sm00010

Ostatnie spotkanie Śmigielaczków w bibliotece upłynęło pod znakiem Świąt.
Każde z dzieci miało okazję do lukrowania i ozdabiania pierników. Na papierowych kartkach zdobiły także choinki, przyklejając plastelinowe bombki.
Święta pełną parą…

 

mb00017

Nie licząc rodziców i opiekunów, około 60 dzieci zebrało się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu 4. grudnia, aby spotkać się z Mikołajem, który zgodnie z tradycją, odwiedza bibliotekę każdego roku. Rozrzut wiekowy zebranych był spory: od pół roku do kilka, a nawet kilkanaście lat. W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci uczyły się piosenki na jego powitanie. 

 

km00016

Ostatnie spotkanie w ramach akcji ,,E-motywacja". Celem spotkań organizowanych w bibliotece co dwa tygodnie było motywowanie seniorów do realizowani się, spełniania marzeń, rozwijania swoich pasji i dzielenia się nimi z innymi. Tym razem bohaterką relacji na żywo ze studia Orange była polska aktorka Zofia  Czerwińska. Ni było to jednak ostatnie przedpołudnie w towarzystwie seniorów. Będą spotykać się w bibliotece w dalszym ciągu, raz w miesiącu.

 

cz00007

Spotkanie obfitowało w wiele emocji. Rodzice dzieci z Klubu Maluszka i Grupy Zabawowej ,,Śmigielaczek" wspólnie zakupili ,,kuchnię", która ma służyć wszystkim pociechom do zabawy. Zainteresowanie nową zabawką było duże. Dzieci utrwalały też znajomość poznanych na wcześniejszych zajęciach kolorów. Dopasowywały odpowiednie klamerki do barwnych planszy. Nie brakowało także zabaw ruchowych do piosenki ,,Rolnik sam w dolinie".

 

no00008

„Why not? Dlaczego nie? – brzmi zdecydowana odpowiedź prof. Ewy Nowickiej Rusek na zapytanie o pokonywanie barier i ograniczeń. Więcej budujących informacji śmigielscy seniorzy usłyszeli 19 listopada na kolejnym ze spotkań w bibliotece odbywających się w ramach akcji: E – motywacja. Gościem czwartkowej wirtualnej konferencji była profesor antropologii społecznej Ewa Nowicka–Rusek, która całym swoim życiem zaświadcza o prawdziwości głoszonych przekonań. Mimo utraty wzroku

cz00003

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. W Filii Bibliotecznej w Czaczu  święto obchodzono już 4 listopada. 

 

em00014

Kolejne spotkanie w ramach projektu ,,Akcja: e-motywacja''. Tym razem gościem specjalnym wirtualnej relacji na żywo była Helena Norowicz. Helena Norowicz nie była przypadkowym gościem spotkania. Nie tak dawno osiemdziesięcioletnia emerytowana aktorka postanowiła spróbować swoich sił w modelingu. Decyzję o wzięciu udziału w kampaniach reklamowych znanych polskich marek modowych potraktowała jako aktorskie wyzwanie. Kto nie ryzykuje, nie pije szampana. 

 

pl00007Opiekunowie oraz ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów klas II i III z Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej dotarła 3 listopada do biblioteki na zajęcia "O bibliotece i książce".

 

 

  

 

Dnia 29 października do biblioteki przybyli uczniowie kl. III a z panią Ewą Żak, aby wysłuchać i utrwalić znajomość książki    pt. „Paluszek”autorstwa Ch. Perrault oraz „Muminki” T. Jansson, na konkurs zorganizowany przez ZS w Czaczu 
pt. "Postacie z bajek”.

  • cz00001
  • cz00002

cz00001

W miesiącu październiku bibliotekarka czytała lekturę pt. „Pięciopsiaczki” autorstwa Wandy Chotomskiej dla uczniów klasy II b, przybyłych z panią Danutą Drótkowską. Uczniowie po wysłuchaniu lektury wykonali prace plastyczne i odpowiadali na pytania dotyczące tej lektury.

 

 

km00008

Wczoraj w bibliotece odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Maluszka. Najpierw bibliotekarka przeczytała dzieciom odpowiadającą jesiennej aurze książkę ,,Jesień w Stumilowym Lesie", następnie Maluchy otrzymały kolorowanki. Znajdujące się na kartkach liście zamalowywały pięknymi jesiennymi kolorami. Różnokolorowe kredki - to, co dzieci lubią najbardziej!

sm00075

9 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu rozpoczął się cykl warsztatów dla przedszkolaków i klas pierwszych. Maluchy będą odwiedzać bibliotekę każdego miesiąca. Pierwsza część, niejako wprowadzająca związana była z historią powstania książki. Najpierw na ekranie monitora dzieci obejrzały obrazkową prezentację zatytułowaną "Od tabliczki kamiennej do współczesnego audiobooka". Wysłuchały także 

sm00052

Po przerwie wakacyjnej ponownie w bibliotece zagościły dzieci z Grupy Zabawowej ,,Śmigielaczek". Do grupy przyjęto 17 dzieci, choć na pierwsze spotkanie nie wszystkie się wstawiły. Co niektóre zmogło przeziębienie, ale i tak w czwartkowe popołudnie,  8 października  w bibliotece  zrobiło się gwarno i wesoło. Choć na początku, niektórym maluszkom trudno było pokonać nieśmiałość i odnaleźć się w nowej sytuacji, dzieci szybko zaczęły odkrywać kąciki zabawowe i oddawać się zabawie. 

se00020

Pierwsze z cyklu spotkanie w ramach programu Akcja: e-motywacja seniorzy rock'ują Fundacji Orange śmigielscy seniorzy mają za sobą.
Program w założeniach zbliżony jest do ubiegłorocznych „Spotkań z pasjami”, w których śmigielska biblioteka brała udział. Ma na celu aktywizację i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. Daje seniorom możliwość spotkania na żywo (poprzez internetową wideokonferencję) osób ciekawych i żyjących aktywnie oraz

 

cz00001

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 14-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju i wzbogacanie słownictwa. W tym dniu w wielu miejscach i w wielu bibliotekach organizowano wspólne, głośne czytanie. 

nc00056

Tradycja Narodowego Czytania przyjęła się w Śmiglu na dobre. Z każdym rokiem przybywa chętnych do czytania, a organizatorzy starają się wzbogacać program spotkań. Pięknie wystylizowane na wzór epoki garderoby, urokliwa atmosfera kawiarenki przy fontannie, przygotowanie lektorów oraz towarzyszące imprezie atrakcje: darmowy przejazd zaprzęgiem konnym, poczęstunek „limoniadą” czy spontaniczny gest burmistrz Małgorzaty Adamczak, 

pl00129

Ostatni dzień akademii akademicy spędzili na basenie. Choć pogoda nie pozwoliła na kąpiel, to i tak dzieciaki wspaniale się bawiły. Rozegrano mecze zmodyfikowanej siatkówki, wyłaniając mistrzowską drużynę akademii. Emocji było wiele. Przed rozgrywkami oczywiście przeprowadzono krótką rozgrzewkę. Bardzo miłą niespodziankę dzieciakom i paniom sprawiła mama Marka i Szymka, która przygotowała dla wszystkich imienne muffinki. 

 

la00019

Od godz. szesnastej, obok Centrum Kultury, na terenach zielonych rozpoczął się niesamowity ruch i rwetes. Akademicy pod wodzą panów Piotra i Pawła przygotowywali bazę biwakową. Dla chłopaków rozbijano dziesiątkę harcerską, a dla dziewcząt namiot pięcioosobowy. Rozbijali wszyscy, choć na nocleg zdecydowało się tylko 15. dzieci. Potem w ruch poszły pompki do nadmuchiwania materacy. Gotowe „legowiska” przeniesiono do namiotów. 

la00183

We wtorek akademicy w towarzystwie kolegów i koleżanek wyjechali do Boszkowa. Grupa wyjazdowa liczyła 45 dzieci. Celem docelowym był Ośrodek Jeździecki Kalumet. Tam dzieciaki na nudę nie mogły narzekać. W hali - ujeżdżalni jeździły kolejno na koniu. W oczekiwaniu na swoją kolejkę zwiedzały Boszkowo jeżdżąc wozem i swawoliły na placu zabaw. Choć temperatura powietrza nie pozwalała zażyć kąpieli, grupa udała się na krótki spacer nad brzeg jeziora. 

la00014

Drugi tydzień akademii rozpoczął się spacerem po naszym mieście. Trasa wiodła przez park do wiatraków, następnie do gazowni, a potem ulicami Ogrodową i Leszczyńską dotarliśmy na rynek. Przy okazji wycieczki dzieci usłyszały trochę ciekawostek z historii naszego miasta. W samo południe zmęczeni zalegliśmy kawiarniany ogródek przy barze AGORA, aby posilić się frytkami i nuggetsami. Na deser oczywiście lody w wafelku.

Sympatyczne osóbki na zdjęciach to grupa młodych przyjaciół biblioteki. Cztery gimnazjalistki do tej pory często odwiedzające bibliotekę w poszukiwaniu lektury, teraz postanowiły poświęcić część cennego wakacyjnego czasu i zaofiarowały bibliotekarkom swą pomoc. Już drugi tydzień mija, jak energiczne dziewczyny w skupieniu i z zaangażowaniem wspomagają nas w zaległych pracach bibliotecznych; uzupełniają kronikę regionalną w wycinki z czasopism, przygotowują protokóły zaczytanych książek przeznaczonych do ubytkowania, foliują książki i powoli wdrażają się w pozostałe zajęcia. 
Bardzo sobie cenimy ich przywiązanie do biblioteki i fakt, że dziewczyny polubiły tutejszą atmosferę. Cztery przyjaciółki: Blanka Kubera, Klaudia Lisiak, Alicja Kuderska i Wiktoria Dolczewska - każda indywidualistka o określonej, silnej osobowości, odmiennych upodobaniach czytelniczych, a także odmiennym sposobie patrzenia na życie, wzajemnie uzupełniają się, i razem tworzą grupę nietuzinkową. Ich fascynujące dyskusje na temat rodzajów literatury, który każda z nich preferuje oraz oryginalność wysuwanych argumentów stanowią miód dla uszu bibliotekarek. Młode „pracownice” do biblioteki wnoszą świeżość i uśmiech. Dziewczyny dziękujemy!

  

  • la00000
  • la00003
  • la00006
  • la00013

 

la00071

Piąty dzień w akademii maluchy spędziły na śmigielskim basenie kąpielowym, zażywając kąpieli pod okiem ratowników, panów Jana i Dawida. W przerwach rozgrywano mecze zmodyfikowanej siatkówki, czyli przerzucanie piłki przez siatkę. Najmłodsi zaś woleli bawić się w piasku. Trzy godziny bardzo szybko minęły. Dzieci z żalem wracały do rodziców, pytając o zajęcia w sobotę i niedzielę. Niestety w weekendy mamy labę od akademii. Zobaczymy się ponownie w poniedziałek.

 

la00056

Czwartego dnia w akademii malucha wszystkie drogi prowadziły do Kościana. Dzięki wsparciu imprezy przez Starostwo Powiatowe w Kościanie, a dokładniej ujmując - Programu „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży”, mali akademicy wyjechali do Wieży Ciśnień w Kościanie. Niewątpliwie dla wielu z nich było to atrakcją. Atrakcją też okazała się pani - kierowca autobusu, obrazek niecodzienny zresztą. Trochę zaskoczeni wsiedliśmy i autobus ruszył. Bez problemów dotarliśmy na miejsce, gdzie czekała na nas 

ma 00003

Choć wakacje trwają w pełni, w śmigielskiej akademii malucha nie ma odpoczynku od nauki. No, może jest to nauka przez takie maleńkie „n”, bo oprócz zabaw i rozrywki każdego dnia bibliotekarki starają się przemycić maluchom nieco wiedzy. Tak było też w środę. Na początek dzieci spotkały się z Panią Katarzyną Czarnecką, zawodowo szkolącą dorosłych z pomocy przedmedycznej. Pani Kasia w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachować się w przypadku 

ma 00003

Wtorek upłynął pod znakiem zabaw podwórkowych. Bibliotekarki przypomniały i pokazały dzieciom zabawy ze swojego dzieciństwa. Po krótkiej odprawie i konsumpcji soczystych truskawek, przyniesionych przez tatę Marysi, dzieci wyszły na tereny zielone przy Centrum. Tam już czekały wyznaczone miejsca dla czterech gier. Chłopców zainteresował tor do gry w kapsle, dziewczynki natychmiast rzuciły się do stanowisk z gumami do skakania i gry w klasy. 

fe00193

Pierwszy dzień Letniej Akademii Malucha, imprezy włączonej do programu „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży” za nami.
W poczet akademików przyjęto 30 młodych adeptów w wieku od 5 do 8 lat. Pierwszy dzień jest zwykle stresujący zarówno dla uczestników jak bibliotekarek. Najczęściej nasuwa się pytanie, co to będzie i jak będzie. Nie było tak źle. Po rozlokowaniu się w sali kinowej, każde z dzieci przedstawiało się i troszeczkę mówiło o swoich upodobaniach.

wyjazd328

25 czerwca w Ranczo w Dolinie w Nowej Wsi wspólnym piknikiem zakończono spotkania Grupy Zabawowej ŚMIGIELACZEK i Klubu Maluszka. Specjalnie na tę okazję zamówiono autokar, bo to miała być jedna z głównych atrakcji. Niestety przewoźnik zawiódł na całej linii. Autokar nie przyjechał. W tej sytuacji rodzice szybko zorganizowali transport samochodami osobowymi. Na miejscu czekała wspaniała obsługa, aby podać soczki, ciasto upieczone przez mamy, a dla rodziców kawę.


cz00001

We wtorkowy poranek 19 maja br. Filię Biblioteki Publicznej w Czaczu odwiedziły przedszkolaki z grupy 5 i 6 latków z panią Mirką Wolsztyńską i panią Jowitą Kapską, aby wziąść udział w lekcji bibliotecznej pt. : „Co wiemy o książce”.
Na początku pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę napisaną wierszem i bogato ilustrowaną pt. : „Jaś Czytalski w bibliotece”.
Dzieci wspólnie z bohaterem książki Jasiem poznały tajniki

 

se00006

11 czerwca, podczas kolejnego spotkania w bibliotece seniorzy obejrzeli zaległą relację "Spotkań z pasjami" - wywiad z Marią Szabłowską i Krzysztofem Szewczykiem. Na żywo natomiast gościem seniorów była Pani Teresa Adamczewska - organizator i przewodnik wycieczki Szlakiem Adama Mickiewicza zorganizowanej 9 maja. Pani Teresa w atrakcyjny sposób komentowała slajdy z odwiedzanych miejsc autorstwa uczestnika wycieczki - Kazimierza Kędziory.

 

 

sm00001

Oj, działo się, działo na ostatnim spotkaniu Klubu Maluszka. Dzieci odwiedził dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Śmiglu - pan Piotr Błaszkowski i demonstrował maluchom różne, ciekawe instrumenty. Pozwalał je nawet dotykać, uwierzycie?! A potem z grupą muzyków z orkiestry zaprosił dzieci do wspólnego grania. Takie emocje należało potem odreagować na świeżym powietrzu. Dzieci między innymi bawiły się chustą animacyjną.

cz00007

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W Filii Bibliotecznej w Czaczu również nie brakowało atrakcji. 

se00018

 W kalendarzu imprez, które śmigielska biblioteka przygotowała z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek nie zabrakło propozycji dla stałych bywalców spotkań w bibliotece, jakimi są seniorzy.  Czwartkowe spotkanie (14 maja), poświęcone było komputerowej obróbce  zdjęć z rodzinnych albumów. Seniorzy zdobywali ogólne wiadomości o możliwościach programu Corel photo – paint na konkretnych przykładach.  W związku z przyniesionymi zdjęciami z własnych archiwów wywiązało się też mnóstwo wspomnień i opowieści. Dużą frajdę sprawiło uczestnikom spotkania podkładanie własnych podobizn do gotowych, wystylizowanych ramek.

 


kp00008

Do zorganizowanego przez MBP w Śmiglu Gminnego Konkursu Pięknego Czytania dla klas II szkół podstawowych w tym roku zgłoszono 20 dzieci. Przesłuchania które, odbyły się w środę, 13 maja wypadły pomyślnie. „Przygody Mikołajka”- René Goscinnego, tekst obowiązujący w konkursie dawał startującym pole do popisu w zakresie  odpowiedniej modulacji głosu, akcentu zdaniowego oraz stosowania pozostałych środków artystycznego wyrazu, choć ważnym kryterium oceny jury była oczywiście technika czytania: płynność, dykcja, tempo.

 

 

wa00025

W ramy obchodów Tygodnia Bibliotek wpisuje się cykl odbywających się w bibliotece warsztatów „ Cztery pory roku w literaturze, muzyce i malarstwie”. W dniach: 8,11 i 12 maja w zajęciach, tym razem poświęconych wiośnie, udział wzięły klasy piąte. Prowadząca warsztaty Barbara Mencel zwróciła uwagę słuchaczy na różnorodne formy wyrażania myśli i doznań przez autorów .

 

cz00035 - Kopia

Na kolejnym spotkaniu grupy zabawowej „Maluszki z Czacza motywem przewodnim była stonoga. Dzieci wysłuchały wierszyka pt. : „Stonoga Kinga”, a następnie wykonały kolorową stonogę, przy okazji powtarzając kolory poznane na poprzednich zajęciach. Były też zabawy z muzyką : „Idzie, idzie stonoga”, „Jak chodzą zwierzęta”, „Tak, nie” i inne. Pani bibliotekarka Joanna Boroń dziękuje „Maluszkom” z Czacza za piękny kosz kwiatów i życzenia, które otrzymała z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza.

 

sm00024

30 kwietnia, na kolejnym spotkaniu członkowie Klubu Maluszka wraz  z prowadzącą bawili się w rytmiczno-muzyczno-śpiewaną zabawę „WYCIECZKA”. Polega ona na tym, że dzieci wspólnie z kaczką, kurką, kotkiem i pieskiem udają się na wycieczkę, naśladując ruchy i głosy poszczególnych zwierząt. Dzieci wspominały też wspólny wiosenny spacer z poprzedniego spotkania, podczas którego zaobserwowały motyle i biedronki, stąd pomysł na zrobienie wiosennej doniczki.

cy00001

24 kwietnia, w czytelni śmigielskiej biblioteki odbyło się otwarcie, zorganizowanej przez Centrum Kultury w Śmiglu, wystawy malarskiej „Malowane Ustami”. Autorem prac jest urodzony w 1975 roku Arkadiusz Cyprian - niepełnosprawny w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody. Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw. Maluje głównie pejzaże, także zwierzęta. Pracuje w Zakładzie Pracy Chronionej - jest dystrybutorem sprzętu ortopedycznego. Obrazy Cypriana były eksponowane w śmigielskiej bibliotece już w październiku 2007 roku, obecna wystawa pokazuje jednak niebywały rozwój artysty, udoskonalenie techniki malarskiej, o czym mogli się przekonać obecni na otwarciu goście i zwiedzający. Usytuowanaw pomieszczeniach biblioteki wystawa czynna będzie do końca maja. Obrazy można oglądać w godzinach urzędowania biblioteki. 

 

sm00002

W dniu 21 kwietnia br. bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Czaczu, Joanna Boroń odwiedziła przedszkolaków, aby przeprowadzić warsztaty biblioteczne nawiązujące do tematów zajęć w tym dniu w danych grupach. W grupie Kotki tematem był kosmos. Pani bibliotekarka za pomocą książki pt. : „Księga kosmosu” opowiadała dzieciom o rakietach, wyprawach kosmicznych i astronautach. Dzieci były bardzo zaskoczone, gdy dowiedziały się, że pierwszą podróż w kosmos odbył pies Łajka. A, że w podróż   w kosmos wybiera się rakietą, na koniec zajęć dzieci wykonały ją z pudełek      i kartonów.

 

cz 00015

14 kwietnia, na dziewiątym spotkaniu grupy zabawowej, Maluszki wspólnie z zajączkiem z książki pt. : „Zabawa      w kolory” poznawały otaczający je świat poprzez kolory, ucząc się rozpoznawać  i nazywać je. Nie zabrakło też malowania farbami przy użyciu poznanych kolorów oraz wyklejania tęczy z kolorowych kwiatków.

 

wp 00006

Dzięki staraniom kierownik MBP w Śmiglu - Danuty Hampel w środę, 1 kwietnia w śmigielskiej placówce odbyły się jednodniowe warsztaty poetyckie dla młodzieży gimnazjalnej. Warsztaty były odpowiedzią na zapotrzebowania młodych ludzi, którzy nieśmiało próbują swych sił w trudnej sztuce pisania wierszy. Zajęcia z grupą 10 gimnazjalistów prowadziła poznańska poetka Stanisława Łowińska.

 

 

lb 00004

Temat zajęć: Jak korzystać ze słowników j. polskiego i katalogów on – line.

 

 

 

 

 

kc 00002

Dnia 20 marca br. Joanna Boroń bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Czaczu wspólnie  z nauczycielami Szkoły Podstawowej p. Ewą Żak i p. Elżbietą Kucharską zorganizowała tradycyjny już konkurs czytelniczy kl. II-III. Tym razem dzieci same wybierały książkę, tą swoją najbardziej ulubioną, a panie sprawdzały ich wiedzę. Uczniowie tak świetnie znali swoje książki, iż niemożliwe było wyłonienie zwycięzcy.

 

IMG 0320

W czwartkowy poranek , 19 marca br., bibliotekę w Czaczu odwiedziły przedszkolaki z grupy Zajączki z panią Małgosią Grzelczyk, aby wspólnie z panią bibliotekarką porozmawiać o zwiastunach wiosny, zauważonych w parku podczas spaceru. Dowiedziały się też o zachowaniu ptaków wiosną. O tym, że niektóre ptaki przylatują do nas wtedy z ciepłych dalekich krajów, że wiją gniazda, aby składać w nich jajka z których wykluwają się pisklęta. A także, że wiosną rozbrzmiewa najpiękniejszy śpiew i świergot ptaków. 

cz 00008

Dnia 17.03. 2015 r. w bibliotece w Czaczu odbyła się lekcja biblioteczna pt. : O tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Rozmawialiśmy o Niedzieli Palmowej, o Wielkim Tygodniu, symbolice Wielkiej Nocy, o tym co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka, jakie znaczenie mają kolory pisanek, czym jest śmigus a czym dyngus. Na zakończenie lekcji uczniowie w grupach wykonali prace plastyczne – wielkanocne pisanki, które będą ozdobą biblioteki w okresie świąt wielkanocnych.

 

 

kk 00006

W czwartek, 19 marca biblioteka zaprosiła panie na spotkanie przy kawie. Tytuł: „ Kobietki, ach Kobietki” mówi za siebie. Tematem przewodnim była kobieta, jej potrzeby i upodobania, słowem natura kobiety od a do z. Prowadząca spotkanie Barbara Mencel skupiła uwagę uczestników, czytając przysłowia i aforyzmy na temat kobiet oraz fragmenty książki Jolanty Kwaśniewskiej „Lekcja stylu”.

sm 00028

12 marca, po dwumiesięcznej przerwie miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Śmigielaczków, którego maluchy wyczekiwały z niecierpliwością.

 

 

 

 

 

 

 

jj 00033

W marcowych warsztatach uczestniczyć będą wszystkie grupy śmigielskiego przedszkola, klas”0” i klas pierwszych. Już od wtorku, 10 marca na zajęcia zatytułowane „Jacy jesteśmy” do biblioteki przybywają pierwsze z 18 zapowiedzianych grup. Zajęcia prowadzi bibliotekarka Barbara Mencel i podsuwa słuchaczom do rozważania niebanalne zagadnienia: Lepiej być niewidocznym, czy może lepiej rzucać się w oczy? Dzieci wybierają zwykle złoty środek: najlepiej być dyskretnym, ale od czasu do czasu nie zawadzi, jeśli zaakcentujemy swoją osobowość. Ostatecznie warsztaty kończą się budującym przesłaniem, że ważne jest nie to, co chcemy pokazać „ na zewnątrz”, ale to, co nami kieruje „od wewnątrz” i co możemy zrobić dla innych. Niesamowicie pomocną w objaśnianiu dzieciom tej trudnej kwestii okazuje się książka „Zabawny Ptaszek” Jennifer Yerkes, z pomysłowymi ilustracjami widzialnego i niewidzialnego ptaszka – tytułowego bohatera.

sm 00002

Po dłuższej przerwie maluchy znów wróciły do biblioteki. W czwartek, 5 marca podczas spotkania w Klubie Maluszka mali członkowie klubu zastanawiali się nad pierwszymi symptomami wiosny, a potem swoje spostrzeżenia przelali na papier, rysując i wyklejając kosze pełne kolorowych, wiosennych kwiatów.

 

za 00006

W piątek, 27 lutego akademicy spalali kalorie dnia poprzedniego po wizycie w Starym Młynie, biorąc udział w grach i zabawach ruchowych. Były więc wyścigi rydwanów, gorące krzesła, wyścig z taczką, toczenie piłki po linie i wiele, wiele innych. Był też obowiązkowy spacer na świeżym powietrzu, a po nim czas pożegnań. Każdy z uczestników otrzymał dyplom ukończenia ZIMOWEJ AKADEMII MALUCHA 2015 i słodycze. No i cóż, do zobaczenia na kolejnych sesjach akademii.

za00001

26 lutego akademicy zwiedzali śmigielskie wiatraki, a potem była uczta w Starym Młynie.

 

 

 

 

zimowa022Zimowa Akademia Malucha nabiera rozpędu. Po pierwszym dniu zapoznawczym, drugi dzień był bardziej pracowity. Jak co roku w Zimowej Akademii Malucha bibliotekarki starają się w trakcie zabaw „przemycić „ odrobinę wiedzy. We wtorkowe przedpołudnie, dzieci zastanawiały się, jacy jesteśmy?

W piątek, 16 stycznia w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu odbyło się podsumowanie konkursu internetowego ŚWIĘTA Z BIBLIOTEKĄ, który trwał od 19 grudnia 20014r. do 6 stycznia 2015r. Organizowany od trzech lat konkurs świąteczny powoli wpisuje się do tradycji biblioteki.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl