mod50

 Ponad pięćdziesięciu muzyków na scenie i pełna widownia – tak pokrótce można by opisać Świąteczny Koncert na który zaprosiła mieszkańców naszej gminy Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Śmiglu w niedzielne popołudnie tuż po świętach Bożego Narodzenia. Koncert rozpoczęły: „Cicha noc”, „Anioł pasterzom” czy „W żłobie leży” czyli tradycyjne kolędy, które zachęcały widownię do wspólnego śpiewu. Również orkiestra nie ograniczyła się do samego grania – „Dzień jeden w roku” zaśpiewały flecistka – Sylwia Kurzawa i klarnecistka – Martyna Biała.

Nie zabrakło również występów solowych – na trąbce w utworze „Bezwietrzny dzień” zagrał Eryk Skrzypczak, a w utworze „You ris me up” widzowie mogli podziwiać grę Faustyny Szudry na saksofonie.
 

mapa7

 Jak obiecał – tak zrobił!. Piotr Filipowicz zabrał nas wczoraj (16.12.2015) w „kapsule czasu” swoich opowieści w odległe o setki lat czasy i pokazał nam Śmigiel jakiego już nie znamy. „Tajemnica starej mapy” – taki tytuł miała wczorajsza prelekcja, choć nie do końca można to nazwać prelekcją. Raczej były to swego rodzaju warsztaty, wspólne odczytywanie starych map, odkrywanie pod okiem wprawnego przewodnikach ich zawiłości i tajemnych dla laika znaków. Ta podróż po mapach była niesamowita – przemierzyliśmy wspólnie setki lat co wydawało się krótką chwilą, a jak się okazało trwało ponad godzinę.

 

miny31

8 grudnia br. w sali klubowej Centrum sekcja teatralna „Przyjaciele”, działająca od 3 lat przy Centrum Kultury w Śmiglu, pod kierunkiem Kingi Kaźmierczak, zaprezentowała kolejny spektakl teatralny. Tym razem była to prezentacja sceniczna pod tytułem „Miny do lustra” zrealizowana na podstawie listów śpiewających Agnieszki Osieckiej. Scenografię przygotował Antoni Szulc, natomiast scenariusz, reżyseria i przygotowanie aktorów to praca instruktorki – Kingi Kaźmierczak. Pani Kinga działa bardzo aktywnie na terenie naszej gminy nie tylko w Centrum, ale i w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, gdzie wielokrotnie już przygotowała młodzież do różnego rodzaju akademii i wieczornic. 

 

matzl32

 W piątkowe popołudnie, 27 listopada br. odbyło się w Centrum Kultury w Śmiglu otwarcie wystawy rzeźb autorstwa zmarłego w tym roku mieszkańca Śmigla – Sylwestra Matza.

Większość z nich przedstawia śmigielskie budynki i pejzaże. Sylwester Matz za pomocą dłuta uwiecznił w drewnie śmigielski ratusz, budynek byłego starostwa, a także kościół pw. św. Wita. Wśród płaskorzeźb znalazł się również budynek śmigielskiej straży pożarnej, w formie jaką znamy już tylko ze starych fotografii. Można by powiedzieć, że te prace symbolizują „Śmigiel zaklęty w drewnie”.

 

solo10013

 

24 października br. w Centrum Kultury w Śmiglu odbyły się przesłuchania strefowe do XIII Festiwalu Piosenki Młodej Europy „Solo-Tutti” w Bydgoszczy

Wokalistów oceniało jury w składzie:  Edward Chonchera – przewodniczący,
Alla Szoman-Tomaszewska oraz Krzysztof Kubiak

 

 

szalom006711 października, w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu "Szalom". Pomimo chłodu atmosfera koncertu była jak zwykle gorąca, Zespół ma w Śmiglu swoich wiernych fanów i wyrobioną markę. Nic dziwnego, muzycy wchodzący w jego skład to naprawdę "najwyższa półka".

W kaplicy można było również obejrzeć stare żydowskie pocztówki.

dzialki044Z przeszłości śmigielskich ogródków działkowych – taki tytuł nosi nowa publikacja znanego śmigielskiego regionalisty – Huberta Zbierskiego. Napisana przez pryzmat własnych wspomnień i doświadczeń publikacja, przybliża czytelnikom nie tylko historię powstania działek, ich prezesów i działaczy, ale przede wszystkim życie „ogrodowej społeczności”. Są to informacje niezwykle cenne nie tylko dla obecnych działkowców, ale również dla tych, których interesuje życie Śmigla w dawnych latach.

 

dozynkii109

W tym roku Śmigiel miał zaszczyt być gospodarzem i współorganizatorem Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych. Odbyły się one 30 sierpnia na stadionie miejskim. Jak tradycja każe, uczestnicy przybyli na miejsce obchodów dożynkowych w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Śmigla. Pochód otwierała banderia konna reprezentowana przez amazonki na koniach ze Stajni Ladys. Nie zabrakło w nim także tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, którzy nieśli flagi i wieniec dożynkowy.

sierpgci9

 W Gminnym Centrum Informacji w Śmiglu, od 10 do 14 sierpnia br. odbywały się wakacyjne zajęcia komputerowe dla dzieci. Wzięło w nich udział czternaścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Zajęcia łączyły zabawę z nauką, a ich uczestnicy zrobili plan lekcji na nowy rok szkolny oraz  dyplomy przez siebie zaprojektowane. Dzieci bawiły się w wiele zabaw edukacyjnych i nie tylko, rozwiązywały krzyżówki multimedialne, quizy przyrodnicze i literackie, wykonywały ćwiczenia na spostrzegawczość, układały puzzle. Uczestnicy wspominali wakacyjne przygody, wyszukując w Internecie zdjęcia z miejsc gdzie spędzili wakacje. 

 

gci10

 Od 06 do 10 lipca br. odbyły się w GCI zajęcia komputerowe dla dzieci, w których  wzięło udział trzynaścioro  dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Zajęcia łączyły zabawę  z nauką. Uczestnicy podczas zajęć wykonali zakładki do książek, pocztówki z wakacji, plakaty. Dzieci bawiły się w różne quizy, zgadywanki, ciekawe gry komputerowe. Odwiedziliśmy stronę internetową Centrum Kultury w Śmiglu aby zapoznać się z ogłoszeniami o imprezach organizowanych przez Centrum a także odwiedziliśmy zakładkę fotogaleria aby obejrzeć zdjęcia z różnych imprez. 

 

 

turniej22Rozpoczęcie tegorocznego Turniej Wsi i Osiedli z uwagi na zapowiadane upały, w trosce o zdrowie zawodników, zostało przesunięte na trzy godziny później. Mimo to większość konkurencji rozegrana została w nieznośnym upale. Gorąca była również, jak zawsze, atmosfera turniejowa.

 

W niedzielę, 28 czerwca br. zostały rozegrane dwie pierwsze konkurencje tegorocznego Turnieju Wsi i Osiedli. Były to strzelanie z KBKS i wiatrówki.

Poniżej podajemy wyniki

 

wianki204Tegoroczny "Festyn Świętojański", który odbył się wczoraj (27 czerwca) w Jezierzycach był rekordowo deszczowy. Pomimo to, chęć zabawy i spędzenia czasu na świeżym powietrzu w  gronie znajomych zwyciężyła - Jezierzyce bawiły się znakomicie. Nie zabrakło dzieci chętnych do gier i zabaw, ani tancerzy, którzy z parasolami, lub przemoczeni dzielnie i licznie wstawili się na parkiecie by bawić się przy muzyce zespołu "Wehikuł". Udało się zrealizować prawie wszystkie zaplanowane punkty programu.

warsz09

W dniach 19-20 czerwca br. odbył się w Centrum Kultury w Śmiglu VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „Muzol” im. Henryka Pelli.

Festiwalowe emocje już opadły. Czas na spokojną relację z tego wydarzenia, ale najpierw kilka słów o historii.

Pomysłodawcą festiwalu był Henryk Pella, który był założycielem i w latach 2001-2008 instruktorem Studia Piosenki „Muzol” działającego przy Centrum Kultury w Śmiglu.

moses0911 czerwca br. odbył się wernisaż wystawy prac Mosesa (Stanley Phiri) połączony z pokazem przeźroczy autorstwa Agnieszki Liberackiej. Wystawa będzie czynna do końca czerwca. Zapraszamy

 

  

 

muzol139W dniu dzisiejszym (6 czerwca 2015 r.) odbyły się gminne przesłuchania do VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży "MUZOL". Spośród dziewiętnastu osób, które zgłosiły swój udział, jury w składzie: Marzena Osiewicz i Piotr Filipowicz, zakwalifikowało do udziału w festiwalu następujące osoby: