Lokalnego, przedstawicieli mediów, koordynatorów poszczególnych projektów, pracowników Centrum Kultury w Śmiglu zaangażowanych w realizację projektów, na spotkanie przybyli również burmistrz Śmigla Wiktor Snela wraz z wiceburmistrz Wiesławą Poleszak-Kraczewską. Wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej zostały złożone przez Centrum Kultury w Śmiglu - Partnera Wiodącego w Partnerstwie Lokalnym, które zawiązało się w naszej gminie 13 grudnia 2007 roku. Obecnie skupia ono prawie 40 różnych podmiotów z całej gminy. Koordynatorem projektu „Informatyka pod strzechy” była Anna Wieczorek, sołtys Nowej Wsi, projektu „Język angielski – klucz do komunikacji” - Sławomir Grzelczyk, sołtys wsi Spławie. W skład zespołu realizującego projekty wchodzili również Erika Krystof – główna księgowa Centrum Kultury w Śmiglu oraz Eugeniusz Kurasiński – dyrektor Centrum Kultury. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację kursu komputerowego przyznano Partnerstwu 49.937, 00 zł, na kurs j. angielskiego 49.989,60 zł. Dzięki dotacjom zakupiono dwa przenośne komputery i przeszkolono 90 osób w ramach kursu komputerowego oraz 48 osób w ramach kursu języka angielskiego, z terenu miejscowości i osiedla, wchodzących w czasie składania wniosków w skład Partnerstwa Lokalnego działającego w gminie Śmigiel. Uczestnicy spotkania obejrzeli pokaz multimedialny przygotowany przez S. Grzelczyka oraz występ wokalistek Studia Piosenki „MUZOL” Emilii Ziegler i Klaudii Adamczak, a wdzięczność za zdobytą wiedzę i umiejętności wyrazili, wręczając wykładowcom bukiety kwiatów.

E. Kurasiński