rodo

bip

Kiedy przed kilkoma miesiącami zadzwoniła do mnie z Bydgoszczy pani Marta Idzik-Ropa, autorka wielu wspaniałych książek turystyczno- -krajoznawczych wiedziałem, że będzie ciekawie. Nie pomyliłem się! Pani Marta poprosiła mnie o pomoc w dotarciu do źródeł dotyczących życia, urodzonego w Żegrowie Władysława Paciorkiewicza, wybitnego polskiego wynalazcy żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Z zażenowaniem przyznam, że byłem bardzo zaskoczony i nie miałem zielonego pojęcia kim był Paciorkiewicz. Pobudzony ciekawością i ambicją śmigielskiego regionalisty zacząłem poszukiwania uwieńczone sukcesem. Warto, żeby mieszkańcy naszej gminy też poznali tą niezwykłą postać!

Wielkopolanin, patriota, człowiek z pasją i wielkim zaangażowaniem, a także autorytet w dziedzinie zootechniki - tak w skrócie można przedstawić sylwetkę niezwykłego człowieka, Tadeusza Konopińskiego. Urodził się 21 października 1894 w Wonieściu, w dawnym powiecie śmigielskim. Rodzice, Bronisław i Maria byli nauczycielami w szkole w Wonieściu. Miał siostrę Janinę oraz braci: Jerzego (walczył w powstaniu wielkopolskim.) i Alfonsa – lekarza, zamordowanego w Katyniu w 1940 r.

Na skraju Machcina, przy drodze do Bukówca Górnego stoi niezwykła figura Matki Bożej. Na wyniosłym cokole kamienna postać Maryi z dzieciątkiem, poniżej płaskorzeźba świętego Wincentego a’Paulo. U dołu znajduje się wyryta data Ad 1735 24 May.

Rozpoczynamy cykl poświęcony „Rzezi Wołyńskiej” z 1943 roku. Publikować będziemy wspomnienia świadków tych tragicznych wydarzeń, którzy mieszkają dziś w gminie Śmigiel. Na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej znajdowało się 1145 polskich wsi i osiedli. Podczas metodycznej eksterminacji dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich zamordowano 50-60 tysięcy Polaków. Na Wołyniu ocalało zaledwie 90 polskich wsi i osiedli. Doszczętnie zniszczono ponad tysiąc. Wśród świadków tamtych wydarzeń był obecny mieszkaniec gminy Śmigiel, pan Franciszek Lisowski. 

Regina Wilczyńska urodziła się 16 listopada 1935 r. w Lulówce, gminie Brany. Podobnie jak pan Franciszek Lisowski, który gościł w poprzednim numerze „WŚ”, jest świadkiem „Rzezi Wołyńskiej”. Jako kilkuletnie dziecko była świadkiem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 16 lipca 1943 roku.

Leon Buchwald urodził się 17 lutego 1905 roku w Koszanowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się zawodu ślusarza w warsztatach Śmigielskiej Kolei Powiatowej.

Najstarsze wzmianki o miejscowości pochodzą jeszcze z XII w. We wczesnym średniowieczu Machcin był prawdopodobnie własnością możnego wielkopolskiego rodu Awdańców. Potem przeszedł do dominium benedyktynów lubińskich. W roku 1230 pojawia się w kronikach benedyktyńskich jako Machcino, a później Machtino, co potwierdza dokument księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego z roku 1258. Historycy przypuszczają, że nazwa wsi może pochodzić od osadnika imieniem Macht. Położony na pograniczu historycznej Wielkopolski i Śląska Machcin dzielił przez wieki losy tych ziem. 
 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl