sm00018

Wczoraj maluszki z grupy zabawowej wczuły się w klimat świąt. Dzieci dekorowały pierniczki, które później mogły zjeść. Był również czas na wspólną zabawę

 

 

 

 

 

se00046

Na zajęciach seniorzy wykonali ozdoby na świąteczny stół. Wśród dekorowanych przedmiotów znalazły się słoiki, butelki i kielichy, a motywem przewodnim zajęć była zima i święta.

 

 

 

 

 

km00009

Podczas wczorajszego spotkania dzieci Z Klubu Maluszka otrzymały smaczne zadanie. Za pomocą kolorowego lukru ozdabiały pierniki, które później z apetytem zajadały. Jak zwykle, nie zabrakło również czasu na wspólną zabawę

 

 

 

 

 

cz00026

Św. Mikołaj dotarł również do Filii Bibliotecznej w Czaczu , aby obdarować "Maluszków" z Grupy Zabawowej słodkim upominkiem. Pani bibliotekarka goszcząc w bibliotece tak niezwykłego gościa poprosiła go, aby przeczytał dzieciom opowiadanie pt. : Mały renifer chce się bawić, następnie dzieci wspólnie z opiekunami zaśpiewały piosenkę Ding, dong spadł już śnieg.

 

ks00008

Również starszą grupę Klubu Maluszka odwiedził święty Mikołaj. Każde dziecko otrzymało słodki upominek i chętnie pozowało do zdjęć z tym wyjątkowym gościem. Później dzieci, przy pomocy swoich rodziców, wzięły udział w dyktandzie graficznym i stworzyły wigilijny obrazek.

 

 

ni00015

9 grudnia dzieci z Nietążkowa odwiedził (nieco spóźniony) Święty Mikołaj. Było wspólne śpiewanie kolęd, rozmowa o wymarzonych prezentach, okazja do zrobienia zdjęcia, a najodważniejsze dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę lub powiedziały wierszyk. Każde dziecko otrzymało słodki upominek. Po wyjściu gościa starsze dzieci uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez bibliotekarkę, a młodsze bawiły się w przygotowanym dla nich kąciku.

 

 

 

ks00004

Naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie. Młodzież wzięła udział w dyktandzie graficznym o tematyce wigilijnej.

 

 

 

 

mb00063

Po raz kolejny w tym roku św. Mikołaj odwiedził naszą bibliotekę. Tym razem obdarował dzieci, które przyszły na dzisiejsze spotkanie z tym wyjątkowym gościem. Dzieci śpiewały, recytowały i odpowiadały na pytania naszego świątecznego quizu. Święty Mikołaj przeczytał również bajkę o świątecznym prezencie. Później nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

cz00008We wtorkowy poranek 6.12.16 r. do Filii Bibliotecznej w Czaczu przybyła najstarsza grupa przedszkolaków z panią Małgosią Grzelczyk. W tym dniu przybywa do wszystkich dzieci ( i nie tylko) Święty Mikołaj, dlatego okazją było wysłuchanie przez dzieci opowiadania pt. : Mały renifer chce się bawić czytanego przez panią bibliotekarkę. Dzieci z zaciekawieniem słuchały jak to mały renifer był już bardzo zmęczony przygotowaniami do świąt i nie chciał więcej pomagać Mikołajowi.

 

 

bu00017

Dzieci z zerówki w Buczu uczestniczyły dzisiaj w dyktandzie graficznym. Na podstawie zasłyszanej historii dotyczącej wigilii przygotowały poszczególne elementy, które później zamieściły na planszy. W ten sposób powstał kolorowy obrazek.

Natomiast uczniowie szóstej klasy ze Szkoły Podstawowej w Buczu wzięli udział w warsztatach inspirowanych muzyką poważną, a dokładnie utworami Fryderyka Chopina. Młodzież wysłuchawszy trzech utworów

 

 

 

sm00024

Również dzieci z grupy zabawowej odwiedził św. Mikołaj, by rozdać maluchom słodkie upominki. Dzieci kolorowały również obrazki o tematyce świątecznej i bawiły się z rówieśnikami przy rytmach świątecznych piosenek.

 

 

 

sm00023Dzieci z młodszej grupy Klubu Maluszka odwiedził niecodzienny gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa rozpoczął już swoją podróż po świecie, by obdarować najmłodszych słodkimi upominkami. Dzieci przywitały św. Mikołaja radosna piosenką,a później robiły sobie z nim zdjęcia. W czasie zajęć również ozdabiały choinki kolorowymi bombkami z plasteliny.

 

 

 

km00023

Dzieci z Klubu Maluszka tworzyły świąteczne reniferki. Z przygotowanych wcześniej elementów układały głowę Rudolfa, a potem przyklejały do kolorowych kartek, tworząc w ten sposób świąteczne pocztówki. Jak zwykle był również czas na zabawę z innymi dziećmi.

 

 

ks00035

W bibliotece odbyło się drugie świąteczne spotkanie Kreatywnych Seniorów. Tym razem tematem zajęć był scrapbooking, czyli robienie kartek świątecznych. Seniorzy dali się ponieść twórczej fantazji i z koronek, kolorowych papierów, guziczków, cekinów oraz brokatu z zapałem tworzyli niepowtarzalne kartki. Teraz będą mogły zostać wysłane do rodziny lub stać się dekoracją w mieszkaniu. Następne spotkanie już 15 grudnia. Tym razem będziemy tworzyć świąteczny decoupage na szkle.

 

br00062

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej przyszli uczniowie II i III klasy z Bronikowa. Dzieci czekało niecodzienne zadanie - tworzenie dyktanda graficznego. Każdy uczeń najpierw otrzymał polecenie narysowania jakiegoś elementu, np. kwiatków, motylków czy zwierzątek. Potem dzieci musiały zgodnie z czytanym tekstem odpowiednio rozmieścić poszczególnych bohaterów historii. W ten sposób powstały dwie niepowtarzalne prace.

 

sm00061

Wtorkowe spotkanie grupy zabawowej Śmigielaczek upłynęło w klimacie świątecznym. Maluchy przy pomocy swoich mam plasteliną ozdabiały papierowe choinki. Później przyszedł czas na wspólną zabawę.

 

 

 

km00056

Na spotkaniu młodszej grupy Klubu Maluszka tematem głównym było malowanie. Dzieci otrzymały wielokolorowe substancje, w których maczały rączki i odbijały na papierze. Zabawa bardzo spodobała się maluchom, które z radością tworzyły kolorowe dzieła. Potem był też czas na zabawę przy muzyce oraz z innymi dziećmi w Kąciku Maluszka.

 

 

cz00018

Narodowe Święto Niepodległości, to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Z tej okazji bibliotekarka w Filii Bibliotecznej w Czaczu przygotowała lekcję biblioteczną pt . : Co wiesz o swojej ojczyźnie? dla uczniów kl. III b. Uczniowie wysłuchali pogadanki na temat Święta Niepodległości, 

 

cz00022

Podczas wtorkowych zajęć tematem były owoce, nazywaliśmy je oraz mówiliśmy jak dużo zawierają witamin i jak ważne są dla naszego zdrowia. Dużo radości sprawił dzieciom taniec z opiekunami do piosenki Małe czerwone jabłuszko. 

 

 

 

ms00015

Główną atrakcją spotkania starszej grupy Klubu Maluszka, podobnie zresztą jak pozostałych grup maluchów spotykających się na zajęciach w bibliotece, była barwiona gotowana skrobia. Intrygująca substancja kusiła kolorem, a przede wszystkim konsystencją. Zanurzyć ręce w kolorowym kisielu, to nie lada frajda, a jeszcze można było nim "wymaziać" arkusze papieru. W ten sposób powstawały cudowne obrazy, kto wie, czy nie przyszłych sławnych abstrakcjonistów.

 

Dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa MBP w Śmiglu wzbogaciła się o nowe pozycje. Wśród zakupionych nowości jest sporo atrakcyjnych książek dla najmłodszych. Pierwsza partia opracowanych tychże „rarytasów” już czeka na milusińskich.

  • no00001
  • no00002

 

sm00028

Na wczorajszym spotkaniu maluszki bawiły się w gotowanej, kolorowej skrobi. Na początku podchodziły do dziwnej substancji podejrzliwie i ostrożnie paluszkami sprawdzały konsystencję. Zabawa okazała się przednia, bo po chwili już całe rączki lądowały w "farbie" a ich odciski znalazły się na szarym papierze.

 

km00013

Młodsza grupa Klubu Maluszka również poznawała kolory i smaki jesieni. Dzieci wraz z rodzicami przygotowali soki. Rozmawiali o darach jesieni, czyli owocach i warzywach, uczyli się ich nazw oraz kolorów. Na koniec dzieci skorzystały z okazji, by wspólnie pobawić się w Kąciku Maluszka.

 

 

km00020

Podczas ostatniego spotkania w śmigielskim Klubie Maluszka dzieci i rodzice rozmawiali o  jesiennych darach. Najpierw wysłuchały piosenki o jesieni, bawiły się w zbieranie i rozpoznawanie owoców i warzyw. Przypasowywały też kolory do poszczególnych owoców i warzyw. Później przy pomocy dorosłych przygotowały pyszne soki. Nie zabrakło również czasu i okazji do zabawy z rówieśnikami. Niektóre dzieci wypożyczyły też książki, które wspólnie z rodzicami będą czytać w długie, jesienne wieczory.

sm00028

Dzieci z grupy zabawowej Śmigielaczki poznawały owoce. Do każdego owocu przyporządkowywały kolor, a później miały okazję spróbować soków, które przygotowały z pomocą mam. Potem nadszedł czas na zabawę z rówieśnikami w Kąciku Maluszka.

 

 

 

cb00019

Tym razem do biblioteki zawitały przedszkolaki z grupy Krasnali i Biedronek. Dzieci wysłuchały bajki "Wielki bałagan i jeszcze większe porządki", której bohaterowie, Krzyś i Lenka nie lubią porządków. Okazuje się jednak, że bałagan bardzo komplikuje im życie, a zostawianie porządków na ostatni moment to nie jest dobry pomysł. Przedszkolaki rozmawiały również o sprzątaniu i bawiły się, a na końcu wypełniały karty pracy.

 

km00064

Wczoraj po raz pierwszy spotkały się dzieci z drugiej grupy Klubu Maluszka. Dla większości z nich to była pierwsza wizyta w bibliotece. Dzieci zapoznawały się ze sobą, bawiły zabawkami i tańczyły. Jak zwykle, największym hitem okazała się piosenka "Aleksandra", która przełamała bariery i zintegrowała dzieci we wspólnej zabawie. Ponadto, maluchy rozmawiały o jesieni, o zmianach w przyrodzie i spadających liściach. Z kolorowych liści przygotowały jesienne drzewko.

ks00071

Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, śmigielscy Seniorzy już pomyśleli o świątecznych ozdobach. Wczoraj, po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie spotkali się w bibliotece, by za pomocą styropianu, wstążek, cekinów i własnej wyobraźni przygotować bombki. Każdy uczestnik kreatywnych zajęć miał do ozdobienia dwie kule. Jedną z nich ozdabiali tzw. metodą karczochową, a, czyli z tworzyć trójkąciki z kawałków wstążek. 

cd00018

Na warsztaty z cyklu "Czytanie na dywanie" przybywają kolejne grupy z śmigielskiego przedszkola. We wtorek, 18 października bibliotekę odwiedziły Jeżyki i Pszczółki.

 

 

 

 

cd00003

W MBP w Śmiglu rozpoczął się cykl spotkań dla najmłodszych - Czytanie na dywanie. Podczas każdego spotkania przedszkolaki wysłuchają pouczającej historyjki. Dzisiaj grupa Motylków przyszła, by posłuchać bajki pt. "Mamo, kocham Cię". Bajka opowiada o wzajemnych relacjach między mamą a dzieckiem, o jej obecności w życiu malucha i miłości, która przejawia się w codziennych obowiązkach. Bajka pokazuje również, jak mama i dziecko mogą spędzać razem czas i jakie ma to znaczenie dla malucha.

km00013

W czwartek po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie spotkały się dzieci z Klubu Maluszka. Tematem wczorajszych zajęć była jesień. Dzieci opowiadały o zmianach zachodzących w przyrodzie, opadających liściach i zmiennej pogodzie. Później z liści znalezionych w parku stworzyły jesienne drzewko. Po zajęciach nadszedł również czas na zabawę w Kąciku Maluszka.

 

cm00029

W wtorkowe popołudnie 11 października odbyło się po wakacyjnej przerwie pierwsze spotkanie czwartej edycji Grupy Zabawowej „Maluszki”. Tego dnia w bibliotece zrobiło się gwarno i wesoło, a to za sprawą uczestników czyli naszych „Maluszków”. W zajęciach będzie brało udział szesnaścioro dzieci wraz z opiekunami z Czacza i okolic. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznawały się, bawiły zabawkami, oglądały książeczki oraz brały udział w zabawach rytmicznych. Śpiewaliśmy też sto lat dla Oli, która w tym dniu obchodziła swoje drugie urodzinki, a Ola częstowała cukierkami. Na koniec wspólnie stworzyliśmy jesienne drzewo. Na zajęciach było miło i wesoło, i co niektórym trudno było rozstać się i pójść do domu, co bardzo cieszy i pokazuje, że w bibliotece można wspólnie spędzić miłe popołudnie.

sm00048

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu rozpoczęły się zajęcia Grupy Zabawowej Śmigielaczek. W tym roku utworzono trzy grupy - jedną w "Śmigielaczku" oraz dwie w Klubie Maluszka. Podczas pierwszych zajęć dzieci zapoznawały się ze sobą i chętnie korzystały z Kącika Maluszka. Kolejne spotkanie już za dwa tygodnie!

 

 

gc00004

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto w naszym kraju ma już 15 – letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa. W Filii Bibliotecznej w Czaczu obchodzono ten dzień 27 i 29 września. W dniu 27 września 2016r.przybyli 

nc00001

Na Placu Rozstrzelanych w Śmiglu odbyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Na tę okazję teren przy fontannie zamienił się w plac rzymski. Aktorzy z grupy teatralnej "Przyjaciele" działającej przy Centrum Kultury w Śmiglu oraz pracownicy tejże instytucji wcielili się w postaci z sienkiewiczowskiej powieści. Widzowie mogli też skosztować domowego ciasta, owoców i soków. Niestety, czytanie zepsuła kapryśna pogoda.  Miejska Biblioteka Publiczna pragnie gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Narodowego Czytania, zwłaszcza młodym aktorom, a także wszystkim, którzy w niedzielne popołudnie postanowili dołączyć do nas i wysłuchać fragmentów powieści.

 

 

cm00025

Podczas trzynastego, ostatniego przed wakacjami spotkania Grupy Zabawowej rozmawialiśmy o wakacjach, a następnie wykonaliśmy żaglówki z kolorowego papieru, które naklejaliśmy na kartki, rysowaliśmy fale morskie i ryby. Było też wiele wspólnych zabaw min w wodzie puszczaliśmy kaczuszki, budowaliśmy z klocków, bawiliśmy się w sklep oraz gotowaliśmy na mini kuchence. Po zabawach na każde dziecko czekała niespodzianka.

se00017

Podczas ostatniego przed wakacjami spotkania seniorzy mieli okazję powspominać. Wszystko za sprawą filmu z okazji 35-lecia zespołu "Kormoran", który przyniosła pani Krysia. Seniorzy obejrzeli nagranie sprzed 23 lat porównując, co przez ten czas się zmieniło. Poza tym obejrzeli również fotorelację z tegoroczych Dni Śmigla oraz Nocy Muzeów w Lubiniu, które przygotował pan Kazimierz. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i kawy. Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacyjnej przerwie.

pc00019

Tegoroczny Tydzień Bibliotek śmigielska placówka zakończyła Gminnym Konkursem Pięknego Czytania. Do rywalizacji zgłosiło się 26 uczniów klas drugich z gminy Śmigiel. Dzieci zaprezentować miały legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Jury oceniało nie tylko płynność czytania, ale też takie elementy jak mimika twarzy, interpretacja czy modulacja głosu. Jurorzy jednogłośnie zdecydowali, że pierwsze miejsce należy przyznać Lenie Domagała. Drugie miejsce zajęła

dm00036

Dnia 19 maja 2016 r. bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Czaczu wspólnie z wychowawcami dwóch grup przedszkolnych panią Mirką i panią Małgosią oraz przedszkolakami zaprosiła mamy do biblioteki, aby wspólnie świętować Dzień Mamy. W przedszkolu realizowany jest projekt pt. : „Mole książkowe”, dlatego postanowiłyśmy, aby mamy również włączyły się w promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Tym razem wybrałyśmy legendy polskie ze względu na obchodzoną w tym roku 

 

 

  • pc00001
  • pc00002
  • pc00003

Z okazji Tygodnia Bibliotek dnia 12 maja o poranku zawitały do Filii Bibliotecznej w Czaczu dwie grupy przedszkolne z panią Mirka i panią Małgosią. Dzieci w krótkiej pogadance zapoznały się z pracą bibliotekarza, poszanowaniem książek i zachowaniem w bibliotece. Wysłuchały również wierszyków tym razem o zwierzętach Jana Brzechwy. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w naśladowanie odgłosów zwierząt.

km00020

Kolejne spotkanie w Klubie Maluszka. Tym razem dzieci miały okazję rozwijać swoje artystyczne talenty, ponieważ z okazji nadchodzącego Dnia Matki przygotowywały dla swoich mam laurki z życzeniami. Oprócz tego maluchy wysłuchały bajki o niejadku, a potem rozmawiały o niej. Mikołaj, który dwa dni wcześniej skończył trzy latka poczęstował kolegów i koleżanki cukierkami. Był też czas na wesołą zabawę z rówieśnikami.

de00034

W śmigielskie obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które tego roku przebiegają pod hasłem BIBLIOTEKA INSPIRUJE, doskonale wpisują się czwartkowe zajęcia seniorów w zakresie sztuki zdobienia. Warsztaty decoupage w bibliotece odbywały się już po raz drugi. Na pierwszych zajęciach seniorzy zdobili butelki, tym razem pod okiem instruktorki Joanny Lajsner powstawały cudne, kolorowe doniczki. Zajęcia niezwykle frapujące, twórczych inspiracji nie brakowało, toteż ale efekt końcowy cieszył.

pr00007

Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu, w ramach podziękowania za współpracę, zostały zaproszone przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Śmiglu na przedstawienie - niespodziankę, które przygotowała grupa taneczna oraz Krasnale pod okiem wychowawczyni, Joanny Rusek. Dzieci tańczyły, śpiewały i recytowały wierszyki, sprawiając nam tym ogromną przyjemność. Po przedstawieniu panie bibliotekarki zostały zaproszone na słodki poczęstunek, czyli domowe ciasto upieczone przez panią Dorotę. 

ps00033

Od wtorku, 10 maja bibliotekę odwiedzały grupy przedszkolaków ze Śmigla. Dzieci mogły przyjrzeć się pracy bibliotekarek. Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem oraz w jaki sposób wypożycza się książki. Poza tym przyjrzały się różnym rodzajom książek, które znajdują się w naszym księgozbiorze. Największą atrakcją była jednak możliwość siedzenia na fotelu bibliotekarza. W zajęciach uczestniczyły m. in. dzieci z grupy: Wiewiórki, Kotki, Krasnale, Tygryski, Motylki i Biedronki.

 

pn00032

10 maja w Nietążkowie w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbył się Rodzinny piknik z książką, zorganizowany przez filie biblioteczne w Nietążkowie i Czaczu. Na teren przy sali wiejskiej przybyły dzieci z grupy zabawowej "Maluszki" z Czacza wraz z opiekunami oraz liczna grupa mieszkańców Nietążkowa i Śmigla. Dla dzieci w każdym wieku przygotowano szereg atrakcji: kącik plastyczny, kącik muzyczny, "Kącik Maluszka", zabawy ruchowe oraz zagadki związane z bajkami.

ko00083

Obchodzony w dniach 8 – 15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, śmigielska biblioteka uczciła „Krainą Baśni i Bajek”. Impreza w Śmiglu ma już swoją tradycję, a w tym roku przebiegała pod hasłem „Legendarne dzieje Polski”. W poniedziałkowe przedpołudnie, 9 maja ulicami miasta przeszedł korowód legendarnych postaci. To przedszkolaki i uczniowie klas I-III z gminy Śmigiel, którzy tym razem przebrali się za postacie z polskich legend. W tegorocznym korowodzie udział wzięło ponad siedemset dzieci. 

sm00043

Grupa zabawowa "Śmigielaczki" spotkała się w bibliotece, by razem z mamami tworzyć kolorowe bukieciki kwiatków. Po zajęciach kreatywnych, korzystając z pięknej pogody, dzieci wybrały się na plac zabaw. Tam chętnie bawiły się na huśtawkach, zjeżdżalniach i w piaskownicy.

 

 

gn00030

5 maja swoją działalność rozpoczęła Grupa Zabawowa w Nietążkowie. Z zaproszenia skorzystało 13 maluchów wraz z Mamami. Pogoda dopisała (z powodów lokalowych spotkania muszą odbywać się na placu zabaw przy bibliotece), humory również. Mamy miały okazję poplotkować, a dzieci bawić się przygotowanymi dla nich zabawkami. Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie, we wtorki. Serdecznie zapraszamy!

 

ch00022

Rozpoczęły się kolejne warsztaty dla przedszkolaków. Tym razem tematem zajęć są początki państwa polskiego i chrzest Polski. Dzieci obejrzały legendę o Czechu, Lechu i Rusie; dowiedziały się, jak żyli pierwsi Słowianie, czym się zajmowali i jaką wyznawali religię. Później poznały najważniejsze fakty dotyczące przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Spotkanie zakończył mały test sprawdzający wiedzę dzieci. Jako pierwsze w zajęciach uczestniczyły Zajączki i Smerfy.

 

dz00006

Dzieci z Klubu Maluszka wzięły udział w ćwiczeniach lateralnych, czyli łączących aktywność ruchową z manualną. Maluchy w rytm muzyki rysowały trawę i przyklejały do niej tulipany oraz biedroneczki. Dzieciom bardzo spodobała się ta forma nauki i zabawy. Jak zawsze był również czas na zabawę z rówieśnikami w Kąciku Maluszka.

 

 

se00054

Wczoraj, korzystając z pięknej pogody, uczestnicy grupy zabawowej "Śmigielaczki" spotkali się na śmigielskim placu zabaw. Dzieci, pod czujnym okiem rodziców, z przyjemnością bawiły się na zjeżdżalniach, w piaskownicy czy na huśtawkach. Z kolei mamy uprzyjemniały sobie czas, rozmawiając i pijąc kawę. Dzieciom tak spodobały się zajęcia na świeżym powietrzu, że na nic zdałyby się próby przeprowadzenia zaplanowanych zadań - tworzenia wiosennych bukietów.

 

se00043

Wczoraj w naszej bibliotece odbyły się pierwsze warsztaty kreatywne, podczas których seniorzy poznali tajniki decoupage'u. Seniorzy, którzy przyszli na spotkanie próbowali swych sił w tej technice ozdabiając butelki. Wszyscy wybrali ulubione motywy i z zapałem zabrali się do pracy. Najpierw butelki pomalowaliśmy na kremowy kolor. Później przyklejaliśmy wycięte wzory i lakierowaliśmy prace. Całe spotkanie nie mogło odbyć się bez kawy i czegoś słodkiego Zajęcia bardzo spodobały się uczestnikom, którzy postanowili, że 12 maja spotkają się ponownie, tym razem tworząc osłonki na doniczki.

 

mc00028

"Ręce robią klap, klap, klap. Nogi tupią tup, tup, tup...." tak zaczynał się wierszyk przy, którym Maluszki z grupy zabawowej poznawały części ciała. Następnie z wyciętych elementów tworzyły postać chłopca, naklejając na kartki papieru.

 

 

 

sm00021

Podczas spotkania - 7 kwietnia dzieci z grupy zabawowej "Śmigielaczek" po raz pierwszy malowały farbami na sztaludze. Tematem ich prac była wiosna. Powitały również nowych kolegów - Alka i Tymka. Zaśpiewały też "Sto lat" Blażejkowi, który obchodził urodziny i poczęstował dzieci cukierkami.

 

 

ka00011

Na ósmym spotakniu grupy zabawowej bawiliśmy się w sklep, trochę zrobiło się "gorąco", ponieważ każdy chciał zostać sprzedającym, a to ze względu na kasę fiskalną , ale jakoś wspólnie daliśmy radę. Natomiast na zajęciach w lepieniu z plasteliny wyczarowaliśmy kolorowe tęcze z ciepłym słoneczkiem. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce.

 

po00005

W ramach spotkań z cyklu „Poranki z ciekawą książką” tym razem na spotkanie przybyli uczniowie z kl. I a, z panią Ewą Hamrol. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt . „Martynka wsiada na konia” z książki „Martynka w krainie baśni” autorstwa Wandy Chotomskiej. Dzieci wraz z Martynką, bohaterką książki dowiedziały , w jaki sposób należy zajmować się koniem, czym go karmić, jak go czyścić, a także jakie mamy rasy koni i czy lekcje jazdy konnej są trudne. Dzieciom bardzo podobała się pełna ciepła i humoru przygoda z koniem, sympatycznej dziewczynki Martynki.

 

 

wi00016

Wczoraj dzieci z Klubu Maluszka wybrały się na spacer do parku i w okolice wiatraków. Podczas przechadzki dzieci szukały oznak wiosny. Obserwowały pierwsze zielone pąki na drzewach, kwitnące krzewy i budzącą się do życia trawę. Słuchały także wiosennego śpiewu ptaków. Później swoje obserwacje przenosiły na kartkę. Rysowały wiosenne obrazki. Po raz pierwszy dzieci malowały farbami obraz na sztaludze. Podczas wczorajszego spotkania nie zabrakło również urodzinowych życzeń dla Emilki, która skończyła trzy latka. Dzieci bawiły sę także w rytm muzyki.

 

ki00035

Wczoraj na uczestników grupy zabawowej "Śmigielaczek" czekał słodki upominek od zajączka.Oprócz tego dzieci przyjrzały się budzącej się do życia przyrodzie i szukały pierwszych oznak wiosny.

 

 

 

ba00033

W czwartek w Klubie Maluszka wiele się działo. Najpierw dzieci przy pomocy swoich rodziców przygotowały ozdoby świąteczne ze styropianowego jajka j kolorowej krepy. Potem wyszły na dwór, by poszukać koszyczków, w których wielkanocny zajączek zostawił słodkie co nieco. Na końcu spotkania był także czas na zabawę.

 

 

 

za00008

W czwartek w Filii Bibliotecznej w Czaczu, „Maluszki” z grupy zabawowej oczekiwały niecodziennego gościa, ku ich zaskoczeniu przybiegł w podskokach zajączek, zostawiając dla nich w koszyczkach same słodkości. Po kilku minutach pełnych wrażeń „Maluszki” udały się do biblioteki, aby zasiać rzeżuchę, ozdobę wielkanocnego stołu. W tym dniu nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę.

  

 

zaj00005

We wtorkowy poranek filię biblioteczną w Czaczu odwiedziły dwie grupy przedszkolaków z panią Mirką i panią Małgosią, aby wziąć udział w warsztatach bibliotecznych pt. „Bezpieczny przedszkolak”. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania z książki pt.„Nie pójdę z nieznajomym” autorstwa Geisler Dagmary. Opowiadanie miało na celu przybliżyć dzieciom problem bezpieczeństwa w kontaktach z nnymi osobami. Mała bohaterka - dziewczynka o imieniu Lu umiała przestrzegać zasad, na które umówiła się z mamą i dlatego była bezpieczna. Rozmawialiśmy, że należy ufać

ba00075

W czwartkowe popołudnie dzieci z grupy zabawowej „Śmigielaczek” oraz Klubu Maluszka wybrały się na basen do Kościana. Najmłodsi wraz z opiekunami dotarli na pływalnię  w doskonałych humorach. Dla niektórych dzieci już sama podróż autobusem była nie lada atrakcją. Na basenie dzieci ochoczo pluskały się w wodzie i korzystały ze zjeżdżalni. Uczestnikom wyjazdu tak spodobało się na basenie, że nie mieli wcale ochoty już wracać do domu.

ww00011

Od 7 marca w śmigielskiej bibliotece odbywają się warsztaty biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Zajęcia zatytułowano „Wiosna, ach to ty!”. Dzieci na podstawie wierszyka „Znaki wiosny” Mieczysławy Buczkównej poznały pierwsze oznaki wiosny. Wysłuchały też „Wiosny” Antonio Vivaldiego przenosząc się wyobraźnią na ukwieconą łąkę. Dowiedziały się również, jak o wiośnie śpiewa Marek Grechuta. Spośród reprodukcji obrazów przedstawiających różne pory roku dzieci wybrały te wiosenne i opowiedziały o nich. 

pw00033

Jeszcze miesiąc pozostał do kalendarzowej wiosny, a za oknem pogoda zwodzi i obiecuje, jakby  ta miała nadejść  już jutro. W Klubie Maluszka też ulegli przedwiosennym nastrojom. Dzieci z pomocą rodziców robiły piękne obrazki z motywem wynurzającego się spod śniegu przebiśniegu.  Ależ to było frapujące zajęcie. Zieloną łodyżkę z plasteliny i wydzierane z papieru białe  płatki kwiatka trzeba było przykleić do niebieskiego tła.  Efekt końcowy był niesamowity i w pełni satysfakcjonował młodych 

pw00009

Dnia 16. lutego w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbyły się warsztaty biblioteczne pt.„Królewna i królewicz w bajkach”, na które przybyła grupa przedszkolna 4 latków z p.Basią Kowalską. Zajęcia miały na celu ukazanie dzieciom postaci królewny i królewicza. Jak wyglądają? Czym się zajmują? W co się ubierają? Czy to dobre postaci bajkowe czy nie? Aby przybliżyć dzieciom bajkowe postaci, o których mowa, pani bibliotekarka przeczytała 4 latkom bajkę pt „Śpiąca królewna” z książki pt. „Bajki mojej babuni”.

 

wb00008

W tym dniu w Filii Bibliotecznej w Czaczu zrobiło się glośno, wesoło i kolorowo. To za sprawą Maluszków, które w pięknych strojach księżniczek, motylków i kowboja przybyły do biblioteki, aby poczuć smak karnawałowego szaleństwa. Bawiono się przy popularnych piosenkach dla dzieci, takich jak: „Kaczuchy”, „Pszczółka Maja”, „Krasnoludki”, „Boogie Woogie” oraz przebojach disco polo. Dzieci z pomocą swych opiekunów, wykonały też karnawałowe maski, w których tańczyły i pozowały do zdjęć.  Na koniec, aby ochłonąć po szalonej zabawie, wysłuchały opowiadania  „Krówka ślicznotka”. Tego popołudnia 

wb00052

W poniedziałek, 8 lutego w bibliotece ruszyła kolejna, druga już część cyklu warsztatów dla przedszkolaków ,,Przygoda z książką". Tym razem warsztatowe spotkania traktują ,,O szczęściu i innych uczuciach". W czasie zajęć dzieci dowiadują się, czym jest uczucie oraz jakie są jego rodzaje. Same odgrywają scenki, w których muszą je okazać poprzez mimikę twarzy. Potem na kartach pracy rysują odpowiednie uczucia kolorowymi kredkami. Dowiadują się także, że barwy mają swoje symboliczne znaczenie, np. kolor czarny oznacza smutek, grozę i strach, a kolory tęczy radość i szczęście.

 

wa00005

Wczoraj, 4 lutego około godziny 16, w bibliotece dominował kolor czerwony. Czwartkowe spotkanie Klubu Maluszka upłynęło w otoczeniu czerwonych w kształcie serca balonów. Po zabawach muzyczno-ruchowych dzieci z pomocą rodziców i pani bibliotekarki robiły walentynkowe koperty, w które wkładały różowe serduszka. Efekt był znakomity! Jako że wczorajszy dzień był czwartkiem, w dodatku Tłustym, dzieci otrzymały słodkie pączki, które z apetytem konsumowały.Było zatem słodko, wesoło i sympatycznie, co widać na zdjęciach.

 

 

am00067

Piątek, 22 stycznia był ostatnim dniem w Zimowej Akademii Malucha. Do śmigielskiej grupy dołączyły także dzieci z Nietążkowa i Czacza. Dziś wybraliśmy się na wycieczkę do lasu w Nietążkowie. A wszystko po to, by móc wspólnie pospacerować, zaczerpnąć świeżego powietrza i dokarmić nieco zwierzęta. Zima to przecież taki okres w roku, kiedy leśne stworzenia szczególnie potrzebują pożywienia. Kierownikiem naszej wyprawy była pani Jadwiga Skarżyńska. Po raz kolejny wybrali się także niektórzy z rodziców dzieci.

am00045

Zgodnie z założeniami programu Akademii,  dziś jej członkowie  zgłębiali sport od strony teoretycznej. Najpierw dzieci  ze starannie wykonanych, przedstawiających poszczególne dziedziny sportu kolorowanek stworzyły pamiątkową gazetkę, a potem wzięły udział w quizie o tematyce sportowej. O sportowcach i historii sportu maluchy wiedzę mają średnią, ale udało się wyłonić zwycięzców, którym zostały wręczone medale. Przegrani, mimo że nie stanęli na podium, też mieli pole do popisu.

am00042

W tym roku na Zimowej Akademii Malucha czas spędzamy bardzo aktywnie! Szczególnie dzisiaj... Działo się, oj działo! Po zbiórce przed Centrum Kultury dzieci wraz z opiekunami wsiadły do autobusu i pojechały na lodowisko do Kościana. Niektóre z nich nieco się obawiały, ponieważ nigdy wcześniej nie jeździły na łyżwach. Jak się okazało, uczestnicy Akademii poradzili sobie znakomicie. Ci, którzy umieją jeździć odważnie szusowali na środku lodowiska, natomiast te dzieci, które łyżwy na nogach miały po raz pierwszy, pod okiem opiekunów uczyły się jazdy przy barierkach.

am00009

Dzisiejszy dzień w Zimowej Akademii Malucha upłynął pod znakiem ruchu i muzyki. Było bardzo wesoło i energicznie! Dzieci tańczyły do piosenek ,,Boogie-Woogie", ,,Kaczuchy", ,,Pociąg" i innych. Na uczestników czekały także zmagania plastyczne poprzedzone dźwiękową zagadką. Wysłuchując odgłosów zwierząt, musieli odgadnąć do kogo one należą i przenieść swoje wyobrażenia na kartki papieru. Uczestnicy Akademii doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. 

am00137

Właśnie zakończył się pierwszy dzień Zimowej Akademii Malucha. By wzajemnie się poznać, każde z dzieci musiało powiedzieć kilka słów o sobie. Wniosek jest jeden: wśród naszych uczestników wielu jest miłośników zwierząt.
Po śniadaniu prowadząca zajęcia przedstawiła dzieciom kilka zasad dobrych manier. Dzieci przypomniały sobie, w jaki sposób należy siedzieć przy stole, jak witać się i żegnać z rodzicami, czy dziadkami. 

sm00001

W poniedziałek 18 stycznia rusza kolejna edycja Zimowej Akademii Malucha, która została włączona w program Starostwa Powiatu Kościańskiego ,,Ferie na sportowo". Dzięki dotacji z tego programu zajęcia w Akademii będą bardziej atrakcyjne. W poczet Akademii przyjęto 30 adeptów w wieku od 5-9 lat. Jak się okazało, jej obsada jest w tym roku międzynarodowa.
W pierwszym dniu dzieci zapoznają się z ogólnymi zasadami dobrych manier. Drugi dzień natomiast przebiegnie pod znakiem ruchu i muzyki. W środę maluchy popróbują swoich sił w jeździe na łyżwach na kościańskim lodowisku. W czwartek zaplanowano zajęcia tematycznie związane ze sportami zimowymi. Będą to konkursy sprawnościowe, quizy i zmagania plastyczne. W piątek odbędzie się integracyjny wyjazd z grupą miejscowych dzieci z Czacza do lasu w Nietążkowie. Ostatni dzień Akademii zakończy się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

ki00008

We wtorek, 12 stycznia o godzinie 17- tej w czytelni MBP w Śmiglu odbyło się podsumowanie konkursu „Święta z Biblioteką”, którego tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: ,,Bohaterowie literaccy na dużym ekranie". W spotkaniu uczestniczyli laureaci konkursu oraz zaproszeni goście: Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, Dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu Eugeniusz Kurasiński oraz czytelniczka Aleksandra Marciniak, która zgodnie z tradycją konkursu wylosowała nazwiska nagrodzonych.

lo00003

Konkurs „ Święta z Biblioteką” rozstrzygnięty! Wiemy do kogo powędrują nagrody. Na konkurs wpłynęło 81 e-maili, w tym 52 z prawidłowymi odpowiedziami. Dziś o godz. 12:14 czytelniczka Pani Aleksandra Marciniak ze Śmigla spośród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosowała właściciela każdej z 17. nagród.
Oto lista nagród i nagrodzonych:
1) Urządzenie wielofunkcyjne- drukarka atramentowa ufundowana przez firmę Tomaszewski Dawid IT Evo Computer Solution - MONIKA WŁOCH (Śmigiel)

km00066

Trzy kółka i  bałwanek gotowy. Na tym skupiły się maluchy z Klubu Maluszka na spotkaniu – 7 grudnia. Choć było to dla nich nie lada wyzwanie, bo przecież tyle zabawek czekało, dzieci nie odpuszczały. Z każdym kolejnym narysowanym kółeczkiem, na kartce papieru pojawiał się coraz wyraźniejszy zarys bałwanka. Jeszcze tylko oczko, drugie oczko, nosek, buźka i… guziki – jak słusznie podpowiadał Miłoszek. Jeszcze tylko czapka, o której przypomniały dzieci zgodnym chórem, koniecznie miotełka do odgarniania śniegu i bohater spotkania gotowy.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl