Historia regionu

Z pożółkłych kart - Jak dawniej Trzeciego Maja obchodzono

Lektura szkolnych kronik z okresu międzywojennego nasuwa współczesnemu czytelnikowi myśl, że odzyskanie niepodległości przyniosło m.in. obfitość różnego rodzaju obchodów i uroczystości będących jakby „odreagowaniem się” na przeszło 120 letni okres zaborów.

Trąbią już 15 lat!

Orkiestra dęta przy OSP w Śmiglu zawiązała się na przełomie lutego i marca 1977 r. z inicjatywy i zaangażowania pana Henryka Majchrzaka, który dla swych zamiarów pozyskał przychylność i wsparcie ówczesnych władz miasta. Pomocą służył mu doświadczony muzyk orkiestr dętych pan Mieczysław Smelkowski.

Kościoły drewniane na Ziemi Smigielskiej

(…)
Na Ziemi Śmigielskiej zachowały się dwa kościoły drewniane, w Bronkowie i Śmiglu. Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu w Bronkowie istniał już w XIV wieku. Pierwszy pleban, Wacław, wzmiankowany był w 1423 roku.

Pro Memoria – Józef Kopczyński - Pierwszy polski Starosta śmigielski

Józef Kopczyński urodził się 12 września 1860 roku w nadnoteckiej osadzie Bąkowo (Koenigsdorf) jako pierworodny syn rolnika Franciszka Kopczyńskiego i Jadwigi Kopczyńskiej z domu Andraszczyk, również rolniczki.
„O ojcu samym to tylko wiem, że był Polakiem w każdej kropli krwi i nigdy nie pozwolił sobie jako taki ubliżać. Ile znał i umiał. zawsze polskość nam wpoić się starał”.

Martyrologium rodziny S. Nowaka

Sylwester Nowak z żoną Julianną z domu Stark i dziećmi: Anielą (ur. 1925), Alicją (1926), Jerzym (1928), Gertrudą (1930) i Edwardem (1937) w 1939 roku mieszkał w Śmiglu przy Starym Rynku nr 4 (ob. Plac Rozstrzelanych).
Był agronomem i pracował w majątku ziemskim Ziemin. Jego hobby to konie i myślistwo.

Pro Memoria - Witold Łukomski

Budowniczy Witold Łukomski należał do grona najbardziej znanych, cenionych i szanowanych obywateli Śmigla w okresie przedwojennym.
Urodził się w 1868 r. w Kruszewie (ówczesny powiat Czarnków) w rodzinie leśnika Józefa i Teofili z Borkowskich. Był starszym bratem Stanisława Łukomskiego, późniejszego biskupa poznańskiego i łomżyńskiego.

Jeszcze o rodzinie S. Nowaka

Pani Gertruda Skrzypczak ( z d. Nowak – zob WŚ nr 15 z 10.X.br) dopowiedziała, że po linii jej ojca Sylwestra została aresztowana cała rodzina.
- Brat Franciszek Nowak zamieszkały w Żabikowie, zginął w Dachau,
- Siostra Biblianna Brudkiewicz, zamieszkała w Mosinie, zginęła w Oświęcimiu,
- Siostry Pelagia Leżała i Matylda Kasińska zostały aresztowane w Chorzowie w 1943 r. Po 6 tygodniach ich mężowie, oświadczając, że z Sylwestrem nie kontaktowali się od początku wojny, „wydostali” je z aresztu. Wojnę przeżyły.

Żywa lekcja historii

Pan Antoni Firlej, lat 78, mieszka w Śmiglu przy ul. Ariańskiej. Z zawodu jest mistrzem mechanikiem – kierowcą, pracował w spółdzielni ogrodniczej – Zakład Transportu Samochodowego i Spedycji. Obecnie jest na emeryturze. Jeździ starannie utrzymanym samochodem Skoda.
W sierpniu otrzymał zaproszenie do garnizonu w Bolesławcu, by uczestniczyć w uroczystym przekazaniu Tradycji, Barw i Symboli 1. pułku Artylerii Przeciwlotniczej 1. Dywizji Pancernej.

Ul. dr. Stanisława Skarżyńskiego

Ur. 701.1895 w majątku Obol pod Połockiem w guberni witebskiej, jako syn Ewarysta – administratora majątku ziemiańskiego i urzędnika gospodarczego oraz Zofii z Domu Kirklewskiej. W 1913 ukończył gimnazjum w Smoleńsku i wstąpił na Uniwersytet w Moskwie, Początkowo studiował biologię, a po roku przeniósł się na medycynę. W 1917 naukę przerwała rewolucja październikowa, w której brał udział.

Stowarzyszenia

:: Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne

:: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Światło Nadziei”

:: Stowarzyszenie Klub Szachowy „Wieża”