rodo

1

Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!
Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.
W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.
Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl

 

2019 04 24 12 22 59 01Uprzejmie informujemy, że powiększyliśmy nasz księgozbiór o pozycję: Wojciech Bogajewski: "Mieszkańcy województwa poznańskiego - ofiary ludobójstwa katyńskiego". Książka zawiera m.in pierwszy raz publikowane biogramy ofiar ludobójstwa w Kijowie-Bykowni, które znajdują się na ukraińskiej liście wywozowej. W książce zawarto także krótkie biogramy osób, na podstawie literatury, które prawdopodobnie zostały pochowane w Kuropatach-Mińsku. Dotychczas nie opublikowano oficjalnej listy białoruskiej. Autor zwraca się z uprzejmą prośbą do rodzin, których ojcowie byli ofiarami ludobójstwa katyńskiego, o przekazanie dodatkowych informacji z życia rodzinnego i zawodowego, w celu uzupełnienia biogramów i przesłanie ich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu będzie czynna od 25 marca br. Zapraszamy do wyremontowanej siedziby przy ul. Kościuszki 20. Godziny otwarcia pozostaja bez zmian

Informujemy, że uczestnicy projektu "Mała książka wielki człowiek" nadal mogą zbierać naklejki za wypożyczanie książek i, po uzbieraniu 10 sówek", odebrać dyplom małego czytelnika. Zostało też jeszcze kilka wyprawek czytelniczych i w związku z zaleceniami Instytutu Książki - organizatora programu - czekają one na dzieci z rocznika 2016. Liczba książek ograniczona, więc zalecany jest pośpiech 

Uwaga Czytelnicy! 24 grudnia (Wigilia) MBP w Śmiglu oraz filie biblioteczne w Czaczu, Starym Bojanowie i Nietążkowie będą nieczynne. 31 grudnia (Sylwester) MBP w Śmiglu będzie czynna od 10.00 do 15.00, natomiast filie biblioteczne - będą nieczynne.

 

 

Miło nam poinformować, że do tej pory Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu oraz filie biblioteczne w Czaczu, Nietażkowie oraz Starym Bojanowie wydały 48 wyprawek czytelniczych. Ważne jest też, że dzięki projektowi "Mała książka, Wielki Człowiek" do bibliotek zapisało się 36 nowych czytelników. Jak dotąd wydaliśmy tylko jeden dyplom Małego Czytelnika. Uczestników projektu zapraszamy do wypożyczanie książek, natomiast dzieci z 2015r., które jeszcze nie zapisały się do biblioteki informujemy, że sporo wyprawek czeka na właścicieli 

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Uwaga rodzice dzieci zapisanych do Grupy Zabawowej „Śmigielaczek” i Klubu Maluszka! Milo nam poinformować, iż w październiku rozpoczynamy pierwsze zajęcia. Spotkania będą odbywać się w przedszkolu przy ul. Leszczyńskiej, według poniższego harmonogramu.

- 4. X. 2018 godz. 16.00 (czwartek) – Klub Maluszka – nowozapisane dzieci o 2-3 lat;

- 9. X. 2018 godz. 16.00 (wtorek) – Grupa Zabawowa „Śmigielaczek” – dzieci od roku do 2 lat

- 11.X. 2018 godz. 16.00 (czwartek) – Klub Maluszka – grupa uczęszczająca w ubiegłym roku na zajęcia.

Prosimy zabrać ze sobą obuwie zmienne dla dziecka i rodzica oraz coś do picia. Rodzice, którzy nie dostarczyli kart zgłoszeniowych proszeni są o niezwłoczne dopełnienie tego obowiązku – to jest podstawa uczestnictwa dziecka w zajęciach.

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu od połowy września przyłącza się do programu "Mała Książka Wielki Człowiek". Poniżej zamieszczamy ważne informacje dotyczące projektu.

Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.
Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie: 
www.wielki-czlowiek.pl

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki 
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak 
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci 
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Program obejmuje zarówno czytelników MBP w Śmiglu jak i czytelników filii bibliotecznych w Czaczu, Starym Bojanowie oraz Nietążkowie. O dokładnym terminie rozpoczęcia projektu poinformujemy w osobnym poście.

Ma³a Ksi¹¿ka Wielki Cz³owiek - Ulotka

Przypominamy rodzicom dzieci z Klubu Maluszka oraz Grupy Zabawowej "Śmigielaczek" działających przy bibliotece w Śmiglu, że wyjazd do Ośrodka Jeździeckiego Kalumet w Boszkowie odbędzie się 14 czerwca br. Zbiórka o godz. 15.30 na parkingu naprzeciwko CK. Odpłatność 11 zł od osoby, niezależnie czy to jest dziecko czy dorosły. Prosimy zabrać picie dla siebie i dzieci (zimne napoje), wygodny strój i dużą dawkę dobrego humoru. 
Informacja o kolejnych zajęciach: 
7.06 - KM grupa I młodsza
12.06 - GZ "Śmigielaczek"
21.06 - KM grupa II starsza
26.06 - GZ "Śmigielaczek"
28.06 - KM grupa I młodsza
Pozdrawiam serdecznie,
Barbara Mencel :)

 

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że z dniem 1 stycznia 2018r. w bibliotece oraz filiach bibliotecznych w Nietążkowie, Czaczu i Starym Bojanowie obowiązuje Elektroniczny System Wypożyczeń. W związku z tym zmienił się regulamin biblioteki. Do najważniejszych zmian należy możliwość założenia konta na stronie www.smigiel-mbp.sowa.pl , dzięki czemu można samemu sprawdzić listę wypożyczonych książek, zarezerwować i zamówić książkę lub przedłużyć termin jej zwrotu. Książki można wypożyczać na 35 dni z możliwością dwukrotnego przedłużenia tego terminu (przez konto, kontakt z biblioteką oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) Na karcie czytelnika można mieć 15 tytułów (łącznie w bibliotece głównej oraz filiach).

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu na czas remontu zaprasza czytelników do nowego lokum, przy ulicy Kościuszki 52 (dawny sklep spożywczy).
Godziny otwarcia biblioteki:
poniedziałek, środa, piątek 12.00 – 19.00, wtorek 10.00 – 14.00
nr.tel.604-232- 552

bibl0001

Zapraszamy do współredagowania rubryki: rekomendacje na naszej stronie. Przeczytałeś ciekawą książkę, podziel się wrażeniami i poleć ją innym. Czekamy na rekomendacje Państwa lektur, nie musi to być koniecznie bestseller ani nowość wydawnicza, po prostu lektura, która wywarła szczególne wrażenie, ze względu na: fabułę, styl pisarski autora, zawarty humor, opisane fakty czy z jeszcze innych powodów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl