Była też „Gazetowa rewia mody”- czyli projektowanie i tworzenie strojów z gazet. Niektóre z pomysłów światowy haute couture przejąłby z pocałowaniem ręki. Były quizy, gry, konkursy i szereg innych zabaw w bibliotece oraz ograniczone nieco śniegową chlapą zajęcia w terenie, i kiełbaski przy ognisku.
„Gdy na dworze śnieg i plucha w bibliotece zabaw szukaj” – zachęcały plakaty do udziału w bibliotecznych zajęciach. Tym bardziej, że do organizacji przystąpił również teren. Filie biblioteczne w Czaczu, St. Bojanowie i Nietążkowie, jak na swoje możliwości kadrowo-finansowo- techniczne wyszły z całkiem atrakcyjną ofertą.
Na miejscu, co bardziej artystyczne dusze szukały schronienia w pracowni plastycznej pana Antoniego Szulza. A Gminne Centrum Informacji oferowało trzy razy w tygodniu dwugodzinne zajęcia komputerowe. Furorę zrobiło karaoke z wykorzystaniem komputerowego podkładu muzycznego. W zamkniętym, małym gronie występy cieszyły się zainteresowaniem. Natomiast, jeśli chodzi o pokazanie się przed szerszą publicznością śmigielskie małolaty zawiodły oczekiwania organizatorów. Zapowiadane prezentacje młodych, zdolnych - miały stanowić gwóźdź wakacyjnego programu. Tymczasem planowane na ostatni dzień ferii „Mam talent – dziecięce show z fantazją i humorem” z powodu małej liczby zgłoszeń nie odbyło się. Nieśmiałość? Brak wiary we własne siły? W to, że tutejszym dzieciakom talentów brakuje przecież nikt nie uwierzy. Z tego samego powodu (mało zgłoszeń) organizatorzy odwołali odpłatny wyjazd do poznańskiego kina. Zważywszy na fakt, że w roku ubiegłym, kiedy wyjazdy w całości finansowało Centrum a chętnych było w nadmiarze, zachodzi pytanie: skąpią rodzice, czy też młodzi wolą spożytkować pieniądze na inne sposoby?
Zajęcia odwiedzało kilka, kilkanaście, w porywach kilkadziesiąt dzieci. Podobnie rzecz miała się w terenie. Znacznie liczniejszą społeczność zgromadziły baliki: w Starym Bojanowie, Morownicy, Brońsku, Olszewie, Bruszczewie i Karśnicach. W samym Śmiglu, 19 lutego w rytm skocznych, karnawałowych melodii bawiła się ponad setka najmłodszych, nie licząc opiekunów.

Kazimiera Styzińska