Zasypana śniegiem leśna sceneria, w środku okienko, w którym rozgrywa się akcja. Na tle ciemnych piekielnych czeluści, w rytm „Zimy” z Czterech pór roku Vivaldiego, harcują dwa diabły. Diabełki sympatyczne w zasadzie, a ich igraszki niewinne, dopóki czarty nie stłuką lustra, którego odłamki rozprysną się po świecie, zamieniając serca niektórych ludzi w bryłę lodu.

Po wakacyjnej przerwie Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu wraca do kontynuacji comiesięcznych warsztatów tematycznych organizowanych dla wszystkich grup przedszkolnych ze Śmigla i najmłodszych klas szkoły podstawowej.

To było spore zaskoczenie. Organizatorów zadziwiło ogromne zainteresowanie wspólnym oglądaniem filmów wśród dzieci z Nietążkowa oraz Śmigla, natomiast dzieci zaskoczyło to, że było „prawie jak w kinie”. Być może spodziewały się filmu wyświetlanego na monitorze komputera, a tu nie dość że ekran był olbrzymi, a akustyka godna wielkich festiwali filmowych, to jeszcze był popcorn i inne „kinowe niezbędniki”…

Zgodnie z założeniami, 12 lipca dzieci z Letniej Akademii Malucha odwiedziły Urząd Miejski w Śmiglu. Gości przyjęła i po poszczególnych wydziałach instytucji oprowadzała pani wiceburmistrz Wiesława Poleszak-Kraczewska.

Letnia Akademia Malucha już drugi tydzień szkoli swoich adeptów. Oprócz zabawy, zajęcia mają na celu nauczenie maluchów radzenia sobie w życiu codziennym, wyrobienie w nich umiejętności znalezienia się w każdej sytuacji Słuchacze Akademii już przyswoili sobie podstawowe zasady zachowania się przy stole, które w przyszłości spożytkują w domu czy restauracji.

Ruszyła LETNIA AKADEMIA MALUCHA. Od dwóch dni maluszki w wieku od 5-7 lat zgłaszają się do biblioteki na trzygodzinne zajęcia. Zainteresowanie ofertą było ogromne. Musieliśmy odmówić wielu, chcącym powierzyć nam pod opiekę swoje pociechy, rodzicom.

Pracownicy Centrum Kultury w Śmiglu do Dnia Dziecka przygotowywali się od miesięcy. Szyciem strojów zajęły się bibliotekarki Joanna Boroń i Marlena Nowak oraz Lidia Skrzypczak.

20 maja 2012 roku, na boisku Gimnazjum w Śmiglu, w ramach festynu „Współpraca celem do sukcesu – popołudnie z gimnazjum” nastąpiła prezentacja instytucji, które przystąpiły do projektu „Współpraca celem do sukcesu” realizowanego przez członków Szkolnego Klubu Wolontariusza w ramach programu Młody Obywatel.

W świecie bibliotekarskim, od 2004 roku począwszy, przyjęło się obchodzić Tydzień Bibliotek. Wypada on zawsze w maju, imprezy rozpoczynają się w Dzień Bibliotekarza 8 maja i trwają do 15 dnia miesiąca. Bibliotekarze w tym czasie podejmują wzmożone działania, aby zaprezentować się społeczeństwu, przypomnieć o ważnej roli literatury i bibliotek w rozwoju społecznym i kulturalnym, poprzez popularyzację różnych form pracy z czytelnikiem zachęcić, szczególnie najmłodszych, do korzystania ze swej oferty.

Festiwal na piątkę

Piąty Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „MUZOL” im. Henryka Pelli odbył się w Centrum Kultury w Śmiglu 5 maja br. Piątkę można też wystawić wszystkim wykonawcom prezentującym się na śmigielskiej scenie tego dnia, bo poziom jaki reprezentowali był naprawdę wysoki.

W czwartek 22 i piątek 23 marca biblioteka ponownie gościła na warsztatach bibliotecznych małych gości. Najpierw odwiedziła nas zaprzyjaźniona grupa przedszkolaków z ul. Leszczyńskiej.

Zaplanowany na 13. marca Dzień Kobiet w bibliotece, wbrew pechowej cyfrze w dacie, upłynął w miłej atmosferze. Na spotkanie przybyły przedstawicielki śmigielskiego Klubu Seniora oraz nieliczne panie w odpowiedzi na ogłoszenia. W biesiadzie przy kawie wzięło udział ponad dwadzieścia osób. Było wspólne śpiewanie i kołysanie w rytm melodii.

Pierwszego marca edukację biblioteczną rozpoczęły najmłodsze grupy przedszkolaków z budynku przy Alei Bohaterów. Na pierwsze spotkanie biblioteka przygotowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, który bardzo dobrze sprawdza się w zabawie animacyjnej. W trakcie czytania wiersza dzieci, za pomocą przygotowanych ilustracji wcielały się w poszczególne warzywa.

Na zaproszenie kierownik Danuty Hampel, 28 lutego bibliotekę odwiedziły panie z śmigielskiego Klubu Seniora. Luźne, nie zobowiązujące do wypożyczeń spotkanie przy kawie, ot co. Sugerując się pozytywnymi opiniami na temat zorganizowanej swego czasu przez nas imprezy „Od komputera się nie umiera”, staraliśmy się przygotować program spotkania „po linii”.

Studio Piosenki „Muzol” przy Centrum Kultury w Śmiglu działa przez cały rok pod pilnym, fachowym okiem instruktorki Marzeny Osiewicz. Założone w 2001 r. ma na celu rozwój zdolności i zainteresowań dzieci i młodzieży.

31 stycznia w sali widowiskowej Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Jarosławem Hampelem – Indywidualnym Mistrzem Polski, brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Na spotkanie, którego inicjatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu, przybyło niemal pół tysiąca sympatyków żużla, fanów Jarka i jego talentu, z terenu gminy i spoza niej.

 Minął XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety, w śmigielskim sztabie nie okazał się on rekordowy, ale wynik, z jakim zakończyliśmy kwestę, i tak był imponujący – 15.442,68 zł. „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko” – taki był cel tegorocznej zbiórki, w którą włączyło się w tym roku 52 wolontariuszy.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl