W dniach 10 i 11 grudnia po raz drugi w tym roku, odbyło się bezpłatne szkolenie komputerowe w Gminnym Centrum Informacji przy Centrum Kultury w Śmiglu.
Szkolenie pn.: „Ucz się korzystać z komputera i Internetu – w poszukiwaniu pracy” zorganizowano we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu Oddział Zamiejscowy – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lesznie. Zajęcia prowadziła, pani Mariola Linke – doradca zawodowy.

Na zorganizowanej przez Centrum Kultury w Śmiglu zabawie andrzejkowej dla seniorów, 27 listopada bawiło się ponad 100 osób. Wśród gości byli członkowie śmigielskiego Klubu Seniora, Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lesznie, Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Śmiglu oraz niezrzeszeni.

We wtorek, 18 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu gościł Piotr Witoń. Poznański aktor, wcielając się w postać Ambrożego Kleksa, głównego bohatera książki Jana Brzechwy przeniósł czwartoklasistów w świat Akademii Pana Kleksa.

Oskar Kolberg, jego powiązania z Ziemią Kościańską - taki temat nosiła konferencja popularno-naukowa, która w dniu 21 października 2014 roku odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu, w celu uczczeniu 200 rocznicy urodzin naszego największego polskiego etnografa, kompozytora i folklorysty, ale także i chopinologa.

Niedzielny wieczór, 20 października br., był w Centrum Kultury w Śmiglu wieczorem wyjątkowym, a wręcz magicznym. Zespół Jig Reel Maniacs wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien, zabrał zebranych na sali widzów, w cudowną celtycką podróż.

Trzydziestoletni Seniorzy Już od trzydziestu lat istnieje w Śmiglu Klub Seniora. Uroczystości związane z tym jubileuszem odbyły się 4 października br. w Centrum Kultury w Śmiglu, a rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Śmiglu.

O kolejne nowe instrumenty wzbogaciła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Śmiglu. Samorząd po raz trzeci pozyskał na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Rozwój Infrastruktury Kultury, priorytet: Infrastruktura Domów Kultury.

Od 18 do 22 sierpnia br. odbyły się w GCI zajęcia komputerowe dla dzieci, w których wzięło udział piętnaścioro dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia łączyły zabawę z nauką. Zbliża się nowy rok szkolny, dlatego zrobiliśmy plan lekcji i zakładki do książek w programie Microsoft Word ucząc się tworzyć tabelę, wpisywać w nią tekst oraz wklejać obrazki.

Od 21 do 25 lipca br. odbyły się w GCI zajęcia komputerowe dla dzieci, w których wzięło udział piętnaścioro dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W ciągu tygodnia robiliśmy dużo ciekawych rzeczy.

Historia Turnieju zatoczyła koło. Pierwszy z nich odbył się 4 lipca 1999 roku w Starej Przysiece Polskiej jako Turniej Wsi, by po piętnastu latach wrócić w to samo miejsce jako Turniej Wsi i Osiedli.

Ucz się korzystać z komputera i Internetu – w poszukiwaniu pracy W dniach 10 i 11 czerwca br. po raz kolejny, odbyło się bezpłatne szkolenie komputerowe w Gminnym Centrum Informacji przy Centrum Kultury w Śmiglu.

Dla dzieci i rodziców 1 czerwca obfitował w imprezy dla dzieci, nic więc dziwnego, że tego dnia parking przy Centrum Kultury był pełen samochodów, niczym w dzień targowy. O godzinie 15:00 na placu zabaw wspaniałą, pełną atrakcji imprezę zorganizował Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu.

Pod takim tytułem odbyła się 21 maja br., w sali klubowej Centrum prelekcja, którą wygłosił Jan Pawicki z Kościana. Przypomniał on zawiłe drogi Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, często z łagrów, trafili do armii gen. Władysława Andersa.

13 maja br. został rozstrzygnięty, dwunasty już, Konkurs plastyczno-przyrodniczy „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny” Konkurs organizowany jest przez Ligę Ochrony Przyrody w Czaczu przy współpracy z Centrum Kultury w Śmiglu. on przeznaczony dla uczniów klas I–III i IV–VI szkoły podstawowej i cieszy się coraz większą popularnością.

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa w Śmiglu planowany był na grudzień ubiegłego roku, jednak z przyczyn niezależnych został przełożony na 14 marca br. Był to pierwszy występ SDM-u po rozpadzie grupy, który nastąpił w kwietniu 2012 r. Wówczas to lider zespołu – Krzysztof Myszkowski zaczął wraz z Bolo Pietraszkiewiczem i Romanem Ziebro nowy rozdział w dziejach Starego Dobrego Małżeństwa.

Takich koncertów jeszcze w Centrum Kultury w Śmiglu nie było. Już sam fakt, że bilety na pierwszy planowany na 8 marca o godz. 19:00 koncert zostały sprzedane na miesiąc przed terminem zaskoczył organizatorów. Nie pozostało nic innego jak zaplanować kolejny koncert, na który również bilety rozchodziły się „jak świeże bułki”.

Wiele już było koncertów w Centrum Kultury w Śmiglu ale ten, który odbył się 11 lutego był naprawdę wyjątkowy. W sali widowiskowej przy kawie i ciasteczkach spotkali się tego dnia seniorzy, by jak się okazało na miejscu, wspólnie świętować imieniny solenizantów z pierwszego kwartału.

Ponad dwie godziny trwała wczorajsza, druga już, prelekcja Piotra Filipowicza pt. „Tajemnice Ziemi Śmigielskiej”. Z uwagi na duże zainteresowanie tym razem spotkanie odbyło się w sali kinowej, która bardzo szybko wypełniła się „po brzegi”.

Zebraliśmy 15.845,19 zł!
Już od rana nasi wspaniali wolontariusze chodzili po ulicach Śmigla, Czacza, Żegrówka i Starego Bojanowa, nie bacząc na silne podmuchy wiatru. Po raz kolejny okazało się, że mieszkańcy naszej gminy mają wielkie serca i mają również świadomość, że wspieranie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma głęboki sens. Nigdy dotąd nie zebraliśmy takiej kwoty. To nasz wspólny sukces!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl