W związku z zagrożeniem koronawirusem MBP w Śmiglu oraz filie biblioteczne w Czaczu, Nietążkowie i Starym Bojanowie są nieczynne do odwołania

 

 

 

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem MBP w Śmiglu zawiesza do odwołania spotkania grup zabawowych oraz klubów malucha, zarówno w Śmiglu jak i w filiach bibliotecznych w Czaczu i Starym Bojanowie. Jednocześnie informujemy, że zajęcia kreatywne dla seniorów, planowane na 19.03.2020 są odwołane.

W tym roku do programu "Mała Książka, Wielki Człowiek" zapisać się mogą dzieci z roczników 2014-2017. Dzieci starsze, które zapisały się wcześniej nadal zbierają naklejki Przypominamy, że mały czytelnik otrzymuje książeczkę i poradnik dla rodziców, oraz legitymację na którą nakleja znaczki przy każdym wypożyczeniu książek. Po uzbieraniu 10 naklejek dziecko otrzymuje dyplom.

1

Zapraszamy do biblioteki najmłodszych.
Rok temu akcja "Mała książka, wielki człowiek" cieszyła się w naszej placówce dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie, zwłaszcza, że do uczestnictwa zapraszamy dzieci z roczników 2013-2016 (również te dzieci, które wzięły udział w akcji rok temu - pod warunkiem, że uzbierały 10 naklejek i odebrały dyplom).

Przypominamy zasady akcji. Wyprawkę małego czytelnika dostają dzieci w wieku 3-6 lat, zarówno te, które już są czytelnikami MBP w Śmiglu lub filii w Starym Bojanowie, Nietążkowie lub Czaczu, jak i te, które się dopiero zapiszą. W skład wyprawki wchodzi książeczka dla dziecka oraz poradnik dla rodziców. Dziecko otrzymuje również kartę małego czytelnika, gdzie przy każdej wizycie w bibliotece i wypożyczeniu książki przykleja naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek na karcie dziecko otrzymuje dyplom oraz pamiątkową przypinkę.

Kampania "Mała książka wielki człowiek" prowadzona jest przez Instytut Książki. Wszelkie informacje oraz polecane lektury można znaleźć pod tym linkiem
http://wielki-czlowiek.pl/

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu będzie czynna od 25 marca br. Zapraszamy do wyremontowanej siedziby przy ul. Kościuszki 20. Godziny otwarcia pozostaja bez zmian

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Uwaga rodzice dzieci zapisanych do Grupy Zabawowej „Śmigielaczek” i Klubu Maluszka! Milo nam poinformować, iż w październiku rozpoczynamy pierwsze zajęcia. Spotkania będą odbywać się w przedszkolu przy ul. Leszczyńskiej, według poniższego harmonogramu.

- 4. X. 2018 godz. 16.00 (czwartek) – Klub Maluszka – nowozapisane dzieci o 2-3 lat;

- 9. X. 2018 godz. 16.00 (wtorek) – Grupa Zabawowa „Śmigielaczek” – dzieci od roku do 2 lat

- 11.X. 2018 godz. 16.00 (czwartek) – Klub Maluszka – grupa uczęszczająca w ubiegłym roku na zajęcia.

Prosimy zabrać ze sobą obuwie zmienne dla dziecka i rodzica oraz coś do picia. Rodzice, którzy nie dostarczyli kart zgłoszeniowych proszeni są o niezwłoczne dopełnienie tego obowiązku – to jest podstawa uczestnictwa dziecka w zajęciach.

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu od połowy września przyłącza się do programu "Mała Książka Wielki Człowiek". Poniżej zamieszczamy ważne informacje dotyczące projektu.

Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.
Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie: 
www.wielki-czlowiek.pl

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki 
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak 
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci 
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Program obejmuje zarówno czytelników MBP w Śmiglu jak i czytelników filii bibliotecznych w Czaczu, Starym Bojanowie oraz Nietążkowie. O dokładnym terminie rozpoczęcia projektu poinformujemy w osobnym poście.

Ma³a Ksi¹¿ka Wielki Cz³owiek - Ulotka

Przypominamy rodzicom dzieci z Klubu Maluszka oraz Grupy Zabawowej "Śmigielaczek" działających przy bibliotece w Śmiglu, że wyjazd do Ośrodka Jeździeckiego Kalumet w Boszkowie odbędzie się 14 czerwca br. Zbiórka o godz. 15.30 na parkingu naprzeciwko CK. Odpłatność 11 zł od osoby, niezależnie czy to jest dziecko czy dorosły. Prosimy zabrać picie dla siebie i dzieci (zimne napoje), wygodny strój i dużą dawkę dobrego humoru. 
Informacja o kolejnych zajęciach: 
7.06 - KM grupa I młodsza
12.06 - GZ "Śmigielaczek"
21.06 - KM grupa II starsza
26.06 - GZ "Śmigielaczek"
28.06 - KM grupa I młodsza
Pozdrawiam serdecznie,
Barbara Mencel :)

 

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że z dniem 1 stycznia 2018r. w bibliotece oraz filiach bibliotecznych w Nietążkowie, Czaczu i Starym Bojanowie obowiązuje Elektroniczny System Wypożyczeń. W związku z tym zmienił się regulamin biblioteki. Do najważniejszych zmian należy możliwość założenia konta na stronie www.smigiel-mbp.sowa.pl , dzięki czemu można samemu sprawdzić listę wypożyczonych książek, zarezerwować i zamówić książkę lub przedłużyć termin jej zwrotu. Książki można wypożyczać na 35 dni z możliwością dwukrotnego przedłużenia tego terminu (przez konto, kontakt z biblioteką oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) Na karcie czytelnika można mieć 15 tytułów (łącznie w bibliotece głównej oraz filiach).

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu na czas remontu zaprasza czytelników do nowego lokum, przy ulicy Kościuszki 52 (dawny sklep spożywczy).
Godziny otwarcia biblioteki:
poniedziałek, środa, piątek 12.00 – 19.00, wtorek 10.00 – 14.00
nr.tel.604-232- 552

bibl0001

Zapraszamy do współredagowania rubryki: rekomendacje na naszej stronie. Przeczytałeś ciekawą książkę, podziel się wrażeniami i poleć ją innym. Czekamy na rekomendacje Państwa lektur, nie musi to być koniecznie bestseller ani nowość wydawnicza, po prostu lektura, która wywarła szczególne wrażenie, ze względu na: fabułę, styl pisarski autora, zawarty humor, opisane fakty czy z jeszcze innych powodów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl