Przygotowania do mikołaja w śmigielskim centrum rozpoczęły sie już we wrześniu. Sygnałem do nich stał się telefon do biblioteki od dyrektora Kurasińskiego: „dziewczyny zarządy osiedli przyłączają się do do imprezy mikołajkowej, musimy pomyśleć nad programem”.

Po raz drugi w Śmiglu dobyły się Wielkopolskie Konfrontacje Młodych Skrzypków i Dudziarzy im. Edwarda Ignysia. O pierwszy „Ignysiowy Laur” muzycy ubiegali się w 2009 r.

W dobie komputeryzacji i telefonii komórkowej czytelnictwo, zwłaszcza wśród dzieci, nie jest popularne. A i czasy, kiedy to w drodze powrotnej z przedszkola rodzice ze swymi pociechami wstępowali do biblioteki po książki, minęły.

7 listopada w Centrum Kultury w Śmiglu uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie wraz z nauczycielami mogli obejrzeć występ zespołów z Rosji, z miejscowości Kolczugino znajdującej się 130 km na wschód od Moskwy w obwodzie włodzimierskim. Zespoły trafiły do nas poprzez Tadeusza Paprockiego – prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Tegoroczne obchody święta 3 Maja nie miały nic z patosu i powagi, nie było patriotycznych pieśni czy akademii, była za to atmosfera radości, młodości i muzyki. Wieczorem na scenie Centrum Kultury w Śmiglu wystąpiły bowiem dwa młode zespoły: kabaret „Nic śmiesznego” z Leszna oraz zespół rockowy „Metafizyczni”.

Z tygodniowym opóźnieniem, ale za to w słonecznej pogodzie odbył się 10 lipca w Bruszczewie XII Turniej Wsi i Osiedli. Był to pod kilkoma względami turniej wyjątkowy. Po raz pierwszy jedynymi spodziewanymi nagrodami były puchary za trzy pierwsze miejsca i dyplomy dla uczestników, w przeciwieństwie więc do lat poprzednich reprezentacje wsi walczyły nie o pieniądze, ale w imię dobrej zabawy.

Przyglądając się fotografiom Marii Glapińskiej, można stwierdzić, że są bardzo malarskie, że malarskość przedstawia się prawie w każdej pracy. W kilku fotografiach (martwe natury) można się nawet doszukać znamion dawnej szkoły holenderskiej.

Tegoroczne XX Dni Śmigla odbyły się w pięknej, słonecznej pogodzie. Tradycyjnie już w piątek z przygotowanych przez OKFiR atrakcji sportowych mogły skorzystać dzieci i młodzież.

Domagając się swych praw, na ulice Śmigla wyszli bohaterowie baśni: Andersena, Grimmów i Perrault. Trzynastego maja w barwnym, 350-osobowym korowodzie ulicami miasta przebrane za bajkowe postaci maszerowały dzieci ze śmigielskiego przedszkola i młodszych klas szkół podstawowych z gminy. Miejska Biblioteka w Śmiglu podtrzymując tradycję organizowania zapoczątkowanej w 2003 roku imprezy: „W krainie baśni i bajek”, nieustannie przypomina społeczeństwu o swoim istnieniu i ważnej roli literatury.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, 10 maja do Śmigla na spotkanie z czytelnikami biblioteki publicznej przybyła Gitta Rutledge. Polsko-amerykańska poetka jest postacią nietuzinkową. Kobieta, która większość życia spędziła na Manhattanie, zjeździła świat odwiedzając najsłynniejsze miejsca, twierdzi, że spełnienie znalazła dopiero w poezji, i z powodzeniem się na polu literatury realizuje.

Dziewiąta edycja gminnego konkursu przyrodniczo-plastycznego „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny” miała swój finał 4 maja w Centrum Kultury w Śmiglu. To tu właśnie zebrali się autorzy nagrodzonych prac oraz goście: Małgorzata Adamczak – senator RP, Wiesława Poleszak-Kraczewska – zastępca burmistrza Śmigla, Renata Stachowska – dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czaczu, Eugeniusz Kurasiński – dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu oraz Roman Kędzierski, przedstawiciel Nadleśnictwa Kościan.

Ilość wystaw artystycznych, które w przeciągu ostatnich lat zostały zorganizowane przez Centrum Kultury, byłaby trudna do zliczenia. Były obrazy malowane różnymi technikami, fotografie, rzeźby czy rękodzieło artystyczne. Jakie jest zainteresowanie wystawą, można ocenić już na jej otwarciu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu przystąpiła do konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Fundacja zajmuje się wdrażaniem Programu Rozwoju Bibliotek, który ma na celu wzmocnienie roli informacyjnej i społecznej publicznych bibliotek gminnych w całym kraju, a zainicjowany przez nią konkurs: „Pomyszkuj w bibliotece – Tydzień z Internetem 2011” ma zachęcić do korzystania z komputera część społeczeństwa po pięćdziesiątym roku życia.

Koncert piosenek ze słowami Jonasza Kofty pt. „Pamiętajcie o ogrodach” nabierał kształtów przez kilka ostatnich miesięcy. Wokalistki Studia Piosenki „Mozol” pod bacznym okiem Marzeny Osiewicz spędziły na próbach wiele godzin, by wreszcie móc mieszkańcom Śmigla umilić niedzielne popołudnie 16 stycznia.

To był naprawdę niesamowity dzień! Tegoroczny 19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny rozgrzał serca w całym kraju. Mieszkańcy naszej gminy również okazali wiele serca i życzliwości przyłączając się do zbiórki pieniędzy na specjalistyczny sprzęt medyczny dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę nowego roku Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców Śmigla na Koncert Noworoczny. Przybyłych powitał i artystów przedstawił dyrektor placówki – Eugeniusz Kurasiński. Pierwsze na scenie pojawiły się członkinie Studia Piosenki „Muzol” działającego przy Centrum – Ania Tomaszewska i Emilia Ziegler.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl