czaczp00044

20 grudnia na zajęciach Grupy Zabawowej "Urwiski" było bardzo pysznie, ponieważ dzieci i opiekunowie dekorowały pierniki, które upiekła mama Gabrysi. Dzieci poznały zawartość pudełka ze świątecznymi skarbami, które przypominały o tradycjach świątecznych. Urwiski świętowały drugie urodziny swojej najmłodszej koleżanki Karolinki. Następne spotkanie 10 stycznia 2018 r.

 


czaczp00017

Na zajęciach grupy zabawowej "MALUSZKI" z wielkim zapałem lukrowały i ozdabiały pierniki.

 

 

 


ze00021

Bibliotekarka B. Mencel prowadziła warsztaty dla dwóch grup wiekowych z Przedszkola w Żegrówku. Grupa 3 i 4-latków na podstawie wiersza "Choinka" poznała ciekawe zabawy matematyczne. Stroiła też papierowe świąteczne drzewka.

Natomiast grupa 5 i 6-latków razem z prowadzącą zajęcia stworzyła obrazkowy wieczór wigilijny.

 

 

 


gz00018

Podczas ostatnich zajęć Śmigielaczków odwiedził Mikołaj. Dzieci były grzeczne i przyjęły go bardzo ciepło. Gość rozdawał słodkie upominki. Jak zawsze nie zabrakło wesołej zabawy.

 

 

 


kmIImik00010

Dzieci z II Grupy Klubu Maluszka również odwiedził Mikołaj. Choć był miły i sympatyczny, maluchy trochę się go bały, nawet im się zdarzało, że trochę popłakiwały.

 

 

 

 


KM I MIK00044

Podczas zajęć dzieci odwiedził Święty Mikołaj, bo był przecież 6 grudnia. Słodycze, którymi obdarowywał gość bardzo smakowały. Potem maluchy miały czas na zabawę. Tradycyjnie nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych.

 

 


urwiski mik00076

6 grudnia  grupę zabawową odwiedził gość niezwykły - Święty Mikołaj. Urwiski czekając na przybycie Mikołaja wykonały kolorowe łańcuchy i pięknie przystroiły dużą, pachnącą lasem choinkę. Święty Mikołaj przywiózł dla dzieci piękne prezenty, zanim jednak je rozdał porozmawiał z dziećmi, spytał czy były grzeczne. Oczywiście były bardzo grzeczne, dlatego każde otrzymało wspaniały prezent. Następne spotkanie 20 grudnia br.

 


czacz mik00015

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
5 grudnia z workiem pełnym prezentów przybył również do dzieci z Grupy Zabawowej „Maluszki” w Filii Bibliotecznej w Czaczu. Dzieci były bardzo szczęśliwe i rozpromienione przybyciem niezwykłego gościa Mikołaja.
Święty Mikołaj oprócz worka pełnego prezentów przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne i słuchały rodziców. Przeczytał też dzieciom bajkę pt . : Choinka Pana Borsuka.

 


KMI00089Na spotkaniu dzieci przyklejały choinki na kartki, ozdabiając je kolorową plasteliną. Nie zabrakło również zabawy muzyczno-ruchowej, która jest stałym elementem zajęć.

 

 

 


gz00076

Dzieci z opiekunami przyklejały papierową choinkę na kartkę i ozdabiały ją kolorową plasteliną. Były też tańce i wesoła zabawa.

 

 

 

 


an00012

W poniedziałkowe popołudnie na Sali Wiejskiej w Nietążkowie odbyło się spotkanie z okazji Andrzejek. Organizatorami byli filia biblioteczna oraz Sołtys, Artur Brudło, i Rada Sołecka.
Licznie przybyłe dzieci miały okazje poznać swoją przyszłość, potańczyć, wziąć udział w zabawach oraz skorzystać z poczęstunku.
W przeprowadzeniu imprezy pomogli Patryk Wieczorek - pracownik Centrum Kultury w Śmiglu,    oraz Pani Gosia Dworczak - członek Rady Sołeckiej.Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy na Spotkanie z Mikołajem!

 


KMII00026Zajęcia zaczęły się od zabaw muzyczno-ruchowych, następnie dzieci poznawały warzywa za sprawą animacji wiersza Jana Brzechwy – „Na straganie”. Poznawały także kolory i figury, które potem przyklejały na szablon.

 

 

 


urw00068

Urwiski świętowały ze swoimi ulubionymi pluszakami „Dzień Pluszowego Misia”. Przyniosły swoje ulubione maskotki, które przedstawiły i pokazały jak bardzo kochają. Zrobiliśmy krótką gimnastykę z misiami a następnie na kartkach papieru dzieci wypełniały wełną kontury misia. Dzisiaj obchodziliśmy urodziny Marcela, który poczęstował dzieci słodyczami, były też miśki żelki z okazji święta pluszowego misia oraz ciasteczka miśki, które przyniosła mama Kamila. Urwiski wesoło się bawiły, tańczyły oraz ćwiczyły chodzenie w parach. Następne spotkanie 6 grudnia br., odwiedzi nas Święty Mikołaj.

 


KMI00017Klubowicze podjęli próbę animacji wiersza Jana Brzechwy - "Na straganie". Przy okazji dzieci poznawały warzywa. Następnie trzeba było przypasować kształty kolorowych figur i przykleić je na szablon. Nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych, które są stałym elementem spotkań.

 

 

 


wp00004

W dniu 15 listopada 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbył się wieczór poezji.Myślą przewodnią spotkania było hasło : „Jak tu nie kochać jesieni…”Spotkanie przygotowane zostało przez panią bibliotekarkę Joannę Boroń, nauczyciela polonistę pana Jakuba Jankowskiego oraz chętnych uczniów Zespołu Szkół w Czaczu.
W programie wieczorku zostały przedstawione wiersze o tematyce jesiennej, przemijaniu, refleksyjnym spojrzeniu na świat.

 

 


gz00021

Na zajęciach Śmigielaczki uczyły się wciągania i dmuchania przez słomkę.

 

 

 

 


odj00006

W lekcji brały udział przedszkolaki z grupy "Jeżyki" z panią Jagodą.
Na podstawie przeczytanej przez panią bibliotekarkę bajki psychoedukacyjnej pt Tuptuś na wielkiej wyprawie mówiliśmy o niebezpieczeństwie jakie może spotkać dzieci, gdy bez opieki dorosłych oddalą się od domu.
Co wtedy czują rodzice, co dzieci.
Lekcje zakończyliśmy rysowaniem postaci z wysłuchanej bajki.

 

 


cz00006

Lekcja patriotyzmu dla kl. I a z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

 

 

 

 


km00029

Na spotkaniu Maluszki uczyły się samodzielnie zakładać kaloszki. Bawiły się wesoło z kolorowymi parasolami oraz malowały je farbami na kartce.

 

 

 

 


ur00056

Tematem zajęć były jeże, ponieważ zbliża się „Dzień jeża”. Urwiski założyły maski i udawały jeżyki, poruszały się po sali na czworakach jak jeże. Później pokolorowały obrazki z jeżykami i zrobiły dla zwierzątek zimowe gniazdo z liści i gałązek. Opiekunowie też mieli zadanie do wykonania z szablonu wycinali jeże a następnie je sklejali. Urwiski wesoło się bawiły, tańczyły oraz ćwiczyły chodzenie w parach (czasem są to trójki lub czwórki). Następne spotkanie za  trzy tygodnie 22 listopada br.

 


km00008Na zewnątrz deszcz. U klubowiczów też troszeczkę deszczowo za sprawą małego parasola, dużego kolorowego i całkiem małego, który malowali farbami.

 

 

 

 


gz00045"Śmigielaczki" próbowały zmiękczyć plastelinę i połączyć ją z kasztanami. Efekt niesamowity: powstały super ślimaki.

 

 

 

 


km00025W czwartkowe popołudnie Maluszki przenosiły barwy jesieni na białą kartkę oraz bawiły się tańcząc i ćwicząc nowe piosenki.

 

 

 

 


dp00005

25 października swoje święto obchodzą kundelki. Z tej okazji w czwartkowe przedpołudnie grupa 4-latków z panią Basią zjawiła się w bibliotece.
Dzieci pięknie przywitały się z panią bibliotekarką i dużym pluszowym pieskiem.
W tym dniu mówiliśmy o psach : stróżach gospodarstwa, przewodnikach osób niewidomych, ratownikach w górach i psach policyjnych, tropicielach. Przedszkolaki dowiedziały się, że

 


KM100134Grupa po raz pierwszy ćwiczyła piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”. Dzieci kolorowały też kredką białą kartkę przykrywającą jesienne listki. Spod małych rączek artystów wydobywały się  więc magiczne zarysy liści.

 

 

 

 

 


ur00009

18.10.2017 r. Urwiski świętowały 91.urodziny Kubusia Puchatka. Posmakowały ulubionego przysmaku Kubusia – miodku, malowały farbami kolorowanki z Kubusiem. Urwiski wesoło  się bawiły, tańczyły oraz sprawiły ogromną niespodziankę opiekunce grupy wręczając jej piękne kwiatki i słodkie co nieco. Następne spotkanie za trzy tygodnie 8 listopada br. 

 

 


cz00016

Dnia 18.10.2017 r. Filia Biblioteczna w Czaczu wznowiła spotkania Grupy Zabawowej "Maluszki". Zajęcia cieszą się dużym uznaniem. Jest to już piąta edycja! :-) Do grupy należy siedemnaścioro dzieci w wieku od 1,5 roku do 4 lat..
Na pierwszych zajęciach omawialiśmy sprawy organizacyjne oraz troszkę się poznaliśmy. Tematem przewodnim spotkania była jesień.
Dzieci poznały jakie dary niesie ta pora roku oraz naklejały liście na "sukienkę pani Jesień". Tańczyliśmy też poleczkę do piosenki pt. Spotkały się listeczki.
Następne spotkanie odbędzie się 8 listopada (środa) o godz : 16- tej.

 

 


gz00142Z pomocą rodziców dzieci próbowały robić sałatkę owocową, ucząc się przy tym posługiwać nożem. Nie zabrakło też wesołej zabawy i tańca.

 

 

 

 


KM200013Na spotkaniu maluchy miały zabawę ruchową z kolorowymi, jesiennymi listkami.

 

 

 

 


za00011

10 października w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbyły się zajęcia w których uczestniczyła grupa przedszkolaków "Żabki" z panią Małgosią i panią Kasią.
Tematem zajęć były warzywa.
"Żabki" poznawały i utrwalały znajomość warzyw przez słuchanie wierszyka Jana Brzechwy "Na straganie". Każdy z przedszkolaków wykonał jeżyka z ziemniaka.

 

 

 


KM100132Po raz pierwszy spotkały się dzieci z pierwszej grupy Klubu Maluszka. Tematem przewodnim zajęć była jesień. Dzieci poznawały kolory liści, a następnie zapełniały liśćmi kontur jesiennego drzewka.

 

 

 

 

 


urwisk00021

„Urwiski” bawiły się kasztanami i żołędziami, samodzielnie zrobiły piękne korale a wspólnie

z rodzicami ludziki i zwierzątka.

 

 

 

 


gz00098

Z początkiem października MBP w Śmiglu wróciła do spotkań z najmłodszymi. Licząca 20 dzieci Grupa Zabawowa ŚMIGIELACZEK pierwsze zajęcia ma już za sobą. Do każdej  z dwóch (starsza i młodsza) grup Klubu Maluszka również przyjęto po 20 dzieci. Zajęcia prowadzi Barbara Mencel. Do zakończenia remontu biblioteki spotkania z dziećmi i rodzicami odbywać się będą w gościnnym śmigielskim przedszkolu przy Al. Bohaterów.

 

 

 


liski00028

Tematem spotkania były cyfry 1, 2, 3. Dzieci wysłuchały wierszyka „Kotek się uczy” i zapoznały się z książką „Księga wiedzy – cyfry”. Kolorowały obrazki z cyferkami, przyklejały figury na obrazkach, układały kolorowe nakrętki na cyfrach. Urwiski wesoło się bawiły, tańczyły a także chętnie pomagały przy sprzątaniu.

 

 


urwiski00028

Tematem dzisiejszego spotkania były owoce. Dzieci posłuchały wierszyków i rymowanek o owocach. Obejrzały ilustracje przedstawiające owoce, nazywały je, określały jaki mają kształt, kolor, smak. Segregowały wg kolorów obrazki przedstawiające owoce. Zadaniem Urwisków było pomalowanie farbami kolorowanek z owocami. Odbyła się degustacja jabłek, gruszek, winogron, kiwi i śliwek. Urwiski wesoło się bawiły, tańczyły a także chętnie pomagały przy sprzątaniu.


nc00128

Piąty rok z rzędu Śmigiel odpowiedział na zaproszenie Prezydenta RP do Narodowego Czytania. Po Panu Tadeuszu, który w 2012 roku zainaugurował akcję, w kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W tym roku do lektury wybrano Wesele. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji Prezydenta. 2 września, przy fontannie na śmigielskim rynku „Wesele” czytali 


urwis13

Tematem spotkania były wakacje nad morzem oraz skarby morskich głębin. Omawialiśmy książeczkę z serii „Maluch odkrywa świat” pt. „Lato”, oraz czytaliśmy fragmenty książki pt. „Marysia nad morzem”. Dzieci oglądały duże muszle i kamienie o różnych kształtach i kolorach. Następnie dzieci szukały w piasku muszelek i kamieni morskich, które włożyły do słoików oklejonych rybkami, skarby zostały zalane wodą. Urwiski wesoło się bawiły, łapały bańki mydlane, tańczyły, a na koniec zajęć chętnie pomagały przy sprzątaniu.


urw9

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia rymowanki o częściach ciała, następnie opiekunowie zrobili dzieciom masażyki-relaksiki. Na zajęciach mówiliśmy o zwierzętach dużych i małych, czyli o mamach i ich dzieciach. Maluszki musiały odgadnąć jakie małe zwierzątko powinno stać obok swojej mamy i jaki wydaje głos, a następnie na kartach pracy przyklejały w odpowiednim miejscu obrazki zwierząt. Dzieci układały puzzle z postaciami zwierząt. Były oczywiście tańce do piosenek pt. „Krasnoludki” i „Karuzela”. Dużo radości sprawiło Urwiskom łapanie baniek mydlanych. Do zobaczenia za dwa tygodnie.


st boj7

Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia rymowanki o częściach ciała, następnie opiekunowie zrobili dzieciom masażyk. Były też tańce do piosenek pt. „Krasnoludki” i „Karuzela”. Na dywanie zostały rozrzucone obrazki ze zwierzątkami zadaniem Maluszków było odszukanie takiego obrazka jaki pokazała prowadząca. Spróbowaliśmy ustawić się w pary i tak doszliśmy do stoliczków, gdzie dzieci na kartach pracy przyklejały kolorowe figury. Ola na zajęcia przyszła z malutkim braciszkiem Oskarem, może i on niebawem dołączy do Urwisków. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

 


urwisk21

Tematem kolejnego spotkania Grupy Zabawowej Urwiski były kolory. Po przeczytaniu i omówieniu książki Wandy Chotomskiej pt. „Kolory” dzieci segregowały wg kolorów klocki, nakrętki i inne kolorowe przedmioty, następnie farbami malowały czerwone jabłuszka, zielone listki i żółte słoneczka. Świętowaliśmy drugie urodziny Lenki, wszyscy zaśpiewali małej jubilatce sto lat. Lenka poczęstowała swoich kolegów i koleżanki słodyczami. Było kolorowo i wesoło. Następne spotkanie wyjątkowo za trzy tygodnie.

 


pikn36

Przy sali wiejskiej w Nietążkowie odbył się wspólny piknik Grup Zabawowych z Czacza i Nietążkowa. Spotkanie miało charakter wakacyjny - dla dzieci przygotowano szereg atrakcji związanych z letnim wypoczynkiem, m.in. "kącik plażowy" z parawanem i leżakami, "kącik kąpielowy" czy piaskownicę. Były również cieszące się ogromną popularnością materacyki, "przesypywanki", a także

 


stboj7

Tematem spotkania były części ciała. Pokazywaliśmy w rytm rymowanki: "Nóżki robią tup, tup, tup" nogi, głowę, brzuch, buzię, oczy, uszy i nos. Potem opiekunowie zrobili dzieciom masażyki pn. „Źrebaczek”. Dzieci wykonały prace plastyczne - naklejały oczy, uszy, nos, usta i włosy w odpowiednie miejsce na papierowej twarzy. Maluchy radziły sobie z tym zadaniem świetnie.

 

 


km00165

Tradycyjnie na zakończenie spotkań w Klubie Maluszka i Grupie Zabawowej ŚMIGIELACZEK odbył się wspólny piknik. 20 czerwca dzieci z rodzicami bawiły się w Boszkowie, gdzie zawiozły ich autobusy. Dla niektórych, była to duża atrakcja. W wyjeździe śmigielskim grupom towarzyszyły dzieci z Klubu Maluszka „Urwiski” ze Starego Bojanowa. Pogoda była, jak na zamówienie. Mamy upiekły

 

Biblioteka jest miejscem zaczarowanym: Blisko tu do bajki i prawdy, Do uśmiechu do wzruszeń… Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat... - L Krzemieniecka Dnia 13 czerwca 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbyło się wręczenie dyplomów „Młodego Czytelnika” oraz drobnych upominków uczniom kl. III b z Zespołu Szkół w Czaczu za systematyczne uczęszczanie do biblioteki oraz za umiejętności czerpania z książek wiedzy i przyjemności, z życzeniami dalszego rozwoju przez czytelnictwo. Troje uczniów : Kubacka Emilia, Baranowska Kaja, Wiktor Szczerbal otrzymało wyróżnienia - medale „Molika książkowego” za największą ilość przeczytanych książek w roku szkolnym 2016/2017. Bibliotekarka kieruje również podziękowania wychowawczyni kl. III b pani Danucie Drótkowskiej za zaangażowanie w promowanie biblioteki i czytelnictwa wśród uczniów kl. III b.

 

  • cz0001
  • cz0002
  • cz0003

 


km00015

Ostatnie spotkanie w tej edycji odbyła  w czwartek starsza grupa Klubu Maluszka. Dzieci dokończyły pracę nad swą pierwszą książeczką pt. „ Jak Kolczatek szukał mieszkania”. Ponieważ pogoda dopisała,  nie obyło się też bez zabaw na świeżym powietrzu. Na zakończenie cała grupa zrobiła sobie pamiątkową fotkę. Przy pożegnaniach spłynęło trochę łez. Żal było rozstawać się dzieciom, mamom, a także

 

 


cz0018

W środowe popołudnie odbyło się już ostatnie przed wakacyjne spotkanie Grupy Zabawowej "Maluszki" z Czacza, na którym mówiliśmy o morzu. Jakie skarby dla nas ma, co pływa w morzu, jak należy ubrać się na plażę. Następnie Maluszki w rytm muzyki z szumem morza poruszały folią tak, aby znajdujący się na niej papierowy statek zaczął płynąć. W tym dniu malowaliśmy tez farbami na kartkach papieru morskie fale oraz dużo radości sprawiła nam zabawa przy piosence pt. : Opalamy brzuszki. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za radosny udział w spotkaniach 


sb00008

Grupa Zabawowa ze Starego Bojanowa otrzymała nazwę URWISKI. Tematem dzisiejszego spotkania był mały kotek. Na początku spotkania mamy zrobiły dzieciom masażyki-relaksiki pn. List o kotku. Dzieci wysłuchały bajeczki pt. „Mały kotek”, kolorowały obrazki z kotkami i oczywiście radośnie się bawiły. Urwiski do zobaczenia za dwa tygodnie.

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://ck-smigiel.pl/images/biblioteka/wydarzenia/2017/2017.08.09_nietazkowo_maluszki


ni0014

Podczas drugiego spotkania Grupy Zabawowej razem z Maluszkami poznawaliśmy zwierzęta - ich wygląd, sposoby poruszania się oraz wydawane odgłosy. Specjalnym gościem była Kropka - suczka adoptowana niedawno ze schroniska.

 

 


bo0033

W środę odbyło się kolejne spotkanie Grupy Zabawowej w Starym Bojanowie. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki maluszki wspólnie z opiekunami wykonały serduszkowe wyklejanki dla mamy. Przypomnieliśmy sobie piosenkę o krasnoludkach i poćwiczyliśmy do rymowanki o częściach ciała. Dzieci miło spędzały czas na wspólnej zabawie.

 

 


ni0018

Swoją działalność wznowiła Grupa Zabawowa istniejąca przy filii bibliotecznej w Nietążkowie. Do dzieci znanych już z poprzedniej edycji dołączyło kilkoro nowych adeptów. Spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie. Oby tylko pogoda nam dopisywała.

 

 


ko0142

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 12 maja ulicami Śmigla po raz czternasty przeszedł korowód "W krainie baśni i bajek". Tym razem motywem przewodnim była magia, w związku z czym wszędzie było pełno tajemniczych postaci: czarownic, magów, wróżek, księżniczek czy wampirów. Imprezę rozpoczął taniec czarownic, który przygotowały bibliotekarki. Do korowodu dołączyła burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak z pracownikami UM (w strojach uroczych pluszaków), radna Anna Jaworska , przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Lech Żak, dyrektor CK w Śmiglu Eugeniusz Kurasiński.

 


kp0030

W Sali Klubowej Centrum Kultury odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany przez bibliotekę corocznie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów klas drugich. Dzieci zmierzyły się z reportażami zawartymi w książkach : "Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany" oraz "Nela na tropie przygód". Po przesłuchaniach jury wyłoniło laureatów: I miejsce zajęła Anna Stróżyńska ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej, II miejsce zajęła Zuzanna Koźlik z kl. IIa w Czaczu, 


km0021

Podczas spotkania młodszej grupy Klubu Maluszka dzieci z pomocą rodziców tworzyły pierwszą stronę książeczki.

 

 

 


gz0023

Podczas zajęć maluchy ćwiczyły trzymanie w rączkach kredek i rysowanie nimi.

 

 

 

 


km0017

Maluchy tworzyły wiosenne bukieciki i wesoło spędzały czas na wspólnej zabawie.

 

 

 

 


km0036

W Wielki Czwartek dzieci z Klubu Maluszka odwiedził zajączek. Na każdego malucha czekał koszyczek ze słodką niespodzianką.

 

 

 

 


gz0128

Na maluchy z Grupy Zabawowej Śmigielaczek czekały słodkie upominki, które zostawił dla nich wielkanocny zajączek.

 

 

 

 


km0073

W ostatni czwartek do młodszej grupy Klubu Maluszka zawitał wielkanocny zajączek. Najpierw dzieci były rozczarowane, ponieważ nie znalazły koszyczków tam, gdzie je zostawiły. Okazało się jednak, że zajączek postanowił sobie zażartować z maluchów i schował ich wypełnione słodyczami koszyczki. Wszystkie dzieci szybko znalazły swoje upominki.

 

 


CZ0005

3 kwietnia w poniedziałkowe przedpołudnie przybyła do biblioteki grupa przedszkolaków -"Rybki" z panią Małgosią, aby uczestniczyć w lekcji bibliotecznej pt. W krainie zdrowia. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. Królestwo bez owoców i warzyw. Następnie omówiliśmy zasady zdrowego odżywiania, a że ruch również wpływa na nasze zdrowie poćwiczyliśmy do piosenki Jarzynowa gimnastyka. Na koniec stworzyliśmy piramidę zdrowia.

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://ck-smigiel.pl/images/biblioteka/wydarzenia/2017/2017.04.04_czacz_zając


gz0017

Grupa Zabawowa Śmigielaczek po raz pierwszy spotkała się w Przedszkolu Samorządowym przy Al. Bohaterów. Najpierw dzieci korzystając z pięknej pogody bawiły się na placu zabaw. Później przeniosły się do sali przedszkolnej, gdzie utrwalały znajomość piosenek, tańczyły i bawiły się. Dwójka solenizantów- Dominika i Szymek częstowali innych cukierkami.

 

 


cz0037

Na wczorajszym spotkaniu Maluszki podczas animacji wiersza Jana Brzechwy pt. : Przyjście wiosny dowiedziały się w jaki sposób pojawiła się wiosna. Wykonaliśmy też wiosenne korony i tym akcentem na dobre powitaliśmy wiosnę...a gdy już zawitała wiosna, to małymi kroczkami zbliżamy się do świąt Wielkanocnych, a jak święta Wielkanocne to również odwiedza nas zając, dlatego przygotowaliśmy koszyczki z kolorowym siankiem.

 


KM00024

W związku z planowanym remontem biblioteka opuszcza dawne pomieszczenia. Dla spotkań Klubu Maluszka i GZ Śmigielaczek niezwykle przyjaznym lokum okazało się śmigielskie przedszkole. Dzięki akceptacji i uprzejmości burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak oraz dyrektor Przedszkola Samorządowego w Śmiglu Kamili Grodzkiej biblioteka może kontynuować zajęcia z najmłodszymi. 23 marca odbyło się spotkanie młodszej grupy KM, pierwsze przy Al. Bohaterów. Zarówno dzieci, jak rodzice byli bardzo zadowoleni. Maluchy 


km00089

Oj działo się, działo na ostatnim spotkaniu starszej grupy KM. Prowadząca nie odpuszczała. Na klubowiczów czekały liczne zadania, mające na celu ćwiczenie pamięci i rozwijanie spostrzegawczości. Na rozgrzewkę dzieci utrwalały wcześniej poznane piosenki: „Krasnoludek” i „ Wycieczka”. Należało też zapamiętać odtwarzane z płyty dźwięki i przyporządkować je do kolorowych obrazków. Zadanie trudne, gdyż dźwięki owe to: odgłos pracującej wiertarki, jadącego samochodu i autobusu, szumu fal, wybuchających fajerwerków, odgłosy


gz00009

Wczoraj maluchy z Grupy Zabawowej "Śmigielaczek" utrwalały piosenki "Krasnoludek" i "Wycieczka". Później bawiły się w gotowanie mieszając produkty sypkie, takie jak ryż czy makaron oraz przelewając wodę

 

 

 


km00048

Wiosna zawitała w Klubie Maluszka! Na ostatnich zajęciach najmłodsi ćwiczyli "śpiące ósemki", a później wycinali tulipany i przyklejali je na przygotowaną wcześniej łączkę. Wprowadzono również tablicę medali. Po każdych zajęciach dzieci będą przyznawały sobie nawzajem radosne lub zagniewane buźki,w zależności od tego, czy były grzeczne czy nie. Tym razem wszystkie dzieci otrzymały uśmiechnięty znaczek. Nie zabrakło również czasu na wspólną zabawę.

 

 


cz00002

Tradycją stał się konkurs czytelniczy organizowany od niemal 20 lat przez Filię Biblioteczną w Czaczu oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Czaczu panią Ewę Żak oraz panią Elżbietę Kucharską. Celem konkursu jest mobilizowanie uczniów do czytania oraz pogłębiania ich ciekawości czytelniczej. W tym roku ze względu na przypadające 50 urodziny Mikołajka temat konkursu brzmiał „Czy znasz przygody Mikołajka z książki pt. Nowe przygody Mikołajka autorstwa Goscinny i Sempe.” Do konkursu przystąpiło

 

 


gz00019

Podczas wczorajszych zajęć dzieci próbowały przegonić zimę i wyczarowały wiosenną łąkę z kwiatkami i motylkami.

 

 

 

 


km00009

Na ostatnim spotkaniu starsi członkowie Klubu Maluszka zapoznali się z wybranymi przedstawicielami świata zwierząt. Dzieci poznały zwyczaje i odgłosy, które wydają kot, pies, kura, kaczka. Maluchy animowały też piosenkę „Wycieczka” przy pomocy barwnych ilustracji przedstawiających te zwierzęta. Następnie klubowicze zajęli się wydobywaniem spod śniegu przebiśniegu (sic!). Pierwszy zwiastun wiosny wyłonił się na kartce papieru 

 

 


se00029

Podczas ostatnich zajęć Kreatywni Seniorzy wyplatali serca z papierowej wikliny. Najpierw przygotowywali z papieru białe rurki, które później owijali wokół drucianych serduszek. Na końcu ozdabiali je wstążkami, kwiatami i piórkami.

 

 

 

 

 

 


gz00038

Podczas zajęć maluchy przywoływały wiosnę. W tym celu na szarym papierze malowały w rytm muzyki trawkę, na której na następnych zajęciach wyrosną kolorowe kwiaty. Z racji obchodzonych tego dnia Walentynek każde dziecko odbijało swoją dłoń na czerwonym serduszku, tworząc w ten sposób walentynkową laurkę.

 

 

 

za00035

Ostatniego dnia zajęć uczestnicy Zimowej Akademii Malucha wybrali się do sali zabaw Widzimisię we Włoszakowicach. Podczas dwóch godzin maluchy miały do dyspozycji zjeżdżalnie, baseny z kolorowymi piłkami, klocki, drabinki i tory przeszkód. W przerwie zajadali się pyszną pizzą. Po powrocie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i czekoladę.

 

 

 

 

km00100

Podczas zajęć w Klubie Maluszka dzieci poznawały kolory i uczyły się liczyć.

 

 

 

 

 

 

 

bu00011

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawili się goście specjalni: wiceburmistrz Śmigla Marcin Jurga oraz rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Śmigiel, Anna Pohl. Goście przeczytali dzieciom dwie bajki, o Franklinie i jego przyjacielu oraz o Zuzi, która bardzo chciała dostać rower.

 

 

 

 

 

za00088

Dzisiaj uczestnicy Zimowej Akademii 2017 pojechali na lodowisku. Niektórzy pierwszy raz mieli łyżwy na stopach, ale okazało się, że bardzo szybko "załapali" w czym rzecz i śmigali po lodowej tafli.

 

 

 

 

 

 

za00001

W poniedziałek, 6 lutego dzieci tworzyły swój pierwszy decoupage. Za pomocą papierowych serwetek ozdabiały drewniane zakładki do książek, które potem polakierowały i wysuszyły. W przerwie pomiędzy kolejnymi etapami pracy maluchy tańczyły przy największych hitach muzyki disco polo. Na koniec uczestnicy Zimowej Akademii Malucha poszli do parku na krótki spacer.

 

 

cz00008

W poniedziałek, w drugim tygodniu ferii do Filii Bibliotecznej w Czaczu przybyło siedmioro dzieci, aby uczestniczyć w zajęciach pt. W krainie wiecznych lodów. Na początku pani bibliotekarka przywitała dzieci , a następnie zapoznała je z tematyką zajęć. Dzieci dowiedziały się też kim są i jak wyglądają Eskimosi, poznały wygląd i charakterystyczne cechy zwierząt zamieszkujących obydwa bieguny, poprzez zabawę w "tajemnicze kry". Nie zabrakło też zabaw ruchowych .

 

 

za00101

Dzisiejsze zajęcia w Zimowej Akademii Malucha dotyczyły olimpiady zimowej. Niestety, aura nie pozwoliła na rozegranie igrzysk na świeżym powietrzu, dlatego areną zmagań stała się sala widowiskowa CK. Najpierw dzieci rozmawiały na temat olimpiady, sportów zimowych i znanych sportowców. Okazało się, że posiadają całkiem niezłą wiedzę z tej dziedziny. Później , po rozgrzewce rozpoczęły się rozgrywki. Na początku dzieci stoczyły bitwę na "śnieżki". W tej konkurencji wygrały dziewczynki.

sb00001

To już ostatni dzień zimowych spotkań w bibliotece w Starym Bojanowie. Dzieci na kartkach papieru narysowały kim chciałyby zostać w przyszłości, następnie z książki pt. "Kim zostanę" czytały wesołe wierszyki o wybranych zawodach. Młodzi czytelnicy m. in. narysowali okładki swojej ulubionej książki, odpowiadali na pytania z gry pn. Elementarz, układali puzzle. Na koniec przedstawili inscenizację wiersza J. Tuwima pt. "Rzepka".

 

km00022

W trakcie czwartkowego spotkania dzieci ze starszej grupy KM utrwalały kolory i uczyły się liczyć, a świetną pomocą dydaktyczną w tym zakresie okazały się kolorowe klocki. Z puzzli maluchy układały figury geometryczne: kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło, a następnie naklejały je na kartki papieru. Jak na każdym spotkaniu, dzieci oddawały się też wspólnej zabawie.

 

 

 

 

sb00006

W czwartym dniu zajęć w bibliotece w Starym Bojanowie dzieci m.in. wykonywały ćwiczenia integrujące grupę oraz pomagające rozwijać pamięć. Bawiły się w kalambury, odgadując hasła z kategorii tytuł bajki. Następnie dzieci zaprojektowały i zrobiły kartki walentynkowe. Na koniec trochę się pogimnastykowały.

 

 

za00027

Drugiego dnia zajęć, czyli 1 lutego maluchy pojechały na basen w Kościanie. Tam pod okiem opiekunów i ratowników przez dwie godziny bawiły się w wodzie. Dzieci świetnie radziły sobie w wodzie i ta forma rozrywki przypadła im do gustu. Do dyspozycji miały mały basen ze zjeżdżalnią oraz różne zabawki.

 

 

sb00020

To już trzeci dzień zabaw i szaleństw w bibliotece w Starym Bojanowie. Na poranne przebudzenie oczywiście masażyki-relaksiki, następnie dzieci "przemieniły" się w zwierzątka, tworząc maski w wizerunkiem zwierząt. Wspólnie rozwiązały krzyżówkę, a później przedstawiły na kartkach papieru swoje wyobrażenie "Ptasiego radia" Juliana Tuwima.

 

 

ni00004

Do Integracyjnego spotkania doszło z inicjatywy bibliotekarek z fili bibliotecznych w Nietążkowie i Czaczu, których działania wsparli: Sołtys i Rada Sołecka Nietążkowa. W ramach ferii zimowych w sali wiejskiej w Nietążkowie dla dzieci przygotowano szereg zabaw.

 

 

 

 

gz00002

W miniony wtorek dzieci z grupy zabawowej spotkały się w naszej bibliotece i spędziły czas na zabawie. Największą atrakcją okazał się basen wypełniony kolorowymi kulkami.

 

 

 

 

 

sb00003

Drugi dzień ferii rozpoczęliśmy od masażyków-relaksików, aby rozluźnić nasze ciała i mieć dużo energii na cały dzień. Ponownie bawiliśmy się w dyktando graficzne tym razem o leśnej tematyce. Dzieci słuchając wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima zrobiły długi pociąg......

 

 

za00078

Dzisiaj rozpoczęła się Zimowa Akademia Malucha 2017. Dzieci w pierwszej kolejności przedstawiały się i opowiadały o sobie. Później spisaliśmy kontrakt, czyli zasady obowiązujące podczas naszych zajęć. Dzieci słuchały muzyki Chopina, a później malowały to, z czym im się skojarzyła. Z powstałych obrazków musiały ułożyć historyjkę i zaprezentować ją pozostałym dzieciom. Nie zabrakło także wyzwań sportowych, czyli wyścigów rydwanów i zabawy w "wyspy". Pierwszy dzień naszej akademii zakończył się krótkim spacerem.

 

 

 

 

 

sb00005

W pierwszym dniu ferii w małej filii bibliotecznej w Starym Bojanowie pojawiło się sześcioro dzieci. Młodzi czytelnicy między innymi bawili się w dyktando graficzne, wykonywali masażyki-relaksiki, recytowali wiersze Jana Brzechwy. Kolejne spotkanie już jutro.

 

 

 

km00004

Młodsza grupa Klubu Maluszka czas na ostatnim spotkaniu spędziła bardzo pracowicie. Najpierw dzieci uczyły się pojęć cicho, głośno na przykładzie piosenki o różnym natężeniu dźwięku. Same też próbowały śpiewać na przemian: cicho i głośno. Dzieciaki poznały też instrumenty muzyczne oraz ich głośniejsze bądź cichsze brzmienie. Dzieci poznały też pojęcia: szybko, wolno na przykładach. Bardzo wolno porusza się bohater książki „ Franklin Bałaganiarz” ,którą przeczytała dzieciom prowadząca zajęcia.

 

 

 

 

 

We wtorkowy poranek Filię Biblioteczną w Czaczu odwiedzili uczniowie kl. II b z panią Elą Kucharską, aby wysłuchać przygód Mikołajka z książki pt. Nowe przygody Mikołajka - 

 

  • cz00001
  • cz00002
  • cz00003

 

km00033

W Klubie Maluszka kolejna grupa poznawała kształty. Obchodzono też urodziny Tymka, który skończył 3 latka. Natomiast „ Czarne Jagódki” i „Krasnoludek” – to tytuły piosenek, które dzieci śpiewały, utrwalając sobie słowa i melodię.

 

 

 

 

gz00075

Wirusy zdziesiątkowały Śmigielaczki i na wczorajsze zajęcia przyszło tylko kilkoro dzieci. Maluchy poznały nową piosenkę, w której wybrały się na wycieczkę i spotkały zwierzątka - kotka, pieska, kaczkę i kurkę. Próbowały je naśladować w rytm muzyki. Jak zawsze był też czas na zabawę i radosne pląsy.

 

 

 

 

km00064

Na ostatnich zajęciach oprócz zabawy, maluchy poznawały kształty: koło, kwadrat itd.

 

 

 

 

 

gz00026

Podczas pierwszego spotkania w nowym roku dzieci wesoło spędziły czas na zabawie z rówieśnikami i rodzicami.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl